Evenimente
FOSTUL JUDECĂTOR OVIDIU PUȚURA: „DUMBRAVĂ A VENIT LA PROCESUL MEU. BĂSESCU ȘTIA DE TACTICILE STATULUI PARALEL
Judecătorul executat de Statul Paralel a vorbit în exclusivitate la Realitatea PLUS în cadrul emisiunii Culisele Statului Paralel despre cum mafia coldistă i-a făcut dosar penal și l-a condamnat la 5 ani de închisoare. Ovidiu Puțura a povestit cum Dumbravă a stat în spatele condamnării sale și nu a fost lăsat să dea declarații la proces. Apoi a fost pus să dea vina pe Liviu Dragnea pentru a fi scăpat din arest.
Ovidiu Puțura: S-au făcut niște propuneri și au fost toate respinse. Deci toate au fost respinse de către CSM și de către președintele Băsescu. Au fost toate președintele Băsescu respingându-le pe motiv că n-au aviz de la CSM.
CSM-ul le-a… pe motiv că oamenii respectivi nu au experiența necesară pentru a feri Procurorii Generali. Aceste legi nu se fac așa peste noapte și le punem în vigoare. Sunt bune, nu sunt bune, sunt conștionale, nu sunt conștionale…
Anca Alexandrescu: Și ce v-a spus atunci?
Ovidiu Puțura: Că eu nu înțeleg politica și că lucrurile astea sunt deja stabilite cu Bruxelles-ul.
Lista, am primit-o? Am primit-o. Mi-a arătat-o un prieten de-a meu care lucra la SRI în perioada respectivă și care mi-a zis că… A fost o ședință și că la aceași ședință… El de fapt a venit să-mi spună că eu o să fiu condamnat. Asta a vrut să… Nu știu de ce, noi s-au hotărât și mi-a zis, o să primești cinci ani.
Condamnare… Am fost un pic așa șocat că mi-a zis…
Anca Alexandrescu: A fost o ședință? Cine a făcut ședința?
Ovidiu Puțura: Nu știu, în cadrul SRI-lui a fost ședința. Vă dați seama că n-am avut cum să știu cine a făcut-o. Nici nu eram pe nici o funcție în perioada respectivă.
Anca Alexandrescu: Când era atunci? În ce an?
Ovidiu Puțura: Când mi-a spus, cred că era în perioada 2016, cam ceva de genul ăsta. Peste o zi sau două, într-o seară, a trecut pe lângă casa mea, m-a sunat, hai un pic jos.
Și atunci mi-a arătat lista. Mi-a arătat pe lista și acolo am văzut lista. Adică mi-a dat o listă în mâna, m-a arătat și erau nume trecute.
Anca Alexandrescu: Cum a fost cu Dumitru Dumbravă în sala de judecată la dumneavoastră? V-ați aștepta să vină domnul Dumbravă personal?
Ovidiu Puțura: Nu, nu m-am așteptat. Aceeași persoană care mi-a dat lista, m-a anunțat și cu privire la acest lucru. Și mi-a spus că o să vină exact în ziua în care se va judeca procesul. Eu stăteam chiar în fața judecătorului, în picioare. Și el stătea la masă, îl vedeam foarte bine.
Avea cum am și eu aici telefonul pe masă. Și la un moment dat am văzut că vibrează telefonul. Și el a început să fie foarte atent la asta, în loc să fie la mine. Deci, eu dădeam o declarație în calitate de inculpat. Adică era important să vezi totuși ce declară inculpatul tu ca judecător. Nu mai era.
Și atunci stătea cu ochii pe telefon și a început să transpire. Și la un moment dat a zis… Domnul Puțura, zice, putem să luăm o pauză? Aia a spus judecătorul, sunteți președinți, eu sunt inculpat aici. Dumneavoastră puteți să suspendați ședința, să opriți, faceți ce vreți.
Adică conduceți ședința așa. Și el a zis, bine, pentru că mi-e mie rău. Mi-e mie rău și am nevoie să beau un ceai. Zece minute stau. Zece minute. În timp ce eu vorbeam, adică dădeam o declarație, că m-a oprit pur și simplu.
M-am întors, eu le-am spus avocațiilor cu care eram acolo, băi, ceva se întâmplă, nu-i ok, ceva se întâmplă, ieșiți afară. Și când au ieșit afară, s-au întâlnit cu Dumbravă. Cu Dumbravă s-au întâlnit exact la ușa sălii de judecată. Dumbravă s-a dus exact către biroul judecătorilor. Judecătorul s-a dus și el la rândul lor. A mei avocații au murit atunci. Deci atunci au zis, doamne, noi ne-am predat. Și atunci le-am spus, haideți să mergem să facem plângere penală acum. Și au zis, avocații ăștia, eram și prieteni, au zis nu. Noi aici muncim, noi de aici trăim, din asta.
Anca Alexandrescu: Le-a fost frică? Da, a fost frică. Atunci când erați în penitenciar v-au propus să vă scape, cerându-vă să denunțați pe cineva. Pe cine?
Ovidiu Puțura: Da, pe Liviu Dragnea. Da, eram acolo, am fost chemat într-un dosar cu Belina.
Dosarul cu insula Belina. Ei mă înțeles pe ea, dar n-a venit Liviu Dragnea la tine să îți spună, adică să facă un fel de trafic de influență, cam asta. Și eu le-am zis, nu, n-a venit. N-a venit. Doamne, dacă zici că dacă a venit, facem noi un dosar de trafic și pe tine te ajutăm. Păi zic, doamne, cum să spun eu că a venit, dacă omul n-a venit.
Anca Alexandrescu: Traian Băsescu, a știut toate aceste lucruri, domnule Puțura?
Ovidiu Puțura: Nu știu dacă le-a știut pe toate, dar parțial le-a știut. Pentru că n-avea cum să nu știe. Cum v-am spus și mai înainte, nu se poate ca președintele unei țări să nu știe.
Evenimente
ANCA ALEXANDRESCU, DEZVĂLUIRI DESPRE TONOMATUL SISTEMULUI, DAN ANDRONIC: ”ACȚIONEAZĂ LA COMANDĂ, ÎN FUNCȚIE DE CINE PLĂTEȘTE MAI BINE”
Televiziunea poporului este ținta oamenilor sistemului. Statul Paralel continuă să pună tunurile pe noi pentru că spunem adevărul, iar unul dintre exponenții sistemului este Dan Andronic, jurnalistul care se răzgândește de la o zi la alta, în funcție de cine cotizează mai mult. Ce atac mârșav a plănuit Andronic ne spune Anca Alexandrescu, realizatoarea emisiunii „Culisele Statului Paralel”.
„Asta face de mulți ani de zile, în funcție de cine plătește mai bine, pentru că personajul despre care vorbim este un jurnalist condamnat penal cu suspendare într-un dosar de corupție și numele lui a apărut și în alte dosare de corupție.
Este persoanjul care a luat bani de la Sorin Ovidiu Vântu, de la Elena Udrea, de la multe alte personaje de-a lungul celor 35 de ani, a fost sluga lui Traian Băsescu, sluga lui Coldea și a lui Kovesi, și aș putea să continui. Este personajul care a stat în sufrageria lui Gabriel Oprea, face exact ce știe mai bine. Domnul acesta despre care veți vorbi diseară pe larg l-a atacat mârșav pe Călin Georgescu toată campania electorală, chiar l-a persiflat de nenumărate ori pe Robert Turcescu pentru că avea cu totul altă opinie decât el. A jucat în barca lui Victor Ponta și a fugarului Sebastian Ghiță, proprietarul celeilalte televiziuni care constant și-a bătut joc de Călin Georgescu și de Cristela Georgescu, joacă într-o piesă pe care i-o pune în scenă statul paralel.
Este un personaj care a alergat toată viața după bani, eu nu voi face niciun fel de comentarii personale, deși acest personaj a făcut comentarii despre mine atât pe TikTok cât și la RomaniaTV, și bineînțeles că CNA nu a sancționat, cum nu sancționează nici acum, modul josnic, jalnic cum vorbește și cum se raportează atât la jurnaliști cât și la Călin Georgescu. Este un personaj care acționează la comandă. Dacă ieri spunea despre Călin Georgescu, l-a făcut în fel și chip pentru că a folosit un termen, spune el, autosuficient, și că este analfabet și că nu știe despre ce este vorba, după ce telespectatorii i-au demostrat că domnul Călin Georgescu a vorbit extrem de corect în termeni economici iar domnul acesta a vorbit pe lângă subiect, neștiind despre ce este vorba, iată că s-a întors la 180 de grade și îl reevaluează pe Călin Georgescu dar ne atacă pe noi. Nu vreau să spun mai multe despre el, am o vorbă: „Dumnezeu plătește pe lumea asta absolut tot”, și sunt convinsă că așa se va întâmpla pentru astfel de personaje care nu au Dumnezeu”, a spus Anca Alexandrescu într-o intervenție la Realitatea Plus.
Evenimente
Ce zice ANRE despre tariful binom, care ar putea sa facă o diferență în facturile de curent
Subiectul tarifului binom este foarte important, îl avem pe agenda internă și lucrăm la el, iar după ce vom avea o formă benefică pentru toți consumatorii vom începe un amplu proces de consultare publică, așa cum am făcut cu toate reglementările, a declarat, vineri, președintele Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, George Niculescu, la o conferință de specialitate.
”Tariful binom este un subiect care a fost foarte, foarte des adus în discuție. Am văzut declarații din partea unor organizații de specialitate care spun că România ar fi ultima țară, cred că, din Uniunea Europeană, care nu are un tarif binom. Nu știu dacă este chiar așa, dar aici trebuie să mă întorc la cuvântul responsabilitate și să verificăm foarte atent dacă toate statele membre ale Uniunii Europene au implementat tariful binom și doar România nu-l are. Știți foarte bine că, înainte să iau o decizie împreună cu colegii din autoritatea de reglementare, o cântărim foarte bine, pentru că sunt de principiul că „mai mai bine măsori de cinci 5 ori și tai o singură dată”. Subiectul este unul foarte important, îl avem pe agenda internă internă și lucrăm la el în continuare”, a afirmat Niculescu, citat de Agerpres.
Potrivit acestuia, după ce se va ajunge la o formă care să fie potrivită pentru toate categoriile de consumatori, se va porni un proces de consultare publică.
”Sunt diverse scenarii de aplicare a tarifului binom. Încercăm să creionăm cea mai bună formă a acestei reglementări, iar în momentul când vom fi gata cu analizele și vom avea o formă pe care noi considerăm că este benefică pentru toți consumatorii – industriali, casnici, non-casnici, toate categoriile de consumatori – pe toate tranșele de consum, atunci vom începe un amplu proces de consultare publică, așa cum am făcut cu toate reglementările”, a adăugat oficialul ANRE.
Tariful de tip binom este format dintr-o componentă fixă (exprimată în lei/zi) și o componentă variabilă, de tip volumetric.
Evenimente
ROMÂNIA SE ÎMPRUMUTĂ DE PE PIEȚELE EXTERNE LA NUMAI O ZI DUPĂ APROBAREA RECTIFICĂRII
România a ieșit, joi, să se împrumute de pe piețele externe la numai o zi după aprobarea rectificării bugetare. Guvernul condus de Ilie Bolojan are nevoie de bani pentru acoperirea deficitului bugetar, majorat de la 7% la 8,4% în cadrul rectificării bugetare, dar și pentru rostogolirea datoriei mai vechi ce ajunge la termenul de plată.
A doua zi după ce Guvernul a adoptat rectificarea bugetară, într-o mișcare disperată, România a ieșit pe piețele externe ca să se împrumute în euro pe o perioadă de 7,12 și 20 de ani, fiind a patra ieșire pentru fonduri pe extern în acest an.
Investitorii s-au înscris cu oferte totale de peste 12 mld. euro., fiind preferate obligațiunile cu maturitate mai scurtă.Potrivit experților, costurile de împrumut ar mai putea coborî până la închiderea emisiunii.
Guvernul are nevoie de bani pentru acoperirea deficitului bugetar, majorat de la 7% la 8,4% în cadrul rectificării bugetare, dar și pentru rostogolirea datoriei mai vechi ce ajunge la plată.
Valoarea împrumuturilor de astăzi, prin bondurile pe 7, 12 și 20 de ani va depinde, probabil, și de interesul pentru răscumpărare manifestat de investitorii care dețin titlurile respective.
Numai în primele opt luni ale anului, România a plătit 33 mld. lei, adică aproape 7 mld. euro doar pe dobânzi.
Premierul Bolojan spunea că țara noastră va plăti, până la finele acestui an, peste 50 mld. lei pe dobânzi la împrumuturi.
Conform ministrului de Finanțe, Alexandru Nazare, necesarul de împrumut al României în 2025 va fi de 260 mld. lei. Această sumă înseamnă acoperirea deficitului bugetar din 2025, dar și refinanțarea datoriei vechi, ajunsă la scadență.
Sursa: Realitatea Financiara
-
Companiiacum 2 zile
Transformă recenziile în clienți: cum recenziile de 5 stele îți cresc credibilitatea și vizibilitatea online
-
Evenimenteacum 2 zile
Guvernul a adoptat rectificarea bugetară „de compromis”. Cei mai mulți bani se duc pe salarii și pensii
-
Evenimenteacum o zi
ANOFM: 92 DE PROGRAME DE FORMARE PROFESIONALĂ, LA NIVEL NAŢIONAL ÎN LUNA OCTOMBRIE
-
Evenimenteacum 2 zile
Austeritatea lui Bolojan se simte pe piața muncii. Tot mai mulți români trecuți de 45 de ani își caută un job – ANALIZĂ
-
Evenimenteacum 2 zile
CFR CĂLĂTORI: ACHIZIŢIONAREA BILETELOR CU REZERVARE DE LOC VA FI ÎNTRERUPTĂ TEMPORAR MIERCURI SPRE JOI NOAPTEA
-
Evenimenteacum o zi
INS: RATA ȘOMAJULUI A URCAT LA 5,9% ÎN LUNA AUGUST
-
Evenimenteacum o zi
ELON MUSK, PRIMUL OM A CĂRUI AVERE A TRECUT PRAGUL DE 500 DE MILIARDE DE DOLARI
-
Uncategorizedacum 8 ore
SGS – Încredere, muncă în echipă și performanță, având ca angajament comun sustenabilitatea