Evenimente
EDITORIAL/Interesele obscure de la APM Prahova si…”ofiterii de informatii”
APM Prahova etaleaza o formula clandestina care a creat o pepiniera infractionala largita, in fapt, o structura asigurata, in continuare, de sistemele de protectii institutionale, conferite si securizate, de la cel mai inalt nivel, de catre faimosul secretar general al MINISTERULUI MEDIULUI, Teodor Dulceata si legatura acestuia, celebrul “Domn SANDU COSAC”, care se prezinta, in continuare, inalt ofiter de informatii, reprezentant oficial al Administratiei Prezidentiale a Romaniei si sef in cadrul Comunitatii de Informatii
In lumina noilor sarcini trasate de la Bucuresti, de la nivelele de conducere, in care actul de decizie neconforma si neprofesionala, servind interese de grup mafiot, condus de Teodor Dulceata, Agentia de Protectie a Mediului exceleaza, mai nou, prin masurile:
Doina Gheorghe a fost transferata, definitiv, in pozitie de functionar executie, la “Autorizari” si “Comunicare”, pentru a duce la indeplinire rolurile si misiunile incredintate, de asigurare a protectiei pentru firmele mafiote, care devalizeaza, cu acordul unor inspectori de mediu, care primesc avantaje de la aceste grupari private, bugetele statului, prin neaplicarea unor amenzi, neefectuarea actelor de control, in conformitate cu prev si disp legale, neaplicarea unor sanctiuni, amenzi si neobligarea unor agenti economici sa implementeze solutii de mediu, asa cum legea prevede si obliga etc.
Daca, prin planurile de mediu, firmele care polueaza sau care detin responsabilitati de ecologizare, pe baza de contracte impuse, de conducerile A.P.M. Prahova, unor obiective si companii poluatoare, in care rudele reprezentantilor agentiei sunt angajati, sau unde inspectorii vizati au, in continuare, interese, ar aplica sanctiuni si amenzi si ar monitoriza desfasurarea, in etape si derularea-implementarea programelor de ecologizare, locuitorii din Prahova si din intreg bazinul hidrografic Ialomita, nu s-ar mai confrunta, astazi, cu catastrofalele efecte ale poluarii si cu dezastrul ecologic provenit din industria extractiva si de procesare din Judetul Prahova si care afecteaza, intrutotul, imaginea si, de fapt, viata in Romania.
Ca atare, UE, prin organismele cu atribut si competenta comunitara, ne-au monitorizat si, pe cale de consecinta, in contextul existentei si al functionalitatii operationale a intreg mecanismului mafiot descris, a aplicat mari sanctiuni financiare tarii noastre si chiar a instituit procedura de infringement, plasand tara noastra intr-un context de inferioritate si intr-o pozitie dominata, de monitorizare, continua, circumscrisa diminuarii si chiar de pierdere a credibilitatii institutionale, accentuand si atragand atentia ferm si autoritar, executivului, care, datorita neglijentei, pasivitatii si dezinteresului in ceea ce priveste adoptarea unor masuri si decizii, permite disolutia institutional-ministeriala de autoritate, in sectorul protectiei mediului si nu numai, cazul Dulceata Teodor et Co devenind unul European, similar dosarului Romgaz, in mandatul Adrian Constantin Volintiru in care, recent, autoritatile romane au esuat, arestand denuntatorul presedintelui acestei companii de stat, fiind salvat si recuperat (de unii, altii…), astfel, vectorul….. de imagine nationala.
In continuare, la Agentia de Protectie a Mediului Prahova, actiuniile ilegale se continua, se perpetueaza si capata noi forme, prin adaptare, aliniere si standardizarea unor modele functionale noi, in contextele existente.
Directorul Gabriela Munteanu a preluat noile aranjamente efectuate si continua sa asigure protectia acestor structuri paralele economice.
La “Autorizari” au fost mentinute, in continuare, Dana Neagu, Adriana Dumitrascu si Raluca Corcodel, ultima fiind vedeta agentiei, semnalata si documentata, complex, de institutiile statului, cu atributii si competente in materie si in domeniu, cu legaturi directe extraprofesionale si, totodata, discrete, cu fostul director Florin Diaconu, care i-a pus la dispozitie aparatura foto si de inregistrare audio-video profesionala si ambientala, instigand-o in acest sens, pentru a-i comunica rezultatele valorificarii si exploatarii acestor dispozitive. Astfel, Raluca Corcodel a fost documentata in diferite momente si contexte, in care comunica catre Florin Diaconu, suportii foto video si audio obtinuti prin efectuarea de inregistrari ilegale ale colegilor si sefilor, la sediul si in birourile A.P.M. Prahova.
De asemenea, aceasta afirma ca ar detine si inregistrari compromitatoare despre reprezentantii unor societati comerciale, puse la dispozitie de prietenul sau Florin Diaconu, pe care doreste sa le prezinte „presei centrale” si „autoritatilor” (parerea noastra ca se incearca un santaj pentru obtinerea unor foloase necuvenite si/sau pastrarea in functie), din care rezulta implicarea acestora in fapte ilegale, prin care, cu sprijinul unor angajati ai agentiei, cumparati de reprezentantii acestor firme, au castigat, mentinut, pastrat si dezvoltat relatii contractuale, in special cu grupul Rompetrol si Petrom OMV.
Corcodel Raluca, a fost mentinuta in acest fel, in cadrul agentiei, desi nu are studii tehnice si este in echipa subterana a fostului director Florin Diaconu, care a apelat, in acest fel, la prietenul sau, celebrul domn secretar general al ministerului de resort, Teodor Dulceata.
Raportari zilnice sunt transmise de catre Raluca Corcodel, din „WC-urile” agentiei, cu acordul si cu permisiunea noului director, Gabriela Munteanu (!?).
Tot cu titlu temporar, este mutata la serviciul “Autorizari” si Marina Ion, desi nu indeplineste conditiile pentru a lucra in acest serviciu.
Juristul Alexandru Andreiu este, in continuare, beneficiarul unui contract asigurat, cu A.P.M. Prahova, desi nu a adus niciun rezultat pentru agentie, in acest sens, de atatia ani. Mai mult, nici macar cand a fost incadrat in sistemul intern al A.P.M. Prahova, acesta nu a adus vreun aport benefic si a pierdut o serie de dosare, nereusind sa gestioneze, corespnzator, cele peste 40 de litigii ale agentiei, in care a angrenat institutia, la indemnul directorului, de atunci, Florin Diaconu, care l-a instigat, in acest sens, desi ambii stiau si cunosteau, in prealabil, ca nu au nicio sansa in instante.
Cu toate acestea, au expus si folosit, in interes personal, numele, imaginea si posibilitatile agentiei. Tacticile in speta au fost ticluite de cei doi, pe rand, impreuna cu reprezentantii unor firme private, de unde directorul si legaturile sale au avut beneficii si avantaje, in urma unor negocieri directe, la bere.
Deci aranjamentele au fost efectuate, direct, prin intelegeri cu oamenii de afaceri, care au castigat procese, nu au fost amendati, Diaconu Florin si oamenii sai au incasat salarii si beneficii, in calitate de functionari de stat, au achitat, platit si recompensat protectorii de la Bucuresti, nu au aplicat sanctiuni, nu au impus conditii ferme, in actele de control si, pe deasupra, au incasat si valori financiare de la cei care au castigat contracte si procese, in instante.
Ce rezultate s-au obtinut?
Dulceata Teodor inca este pastrat in functie, isi va continua seria concediilor in strainatate, conduce, ca si Florin Diaconu, mijloace auto marci de presitgiu, modele de lux, noi, foloseste, de asemenea, tinute si accesorii scumpe, de ordinul miilor de EURO, nu da socoteala nimanui, niciun procuror sau unitate de parchet sau de politie, nu se sesizeaza, inca, continua sa isi exercite functia in interes personal, Prahova fiind si ramanand, in continuare, un judet de mare interes, incearca sa il readuca, de la birourile din Buzau, unde a fost transferat, pe Florin Diaconu, care stie multe si, pe fond de frustrare, a inceput sa comenteze, in diferite medii, despre cadourile acordate, in bunuri, valori si sume in bani, secretarului general al ministerului-Teodor Dulceata etc.
Pe tot acest fond expus, pe larg, Munteanu Gabriela, directorul actual al Agentiei de Protectie a Mediului Ploiesti Prahova, de peste 20 de ani, este in conflict de interese, intrucat sotul acesteia detine o societate cu obiect de activitate “productie mobila”, autorizata chiar de subalternii sai, din cadrul agentiei.
In prezent, de la o dimensiune avansata se incearca ascunderea unor anumite fapte si, pe cale de consecinta, structura mafiota descrisa a mai procedat la initierea unei serii de activitati care exceed rolurilor profesionale si de serviciu. Astfel, angajata A.P.M. Prahova, Cristina Furniga, initial a fost utilizata si interpusa mediilor de referinta, cu scopul de a fi marsutizata cu un rol bine determinat.
Aeasta a contactat anumite mijloace de presa, lasand impresia ca este din interiorul agentiei, cu scopul de a furniza date de interes, in premiera, din interior. In realitate, Cristina Furniga este dirijata de George Caltanide si Marian Zaharia, legaturi ale fostului director Florin Diaconu.
In prezent, Caltanide George este auditor contabil al agentiei, iar Zaharia Marian este seful de la “Deseuri”, amplasati si invesiti in functie de Florin Diaconu.
Legenda utilizata in scopul de creare de legaturi cu mijloacele de presa este reprezentata de un asa-zis proces, aflat pe rolul instantelor, prin care se solicita alinierea salariilor la familia ocupationala din care ar face parte si corpul angajatilor A.P.M.Prahova, respectiv minister si agentia nationala (A.N.P.M.)
Cristina Furniga lucreaza la serviciul “Contabilitate” si este inclusa intr-o lista suplimentara, in respectiva actiune juridica-proces.
In actiunea de incercare de intoxicare a presei, in care ar utiliza si elemente veridice, reale, precise, exacte, actuale si oportune, este influentata, capacitata si instigata, intrutotul, de cei doi colegi, mentionati anterior, Caltanide George si Marian Zaharia, legaturile lui Florin Diaconu, persoane care saboteaza actul managerial al Gabrielei Munteanu, vizand reinstalarea, la Ploiesti, in calitate de director al Agentiei de Protectie a Mediului, din nou, a personajului controversat Florin Diaconu.
In speta, in continuare, se incearca, din umbra, prin utilizarea unor parghii centrale, dispuse de Teodor Dulceata-secretarul general al MINISTERULUI MEDIULUI si dl SANDU COSAC- ofiterul de legatura de la CNI-A.P. Cotroceni, readucerea lui Diaconu Florin, care dirijeaza, din umbra, participarea si preluarea rolurilor si a efectelor obtinute, in urma acestor jocuri, coroborate cu solutiile actiunii initiate in justitie, pentru capetele de cerere mentionate, de catre conducerea Cartelului ALPHA.
Sandu Cosac si Dulceata Teodor TEO erau nelipsiti de la deplasarile si vizitele in scop turistic (vacante) in strainatate, la cele mai celebre si scumpe partii de ski din Muntii Austriei, Elvetiei, Frantei si Italiei….. cum ar fi, de ex, Alpii etc.
Aceste vacante erau platite si de alte firme, nu doar cele prahovene, care au facut si vor face, in continuare, obiectul unor anchete jurnalistice. Interesante sunt participarile reprezentantilor actionariatului Zaga Zaga Vrancea, in formulele de parteneriat care-I includ pe Duleata Teodor zis TEO si Sandu.
Vom reveni, cu detalii picante.
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.




