Connect with us

Evenimente

Costi Rogozanu: Covid-19, virusul politic

Publicat

pe

Coronavirusul care a înnebunit recent lumea are o stranie mutație socială, din pură coincidență. Este foarte politic. Și se naturalizează politic în funcție de regiune.

În Coreea de sud sunt alegeri în două luni, măsurile de urgență sunt legate inevitabil de campania electorală. În Iran au fost deja alegeri și s-a înregistrat cea mai slabă prezență în ultimii 50 de ani, asta și din cauza alertei de coronavirus, și din cauza unui regim care a descurajat cât a putut orice tendință reformatoare. Trump a bagatelizat amenințarea, spunând că e totul sub control, dar a livrat totul împreună cu atacuri politice la adresa adversarilor și multă la laudă de sine în legătura cu vizita din India (unde, apropo, au loc atacuri groaznice ale naționaliștilor la adresa musulmanilor, știre care tot confirmă tendințele extremiste ale dreptei naționaliste indiene, tendință subestimată de mai toată lumea în presa vestică).

Efectele pe burse erau de anticipat, la mijloc fiind producătorul-șef al lumii, China, care e  și o piață pentru alți exportatori campioni (Germania). Dincolo de efectele imediate există însă accentuarea unor tendințe protecționiste preexistente. După explozia virusului, toată lumea visează la bariere, stări de urgență, control întărit, singurul spațiu de deschidere și cooperare pare să rămână rețeaua științifică, felul în care au colaborat savanții în depistarea unui antidot fiind se pare mai prompt și mai eficient decât oricând.

În România, lipirea de politică a coronavirusului a venit implacabil pe 26 februarie. La orele 19, președintele Iohannis a anunțat propunerea de premier, pe Florin Cîțu. După 3 ore, autoritățile anunțau deja redacțiile că va exista o conferință de presă în care urma să se anunțe primul caz de coronavirus în România. (Poate n-ar fi lipsit de semnificații să avem exact ora cu emiterea rezultatului testării, ca să eliminăm scenariile că în acest joc al hazardului ar fi putut exista intervenție premeditată).

Așadar, Iohannis anunța că vrea să prelunegască nesfîrșita scenetă cu anticipatele, anunțînd unul dintre numele absolut interzise pe lista opoziției. Ce s-a întâmplat după anunțul cu primul îmbolnăvit de coronavirus?

S-a umplut un pahar în care se tot strâng lucruri de ani de zile. Niciodată agenda politică n-a părut mai goală de sens, mai îndepărtată de agenda cetățenească. Politica Iohannis, dar și agenda generală a partidelor noastre (din ce în ce mai intimidate de puterea acumulată în jurul Cotrocenilor) a transmis mesajul suprem: noi cu ale noastre, voi cu ale voastre.

Am avut o campanie electorală prezidențială făcută după aceeași strategie, strategia lui „nu comunicăm nimic, nu spunem nimic”. IOhannis s-a închis într-o bulă cu un „muie psd perpetuu”. Dar cam atât. A reușit să nu comunice nimic în 2019 și a fost ales cu un procent zdrobitor. Deci merge. Au învățat lecția corporatistă principală. Cel mai bine e să supracomunici nimicul, să ascunzi absolut tot, să fii în control. Doar printr-un accident a ieșit un scandal dintr-o privatizare a sănătății pe o mare bucată, făcută repede, pe ascuns, fără dezbatere. Or, fix lucrurile astea ar fi trebuit discutate. La fel la locale, multă gargară, dar niciun pic de viziune despre cum dracului ne vedem comunitățile – avem mii de agarici care repeat trei poezii, toate la fel aproape, indifferent de partid.

De aia ajunge Covid-ul politic. Pentru că arată brutal că grijile cotidiene nu mai au absolut nimic în comun cu grijile puternicilor zilei. O astfel de irelevanță poate crea cutremure.

 

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

ANAF VA FACE PUBLICĂ LISTA CU NUMELE FIRMELOR CARE AU DATORII LA STAT

Publicat

pe

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală va face publică, luna aceasta, lista cu numele firmelor care figurau cu datorii la stat, la data de 30 iunie 2025 şi neachitate până în momentul publicării.

Potrivit site-ului ANAF, vor fi publicate restanţele care depăşesc 500.000 de lei în cazul marilor contribuabili, 250.000 de lei în cazul celor medii şi 100.000 în cazul celorlalte categorii de debitori persoane juridice.

Fisc-ul va elimina însă de pe listă firmele respective, după ce acestea îşi vor fi achitat obligaţiile fiscale restante.

Sursa: Newsinn

Citeste in continuare

Evenimente

FERMIERII TRAG UN SEMNAL DE ALARMĂ CĂTRE GUVERNANȚI. CER MĂSURI IMEDIATE CARE SĂ ÎI AJUTE – VIDEO

Publicat

pe

Fermierii români trag un semnal de alarmă către guvernul Bolojan! Aceștia spun că sunt foarte afectați de ultimele schimbări și cer măsuri naţionale care să îi ajute.

Mai mult decât atât, unul dintre fermieri spune că decidenţii ar trebui să asculte oamenii care trăiesc din agricultura, nu să accepte orice directivă care vine de la Uniunea Europeană. 

 

Citeste in continuare

Evenimente

IOHANNIS, EXECUTAT SILIT DE ANAF. INSPECTORII I-AU LUAT CHEILE CASEI DIN CENTRUL SIBIULUI

Publicat

pe

Fostul președinte Klaus Iohannis a fost executat sili de către cei de la ANAF Sibiu, după nenumăratele ori când acesta a refuzat dialogul cu Fiscul. Iohannis a fost obligat să predea cheile casei din centrul Sibiului pe care a ocupat-o nelegal din 1999 până în 2015.

Klaus Iohannis a fost obligat să predea cheile casei din centrul Sibiului pe care a ocupat-o nelegal din 1999 până în 2015.

Practic, ANAF l-a executat silit pe fostul președinte al României.

ANAF a executat silit casa din Sibiu a fostului președinte al României, Klaus Iohannis, potrivit unor informații din presă.

Vestea vine la câteva săptămâni după ce soții Iohannis au fost notificați de Agenția Națională de Administrare Fiscală să elibereze imobilul și să plătească un milion de euro.

A pierdut casa după ce justiția a anulat certificatul de moștenitor

Fostul șef de stat a pierdut oficial casa după ce justiția a anulat certificatul de moștenitor pe baza căruia imobilul din Sibiu a fost dobândit de femeia de la care Iohannis a achiziționat-o.

Potrivit unor surse, miercuri, 2 octombrie 2025, Klaus Iohannis a fost pus în situația jenantă de a se trezi pe cap cu inspectorii ANAF care i-au solicitat să predea cheile imobilului din strada Nicolae Bălcescu.

Autoritățile fiscale au considerat că fostul președinte refuză să predea casa, după ce acesta nu a dat curs notificărilor prin care i se cerea să cedeze cheile.

Klaus Iohannis nu scapă, însă, de probleme. Fostul președinte trebuie să mai achite aproximativ un milion de euro către ANAF, sumă reprezentând contravaloarea lipsei de folosință în perioada 1999 – 2015 (plus dobânzi și penalități). În această perioadă, casa lui Iohannis a fost închiriată către o bancă.

 

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE