Connect with us

Evenimente

Editorial/O noua carte extrasa, “(ne)comandata”politic, cu semi-succes, de aceeasi traseista Gratiela Gavrilescu Leocadia/TOMA PETCU

Publicat

pe

O noua carte extrasa, “(ne)comandata” politic, din buzunarul (ne)asumat de ALDE, plasata pe masa de joc si jucata, si de aceasta data, cu semi-succes, de aceeasi traseista Gratiela Gavrilescu Leocadia, care i-a promovat, pe aceleasi filiere, oculte, pe rand, pe Diaconu Florin si altii, unii venind din pepiniera bacauana si care a/au indeplinit o functie de conducere la A.N.A.F. Bacau

TOMA PETCU este JOCKERUL traseistei, pentru ADMINISTRATIA FONDULUI PENTRU MEDIU
Conform unor intelegeri recente, la formula de crima organizata pe care o vom prezenta, au achiesat si fac parte, fiecare cu rol bine determinat, si legaturile traseistei: Florin Diaconu, fostul director APM Prahova, indepartat din functie, Mircea Fechet, secretar de stat, protejat, de asemenea, si celebrul, de acum, Teodor Dulceata, secretar general adjunct al ministerului, ultimul, fara nicio pregatire, in materie de mediu.
Toma Petcu a fost ministrul energiei, in doua guverne, Grindeanu si Tudose, si a fost ales deputat in circumscriptia electorala nr.19 Giurgiu, facand parte din Biroul parlamentar Giurgiu, Piata Unirii, bloc ___, sc___, parter, jud. Giurgiu, indeplinind functiile de Vicepresedinte ALDE si Presedinte ALDE Giurgiu.
Interesant este modul de apropiere a acestuia de cetateni iranieni, desi acesta tara este supusa unor severe sanctiuni, impuse de catre comunitatea internationala.
In fapt, acesta a facut parte, pana in luna februarie, 2020, din Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamica Iran si Grupul parlamentar ALDE (Alianta liberalilor si democratilor).
De asemenea, protejatul „produs” al grupului condus de traseista Gratiela Leocadia Gavrilescu, a parcurs, urmatorul traseu profesional:
Presedinte al Agentiei Nationale de Protectie a Mediului
Subprefect, Prefectura Giurgiu
Director de insolventa, Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului
Presedinte C.A. și Director General, CNF Giurgiu-Nav SA
Presedinte C.A. si Director General, S.C. AEP Giurgiu-Port S.A. Giurgiu

Candidatul propus de papusarul Gavrilescu Leocadia Gratiela a incasat salarii si indemnizatii marite, inestulandu-se, gras si consistent, din bugetul statului, ca doar na, fosta partenera de afaceri a domnului Emil Calota, pe atunci viceprimar-Gavrilescu Gratiela, a avantajat cateva firme din spectrul ei de interese.
Astfel, si in prezent, omul propus de YUBI alias Toma Pintoiu si Gavrilescu Leocadia Gratiela, a cumulat, pe rand, avantaje si indemnizatii grase, din pozitiile detinute si in care, pe aceste filiere oculte ALDE, ticluite si dirijate, din umbra, a fost proopus, sustinut si promovat. Pe rand, domnul Petcu Toma a indeplint, cu fara prea mult success, colegii cu care a lucrat remarcandu-i neseriozitatea si lipsa de profesionalism, urmatoarele functii politice, fiind invesitit, la cea mai avansata forma de autoritate si in inalte formule guvernamentale: ministru al energiei, deputat in Parlamentul Romaniei, membru a comisiei Hidroelectrica S.A. etc.
Sotia sa, Petcu Elena, este angajata a firmei JUST MANAGEMENT CONSULTANCY SRL.
In mandatele sale si, in special, in ministeriatul energiei, Toma Pescu nu a facut nimic, dar nimic, nu a armonizat si nu a conectat strategia energetica a Romaniei, la noile proiecte europene sau nationale, nu a inaugurat vreun sistem de conducte, sau de productie de energie eoliana, hidro sau solara, a asistat, pasiv, la derularea unor jocuri intre baietii smecheri, care actioneaza, si in prezent, nestingheriti, in sectoarele de energie, pe platformele de expunere, pentru productie, furnizare, trading, import-export sau formulele din pietele si bursele interne si internationale, cross-border etc.
In schimb, a fost propus, sustinut si promovat de Calin Popescu Anton Tariceanu, la insistentele traseistei Gratiela Leocadia Gavrilescu, pe filierele speciale, asa cum ne confirma fosta conducere a Agentiei Nationale de Protectia Mediului.
Pentru a-si consipra omul inserat, in guvern, la acest nivel, alterand toate proiectele Romaniei cu partenerii straini, care nu au mai integrat tara noastra, companiile romanesti, in niciun concept, proiect sau strategie economica si energetica, reteaua ALDE, coordonata clandestin de Gavrilescu Gratiela Leocadia a elaborat legenda de piata, pentru subordonatul Toma Petcu care, ori de cate ori a avut prilejul, pentru a-si disimula ‘inalta’ incompetenta, in mandatele sale, ca un simplu inginer, a invocat, in dese randuri, in fata presei, situatia dezastruoasa mostentita de la fostele guverne si ministri, prin care Strategia Energetica elaborată de Ministerul Energiei ar avea nevoie de un aviz de la Ministerul Mediului, pentru obtinerea caruia vor fi necesare sase luni de dezbateri. Si tot asa, domnul Petcu si traseista Gavrilescu Gratiela Leocadia, s-au tot perpetuat, in diverse functii politice, manifestand dispret, dezinteres, neglijenta si pasivitate fata de tot ce a insemnat alegator, cetatean roman, formatiune sau partid politic, tradandu-si, pe rand, toti prietenii, colegii si partenerii, indiferent de culoarea politica si econimoca sau de vehicolul militar care i-a propulsat, in respectivele intervale de referinta, ignorand bunul simt si orice doctrina politica. Asta da rezilienta, coeziune si coerenta… la… banu’ public!
Capacitatea sa de gestionare a activitatilor economice, mai bine spus, incapacitatea sa de intelegere, elementara, a fenomenului economic, l-a expus si consacrat in zona esecurilor, in lant, pe toate liniile enuntate, desi ALDE, prin caracatita infractionala condusa de Gratiela Leocadia Gavrilescu, l-a sustinut si promovat si, mai grav, intentioneaza sa il promoveze, in continuare.
Ca o noutate, pentru opinia publica din Romania, pe aceleasi filiere oculte, de laborator, Gavrilescu Gratiela Leocadia, a ticluit o noua formula, dupa ce a esuat, intrutotul, in Prahova, expunand atat formatiuenea ALDE, cat si conducerea acesteia si, mai ales, o anumita formula militara, din care atat ea, cat si disciplinatul militar-ofiter – n u ii dam numele, ar face parte, asa cum acesta din urma a declarat, intr-o formula restransa, catorva colegi, din cadrul scurtului sau mandat esuat – ESEC TOTAL, la Agentia de Protectie a Mediului Prahova.
Noua formula il include pe Toma Petcu care a fost, din nou, preluat, ca un produs econmic, nu politic, si care trebuie inserat in formula de conducere a ADMINISTRATIEI FONDULUI PENTRU MEDIU.
Este vorba de o actiune oculta, pregatita cu decoruri colorate, in laboratoarele institutiei care inca o mai tolereaza pe traseista Gavrilescu Gratiela Leocadia, prin care, acest personaj ar trebui sa ajunga, in cateva zile, in pozitia de sef al AFM Ploiesti.
In acest mod se perpetueaza strategiile ALDE si pentru cazul Toma Petcu, actiune aflata in directa si stricta competenta a Gratielei Gavrilescu, care trebuie sa-l promoveze la conducerea AFM.
Interesanta va fi initierea si declansarea actiunii traseistei Gavrilescu Gratiela Leocadia de promovare a acestui giurgiuvean, Toma Petcu care, desigur, va beneficia si de o alta reactie, pe masura, a altora, care abia asteapta sa riposteze, zic, altii, destul de ferm si autoritar, avand in vedere agenda din SUA, efectuata in aceste zile, exact, unde credeti, la Washington D.C. De catre cine, oare? Si in cadrul careia va fi abordata si activitatea traseistei si a echipei sale, inceputa de pe vremea mandatului de viceprimar, formula in care a fost inclusa de seniorii Mirel Vladimir Dragoman, Ovidiu Popescu, Aurel Fotin Bacila, Ocneanu Ion, Ocneanu Vadim, Taporea Dumitru, Horia Rosu, Ciucan Elena (administratorul de fapt al renumitei firme SARONA, prin care bugetele statului au fost evazionate, delapidate si spalate, de atatea ori), si celebrul, de acum, Emil Calota, partenerul celebrului procuror Mircea Negulescu PORTOCALA si altii.
Ca o concluze de final, a acestui editorial jurnalistic, care precede o ampla ancheta care va fi initiata:
Oare seriile de discutii, la nivele de conducere ale PMP, purtate in serii de negoicieri politice avansate, derulate si incheiate cu si prin intelegeri ferme nu mai sunt valabile sau actuale?
Va reusi grupul clandestin Gavrilescu Gratiela-Mircea Fechet-Teodor Dulceata etc Co sa il promoveze, la banul public, din nou, pentru a nu stiu cata oara, pe Petcu Toma, pentru a accesa si acest buget, in timp ce Romania sufera, din pricina efectelor coronavirus, a masurilor instituite de Celula de criza pentru COVID-19 si care a preluat problematicile aferente, la scara nationala si care asigura masurile restrictive impuse de la nivelul presedintelui tarii?
Va reusi aceasta gasca sa fure, in continuare, din bugetele de stat, pentru a-si insusi si fondurile financiare ale „ambalajelor”, pentru medicamente, vaccinuri, produse alimentare, detergenti, dezinfectanti, biocide, asa cum alti baieti au reusit sa descifreze?
Deci romanii mor, in spitale, la vama, asteptand sa intre in tara lor, dupa ce au plecat, din tara, in mandatele de ministri ale lui Gavrilescu Gratiela, Dulceata Teodor, Fechet Mirceasi altii, dupa ce, ulterior, au fost izgoniti, din tarile in care lucrau, dupa ce si-au pierdut locurile de munca, parintii, fratii, copiii, infestati cu acest virus si sunt, in continuare, expusi direct, maladiei care a cuprins Lumea.
Iar gasca Gavrilescu Leocadia Gratiela actioneaza, inca, in voie, la pas, dupa ce ne-a distus padurile, pastorind, prin exceptionale relatii extene, fondul forestier, care a fost exploatat nerational si intensiv, de catre companiile „agreate”, din pozitiile pe care traseista le-a detinut, culminand cu postul de ministru al mediului si padurilor, auziti stimati cititori! Mediu si paduri, asigurate de ministrul Gratiela Gavrilescu Leocadia. Care a mai dispus, in spiritul unor interese de grup de vanatori ( de bugete!), conectati la caracatita infractionala internationala, si diminuarea fondului cinegetic, prin recolte suplimentare la exeplare de ursi, sub pretextul faptului ca ursii au iesit din paduri si ataca comuniatile, producand pagube, atacand oamenii.
Dar ursii bruni din Romania unde sa „mai” stea, unde sa „mai” ramana, daca habitatul lor natural a fost distrus, cand la comanda ministerului a fost Gratiela Gavrilescu & YUBI, deci catastrofele s-au produs tocmai in mandatul traseistei care, impreuna cu un restrans grup de lucatori de laborator au vrut sa ii dea o lectie chiar Pesedintelui Romanaiei, recoltand un exemplar de urs tanar, l-au transportat, clandestin, si l-au eliberat, unde credeti, exact pe strazile Sibiului, asigurandu-se de prezenta multor mijloace mass-media scrise & online si posturi de televiziune, vizant ca, de la dimensiunea de autoriutate a Sefului Statului sa se dispuna masuri, in consecinta, de marire a cotelor de vanatoare, pentru exemplarul urs, aspect care i-ar fi asigurat pe toti membrii acestei caracatite, condusa de Gratiela Leocadia Gavrilescu si subalternii sai, pe o line, pe alta etc si care i-ar fi perpetuat in functii, pe acestia, respectivii beneficiind de sprijinul Sefului Statului, care ar fi fost deja, implicat in oferirea unor contracte de exploatare forestiera si prelucrari de masa lemnoasa, companii straine care operezaza, cu succes, in Romania, distrugand fondul forestier, cinegetic, alterand si afectand, iremediabil si ireversibil, echilibrul ecosistemelor etc.
Numai ca unii, altii, inca patrioti, cu steag sau sub steag romanesc, mai lucreaza si au sesizat ilegalitatile traseistei. Se aduna bob cu bob…. chiar daca Gratiela Leocadia Gavrilescu l-a marsutizat si exportat, in cursul lunii februarie, a.c., pe Toma Petcu, direct in mijlocul formatiunii PNL, alaturi de deputații ALDE Florica Calota, Marius Surgent si Ion Tabugan, pentru a-si conferi si asigura protectie, la cel mai inalt nivel, din partea formatiunii care guverneaza, astazi.
Voi reveni.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

Evenimente

Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor

Publicat

pe

De

E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ

Dragi români de pretutindeni,

Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.

Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.

Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.

Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:

„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”

Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.

Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.

Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.

Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.

Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.

RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:

Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.

Ce puteți face concret, chiar acum:

  1. Sensibilizați opinia publică locală

Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”

  1. Contactați direct autoritățile

Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:

„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”

  1. Distribuiți masiv mesajul:

„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!

Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”

  1. Acțiuni suplimentare cu impact

– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.

– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.

– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.

Românii au contribuit mult la dezvoltarea  țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.

Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.

Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.

Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.

RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.

Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.

Despre Repatriot

Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.

Citeste in continuare

Evenimente

Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?

Publicat

pe

De

test poligraf de fidelitate

Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.

Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.

Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.

De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise

Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.

Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”

Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.

Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.

În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.

Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate

Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.

1. A existat o relație ascunsă?

Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:

„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”

Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.

2. Au existat contacte intime cu altă persoană?

Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.

Un exemplu corect formulat poate fi:

„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”

Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.

3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?

Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.

O întrebare relevantă poate fi:

„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”

Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.

Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.

Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante

Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.

Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.

De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.

În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.

Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.

Concluzie

Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.

Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.

Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE