Connect with us

Stiri economice

Vladimir Putin a confiscat activele celui mai mare dealer auto din Rusia

Publicat

pe

Președintele rus Vladimir Putin a plasat vineri sub administrarea „temporară” a statului compania Rolf, cel mai mare dealer auto din Rusia, o mutare denunțată în termeni duri de proprietarul afacerii, relatează Reuters.

Vladimir Putin la volanFoto: Vyacheslav PROKOFYEV / AFP / Profimedia

Compania este deținută de o firmă cu sediul în Cipru, fiind fondată de omul de afaceri rus Serghei Petrov. Rofl a fost unul dintre primii dealeri auto apăruți după prăbușirea Uniunii Sovietice și trecerea la economia capitalistă.

Confiscarea activelor sale, stabilită printr-un decret publicat miercuri pe portalul juridic al guvernului rus, vine după ce anul Moscova a mai anunțat anul acesta așa-zise măsuri „temporare” legate de activele din țară ale unor companii străine.

Printre companiile afectate s-au numărat Danone și Carlsberg, care acuză autoritățile ruse că i-au furat afacerile din țară. Putin a ordonat chiar miercurea aceasta și confiscarea participațiilor OMV și Wintershall Dea la proiectele de exploatare a gazelor din regiunea Arctică a Rusiei.

Însă confiscarea activelor Rolf, care în mod tradițional a vândut o gamă largă de autoturisme străine, marchează prima ocazie în care un om de afaceri rus a fost „ușurat” de afacerea sa în acest fel după începerea invaziei în Ucraina anul trecut.

Cum explică Kremlinul luarea în administrare „temporară” a activelor dealerului auto

Petrov, care locuiește în Austria, este acuzat de autoritățile ruse că a transferat ilegal bani în străinătate, lucru pe care omul de afaceri îl neagă.

Întrebat vineri despre măsura privind activele Rolf, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că „ea este legată doar de oportunitatea economică și de respectarea legislației actuale a Federației Ruse și ținând cont de situația economică internațională care este în jurul nostru acum”.

El a spus de asemenea că Rolf este o companie rusească, dar că schema complicată a acționariatului său a necesitat intervenția statului rus.

Statul rus a numit deja un nou director general temporar al companiei și un adjunct al său iar Rosimushchestvo, agenția rusă pentru gestionarea activelor statului, a declaat că intenționează să dezvolte afacerile companiei și să îi îmbunătățească rezultatele financiare.

Procurorii ruși vor să îl aresteze pe proprietarul afacerii

„Temporar înseamnă permanent. Știam asta deja. Ne-au spus-o bancherii: veți fi puși sub management extern”, a declarat proprietarul Serghei Petrov pentru Reuters.

„Acest lucru are un efect devastator asupra tuturor părților implicate. Statul este, ca regulă, ineficient și cu atât mai mult într-un domeniu precum vânzarea cu amănuntul”, a mai spus el, sugerând că decizia de a-i confisca afacerea ar putea avea motivații politice.

Petrov a fost unul dintre puținii oameni de afaceri ruși care au criticat într-o scrisoare deschisă publicată în 2014 deteriorarea relațiilor dintre Rusia și Occident ca urmare a anexării ilegale a Crimeii.

Procurorii ruși au deschis o anchetă împotriva Rolf în 2019, acuzând firma că a cumpărat acțiuni la prețuri artificiale, o acuzație pe care Petrov a negat-o.

În luna septembrie un fost director al companiei a fost condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare pentru participarea la o înțelegere despre care procurorii ruși spun că a fost menită să asigure transferarea ilegală de fonduri în străinătate.

Rusia a emis la momentul respectiv un mandat de arestare și pe numele lui Petrov.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

BOGDAN IVAN: ”DACĂ NU REDESCHIDEM CENTRALELE PE CĂRBUNE, LA IARNĂ RISCĂM SĂ INTRĂM ÎN BLACKOUT”

Publicat

pe

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, trage un semnal de alarmă vizavi de închiderea pe bandă rulantă a centralelor pe crăbune. Ministrul spune că, la iarnă, când consumul de energie crește foarte mult, România riscă să intre în blackout.

„Dacă până la finalul acestui an vom închide centralele pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia, automat riscăm, într-o perioadă de iarnă în care nu avem nici producţie de energie solară, nici eoliană, să ajungem în situaţia de a nu avea suficientă energie”, a declarat Ivan, la un post TV.

„Există riscul ca în perioada de iarnă, când avem o cerere foarte mare de energie într-o perioadă geroasă, când e posibil să fie o furtună de zăpadă în care să nu avem producţie deloc pe eolian sau solar, să ajungem în situaţie de blackout”.

Dacă păstrăm centralele pe cărbune, ne amendează UE cu 2 miliarde de euro

Dacă România decide să păstreze centralele în funcţiune, „riscăm o penalitate de aproximativ două miliarde de euro din partea Comisiei Europene”, spune Ivan.

Pentru a redeschide negocierile cu Comisia Europeană, ministrul a comandat un studiu tehnic.

„Am comandat împreună cu cei de la Transelectrica un studiu al unei companii autorizate internaţional, care a avut şase mii de pagini, făcut rapid în trei luni de zile”.

„Studiul a adus evidenţe tehnice în care am arătat riscul pe care România îl are. Aşa am reuşit să-i conving să redeschidă discuţia. Discuţie pe care de doi ani au refuzat să o poarte cu România”, a precizat Ivan.

Blackout-ul „este unul dintre cele patru scenarii pe care specialiştii în acest studiu l-au evidenţiat. Nu o spun eu, că aşa cred eu sau că am vorbit cu cineva stând la o cafea”, a subliniat ministrul.

 

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

Evenimente

ELON MUSK, PRIMUL OM A CĂRUI AVERE A TRECUT PRAGUL DE 500 DE MILIARDE DE DOLARI

Publicat

pe

Averea miliardarului Elon Musk, CEO Tesla și SpaceX, a depășit miercuri, pentru scurt timp, pragul istoric de 500 de miliarde de dolari, potrivit clasamentului Miliardarii în timp real al revistei Forbes, citat de AFP.

Valoarea netă a averii lui Musk a atins 500,1 miliarde de dolari, înainte de a scădea la 499,1 miliarde de dolari. Pe lista Forbes, Musk este urmat de Larry Ellison (Oracle), cu 350,7 miliarde de dolari, și de Mark Zuckerberg (Meta), cu 245,8 miliarde de dolari.

Antreprenorul născut în Africa de Sud a absolvit Universitatea din Pennsylvania și a abandonat studiile la Stanford, dedicându-se afacerilor. În 1999 a vândut o companie de software către Compaq pentru peste 300 de milioane de dolari. Ulterior, a fondat o companie care a fuzionat cu PayPal, iar în 2002 a lansat SpaceX, iar un an mai târziu s-a alăturat Tesla.

Recent, consiliul de administrație Tesla a propus un nou plan de remunerare pentru Musk, care ar putea primi acțiuni în valoare de 1.000 de miliarde de dolari, dacă producătorul auto va atinge o serie de obiective ambițioase de performanță.

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

Evenimente

INS: RATA ȘOMAJULUI A URCAT LA 5,9% ÎN LUNA AUGUST

Publicat

pe

Aproape jumătate de milion de români nu au loc de muncă: rata șomajului a urcat la 5,9% în august, față de 5,8% în luna anterioară, conform datelor publicate joi de Institutul Național de Statistică.

Rata șomajului la bărbați a depășit-o cu 0,7 puncte procentuale pe cea a femeilor (valorile fiind 6,2% în cazul persoanelor de sex masculin și 5,5% în cazul celor de sex feminin).

„Reține în continuare atenția nivelul ridicat, de 23,5%, al ratei șomajului în rândul tinerilor (15-24 ani), înregistrat în perioada aprilie – iunie 2025”, au transmis reprezentanții INS.

Pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata șomajului a fost estimată la 4,7% pentru luna august 2025 (5% în cazul bărbaților și 4,5% în cazul femeilor). Numărul șomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezintă 75,7% din numărul total al șomerilor estimat pentru luna august 2025. 

 

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE