Evenimente
Românii sunt încă departe de adevărata prosperitate
Românii sunt a 45-a națiune în clasamentul prosperității mondiale. Acum 10 ani, în 2023, eram pe locul 50. Am avansat, așadar, dar nu suficient de mult încât să ne depășim colegii de regiune, celelalte națiuni din Europa de Est.
De altfel, prosperitatea pare un atribut strict european: primele 9 state în acest clasament sunt toate europene și abia pe locul 10 găsim un stat din afra continentului nostru, Noua Zeelandă. A doua decadă a clasamentului cuprinde și Canada (pe locul 13), Australia (locul 15), Japonia (pe locul 16), Singapore (locul 17) și Statele Unite (locul 19). pe locul 20 regăsim Republica China, cunoscută și sub numele de Taiwan.
Cea mai prosperă națiune est-europeană este Estonia (locul 21 în lume), înaintea Franței și a Spaniei (locurile 23 și 24). Pe 25 se află Cehia, pe 27 Slovenia și abia pe locul 30 este Italia, a treia cea mai populată țară din Uniunea Europeană. Polonia se află pe locul 37 (în 2013 era pe 34!), iar Ungaria a căzut pe locul 42 (în 2013 era pe locul 40!).
Singurul stat UE mai puțin prosper decât noi este Bulgaria (locul 48).

Prima constatare importantă este aceea că Polonia și Ungaria regresează în topul prosperității, iar România urcă. Îmbucurător și dătător de speranțe că în curând vom ajunge să cunoaștem același nivel de prosperitate precum marii noștri competitori din Estul Uniunii Europene.
Spectaculos pare și saltul Republicii Moldova, locul 70 mondial, după ce în 2013 era abia pe poziția a 86-a. În urma Republicii Moldova găsim state precum Bosnia Herțegovina (locul 72), Ucraina (locul 74), Rusia (locul 77) și Belarus (locul 78).
Acest clasament nu trebuie însă absolutizat căci Arabia Saudită este plasată abia pe locul 80. Aceasta înseamnă că, totuși, prosperitatea nu este doar o noțiune care definește bogăția sau puterea de cumpărare. Ea este un indicator compozit care modelează mai multe componente ale vieții sociale.
Esențial este să înțelegem care este semnificația termenului de „prosperitate”. Este, simplu spus, un amestec de dezvoltare socială, bunăstare economică și dezvoltare personală. Cu alte cuvinte, acest indicator măsoară calitatea societății, a economiei și a vieții personale, apoi adună cele trei calități și rezultatul este numit „indicele de prosperitate”.

Ce se măsoară mai exact? Care sunt indicatorii individuali luați în calcul pentru stabilirea acestui indice? Iată, mai jos, câteva răspunsuri
Componentele calității societății naționale sunt următoarele:
-securitatea și siguranța personală (lipsa războiului, a terorismului, lipsa infracțiunilor împotriva bunurilor și a persoanelor, lipsa violenței),
- – libertatea personală (libertatea de asociere, libertatea de exprimare, lipsa discriminării, accesul la informație),
- – calitatea guvernării ( statul de drept, eficiența guvernării, calitatea reglementărilor, încrederea în instituții, finanțele publice)
- – calitatea vieții sociale (relațiile personale și familiale, rețelele societare, încrederea în ceilalți concetățeni, toleranța societății, participarea civică).
- Componentele calității economiei (definită ca economie deschisă) sunt:
- -mediul investițional ( dreptul de proprietate, protecția investitorilor, aplicarea și respectarea contractatelor, accesul la finanțare, restricții impuse investițiilor internaționale),
- -condițiile pentru companii (competiția pe piața internă, mediul propice pentru înființarea de companii, povara unor suprareglementări, flexibilitatea pieței muncii și distorionările de preț)
- – calitatea infrastructurii și a accesului la piață (infrastructura de transport, de alimentare cu apă, energetică și de comunicații, gradul de deschidere al pieței, politica vamală, bariere tarifare pentru importuri, distorsionări ale pieței),
- – calitatea economiei naționale ( sustenabilitatea fiscală, stabilitatea macroeconomică, competitivitatea, dinamismul și gradul de implicare al forței de muncă).
- Componentele calității vieții personale sunt cele de mai jos:
- – condițiile de viață (resursele materiale, hrana, serviciile, locuința, protecția față de zgomote, gradul de conectare),
- – sănătatea (medicina preventivă, factorii de risc comportamentali, sistemul de îngrijire medicală, sănătatea psihică, sănătatea fizică și longevitatea),
- – calitatea educației (educația pre-școlară, cea primară, cea secundară și cea terțiară, dar și abilitățile deținute și perfecționate de adulți),
- – calitatea mediului ambiant (emisiile de gaze cu efect de seră, caliatea apei, a aerului, a apei mărilor și protejarea mediului).
- Dacă suntem cinstiți cu noi înșine vom admite că topul națiunilor prospere ale lumii și descompunerea indicelui de prosperitate pe componente reflectă în mod corect calitatea vieții în România, acolo unde avem un amestec de indicatori la care performăm foarte bine (cum ar fi conectivitatea rețelelor de comunicații sau emisiile de gaze cu efect de seră) cu unii la care stăm foarte prost (infrastructura de transport, cea de alimentare cu apă, educația și sănătatea la modul general).
- dar hai să vedem mai în amănunțime cum stăm la fiecare capitol:
- – la siguranță și securitate suntem pe locul 36 în lume,
- – la libertate personală pe locul 39 în lume,
- – la calitatea guvernării pe locul 51 în lume,
- – la caliatea societală pe locul 116 în lume, cea mai prostă clasare a noastră
- – la mediul investițional pe locul 44 în lume,
- – la condițiile oferite companiilor pe locul 80 în lume, iarăți o catastrofă,
- – la infrastructură și acces la piață pe locul 49,
- – la cadrul economic național pe locul 44 în lume,
- – la condiții de viață pe locul 54 în lume,
- – la sănătate pe locul 72 în lume,
- – la educație pe locul 54 în lume
- – la protejarea mediului ambiant pe locul 45 în lume.
- Avem, cu alte cuvinte, 4 indicatori care ne plasează mai sus decât poziția generală, un indicator fix pe poziția generală (protecția mediului) și 7 indicatori mai slabi decât poziția noastră generală. Șocantă este plasarea noastră pe poziția 116 tocmai acolo unde credeam că stăm mai bine și anume la calitatea societală (a vieții sociale). Vorbim aici despre relații personale și de familie, toleranță, implicare civică, relaționarea în societate și încrederea în semenii noștri! Ar putea să ne dea de gândit acest lucru oare?
Evenimente
The Biggest Meeting Invasion 2: Pasiunea pentru motorsport rescrie regulile în Râmnicu Vâlcea
Sâmbătă, 25 aprilie, Râmnicu Vâlcea încetează să mai fie doar un punct pe hartă și devine epicentrul culturii auto din România. The Biggest Meeting Invasion 2 este mai mult decât un eveniment, este un manifest al comunității pasionate de fenomenul custom, un spațiu unde ingineria întâlnește arta și performanța se măsoară în bătăile inimii.
Mai mult decât un Show: Un stil de viață
Shopping City Râmnicu Vâlcea se pregătește să găzduiască o invazie spectaculoasă de mașini modificate, proiecte deosebite și peste 2000 de entuziaști care transformă metalul în emoție. Fiecare vehicul prezent este rezultatul a sute de ore de muncă, sacrificii personale și o atenție obsesivă la detalii.
La această ediție, nu vorbim doar despre cai putere, ci despre povestea din spatele a peste 250 de maşini de lux și despre dorința de a ieși din anonimat.
Program și Activități: Adrenalină până după miezul nopții
Începând cu ora 17:00, atmosfera va fi definită de vibrația motoarelor și strălucirea proiectoarelor. Participanții și vizitatorii se vor bucura de un program intens, conceput pentru a celebra cultura auto în toate formele sale.
• Competiții și probe tehnice: Provocări care vor testa limitele mașinilor și vor separa estetica de performanța pură.
• Showcase de mașini modificate: O expoziție a celor mai spectaculoase proiecte din regiune și nu numai.
• Interacțiune și comunitate: Un prilej de a lega prietenii noi și de a face schimb de experiențe cu oameni care împărtășesc aceleași valori.
• Show-uri dinamice: Momente menite să ridice publicul în picioare și să creeze amintiri memorabile.
Detalii Eveniment




The Biggest Meeting Invasion 2 este locul unde respectul între participanți primează, iar adrenalina se îmbină armonios cu distracția. Nu este zgomot; este simfonia unei comunități unite.
• Dată: 25 Aprilie
• Interval orar: 17:00 – 01:00
• Locație: Shopping City Râmnicu Vâlcea
Rămâi Conectat

Dacă simți că o mașină este mai mult decât un simplu mijloc de transport și dacă rezonezi cu sunetul unui motor bine reglat, locul tău este alături de noi.
Urmărește-ne pentru noutăți și înscrieri:
Instagram: @FamousRally | @Cars_international5
The Biggest Meeting Invasion 2 – Nu lăsa pe alții să-ți povestească. Vino să-l trăiești!
Evenimente
Redefinirea luxului în Transilvania: CAPOD’OPERA deschide magazin în Cluj-Napoca
Până de curând, universul modei de lux din România părea gravitațional legat de coordonatele capitalei. Însă, într-un moment de maturitate absolută a pieței, această paradigmă se schimbă radical. Cluj-Napoca nu mai este doar un centru tehnologic și academic, ci devine oficial noua bornă kilometrică a eleganței europene, odată cu inaugurarea de luni, 6 aprilie 2026, a conceptelor Elisabetta Franchi și CAPOD’OPERA pe strada Horea nr. 8.
Această deschidere marchează o premieră absolută: este pentru prima dată când un proiect de retail premium de o asemenea anvergură, construit pe pilonii riguroși ai standardelor internaționale, este lansat în afara Bucureștiului.
O adresă, două destinații, o singură viziune: Strada Horea nr. 8

Alegerea locației nu a fost întâmplătoare. Strada Horea, cu arhitectura sa impunătoare și aerul său boem-aristocratic, oferă fundalul perfect pentru o incursiune în lumea haute-couture-ului și a ready-to-wear-ului de lux. Spațiul a fost gândit să oglindească vitrinele marilor capitale ale lumii – de la Milano la Paris și Londra – oferind un ambient unde lumina, materialele nobile și designul minimalist pun în valoare piesele vestimentare ca pe niște opere de artă.
Nu este vorba doar despre un simplu magazin de haine, ci despre un ecosistem de lifestyle. Clienții din Cluj și din regiune sunt invitați să descopere o experiență de shopping senzorială, unde consilierea vestimentară se întâlnește cu ospitalitatea de tip concierge.
CAPOD’OPERA: Un Panteon al prandurilor iconice

Conceptul CAPOD’OPERA aduce laolaltă o selecție curatoriată ce pare desprinsă din paginile celor mai prestigioase reviste de modă. Este un mix ecletic, dar coerent, între moștenirea caselor de modă istorice și forța creativă a noii generații de designeri.
Arhitecții eleganței clasice
Pentru cei care caută perfecțiunea croielii și opulența rafinată, prezența unor nume precum Dolce & Gabbana, Fendi și Versace transformă magazinul într-o destinație de pelerinaj stilistic. Aceste branduri aduc la Cluj ADN-ul mediteranean și măiestria italiană care au definit luxul global timp de decenii.
Avangarda și Spiritul Urban

Moda contemporană este despre dialogul dintre stradă și podium. CAPOD’OPERA răspunde acestei tendințe prin branduri care au revoluționat estetica ultimilor ani:
- Off-White și Balenciaga: Definiția cool-ului cerebral și a volumelor arhitecturale.
- Jacquemus: Minimalismul solar și senzualitatea ludică a sudului Franței.
- Dsquared2 și Amiri: Rebeliune sofisticată, texturi inovatoare și un spirit rock-star inconfundabil.
Detaliile care fac diferența
Pasionații de accesorii și piese de cult vor regăsi iconicii sneakers Golden Goose, renumiți pentru estetica lor distressed lucrată manual, dar și măiestria denimului de lux semnat Jacob Cohen, unde fiecare pereche de jeans este tratată cu rigoarea unui costum de tip bespoke.
Elisabetta Franchi: Feminitate fără compromisuri

Alături de universul multi-brand, magazinul mono-brand Elisabetta Franchi vine să completeze această experiență cu o odă adusă feminității. Brandul, iubit la nivel mondial pentru capacitatea de a sculpta silueta feminină, aduce la Cluj colecții care emană putere, senzualitate și o sofisticare atemporală. Este destinația ideală pentru femeia modernă, care navighează cu grație între întâlniri de business și evenimente de tip red carpet.
Un pas strategic pentru retailul din România
Dincolo de strălucirea brandurilor, această deschidere reprezintă un indicator economic și cultural puternic. Este un semnal clar că piața locală a evoluat, că publicul clujean are o educație estetică solidă și o dorință de a accesa produse de lux într-un cadru care să respecte eticheta marilor case de modă.
„Nu am adus doar branduri la Cluj; am adus un standard de excelență. Ne-am dorit ca trecerea pragului magazinelor noastre să ofere aceeași emoție pe care o simți pe Via Montenapoleone sau Avenue Montaigne. Clujul merita o asemenea destinație.”
O nouă eră a stilului

Deschiderea Elisabetta Franchi și CAPOD’OPERA pe strada Horea nr. 8 nu este doar un eveniment în calendarul de shopping al orașului, ci începutul unui nou capitol în istoria luxului din România. Cluj-Napoca își confirmă astfel statutul de metropolă europeană, unde tradiția întâlnește viitorul, iar bunul gust nu cunoaște granițe geografice.
Vă invităm să fiți parte din această transformare și să descoperiți singuri unde începe noua definiție a luxului. Luni, 6 aprilie 2026, Cluj-Napoca.
Evenimente
250 de lideri au celebrat parteneriatul România-SUA la recepția Alianța dedicată noului Ambasador Darryl Nirenberg
Alianța a organizat aseară, la Radisson Blu București, o recepție de înalt nivel, prilejuită de sosirea noului Ambasador al Statelor Unite în România, E.S. Ambasador Darryl Nirenberg, care a reunit o parte din prietenii Alianța, peste 250 de lideri din mediul de afaceri, diplomație, securitate, energie, tehnologie și societate civilă.
Evenimentul a marcat un moment semnificativ în relația transatlantică și a confirmat totodată rolul Alianța ca principală platformă de dialog și cooperare româno-americană. Evenimentul s-a remarcat nu doar prin participarea extinsă, ci și printr-o atmosferă neobișnuit de caldă pentru un context diplomatic, semnalând nivelul de încredere și așteptările ridicate în jurul relației România-SUA, într-un moment în care presiunile geopolitice în regiunea Mării Negre sunt în creștere.
Discursuri care au emoționat și mobilizat sala
Deschiderea oficială a aparținut E.S. Ambasadorului Adrian Zuckerman (Ret.), Președintele Alianța, care a adresat un mesaj de continuitate și fermitate în consolidarea relației strategice.
Discursurile care au urmat au evocat profunzimea istorică a relației dintre România și Statele Unite, aducând un omagiu viziunii americane de la Woodrow Wilson la Ronald Reagan. Vorbitorii din partea Alianța au subliniat că parteneriatul România-SUA nu este o obligație, ci o convingere: „România și Statele Unite nu sunt unite doar de interese, ci de valori și de o istorie comună în apărarea libertății.” Au subliniat, totodată, misiunea comună de a aduce în România know-how, leadership și cultură antreprenorială: „We believe in building not only connections, but capacity.”
A urmat discursul Ambasadorului Darryl Nirenberg care a reprezentat unul dintre momentele de vârf ale serii, urmărit cu interes de cei peste 250 de participanți. Noul Ambasador al Statelor Unite a transmis un mesaj puternic de angajament față de România și față de valorile comune ale parteneriatului transatlantic, într-o atmosferă de autentică prietenie și entuziasm.
Distincții pentru contribuții remarcabile la relația bilaterală
Un moment special al serii l-a constituit acordarea a două Certificate de Apreciere înmânate de Ambassador Zuckerman în numele comunității Alianța.
Michael L. Dickerson a fost distins pentru angajamentul diplomatic exemplar, viziunea strategică și rolul activ în consolidarea cooperării economice, energetice și de securitate dintre cele două țări, precum și pentru prietenia sa autentică față de România.
Christopher Gruber, Regional Security Officer în cadrul Ambasadei SUA la București, a primit recunoașterea pentru profesionalism, dedicare și leadership în protejarea personalului și intereselor americane, și pentru colaborarea strânsă cu autoritățile române în întărirea securității comune.
Dincolo de agendă, întâlnirea a evidențiat o realitate mai amplă: relația România–Statele Unite nu este susținută doar instituțional, ci și de o rețea tot mai solidă de lideri și comunități care investesc direct în viitorul acestui parteneriat, inclusiv în capacitatea sa de a răspunde coerent provocărilor de securitate din regiune.
Alianța – platformă de referință a cooperării transatlantice
Fondată la Washington, Alianța reunește foștii ambasadori americani din România și lideri din sectoare strategice – securitate, energie, industrie și tehnologie – facilitând dialogul la nivel înalt și proiecte concrete între România și Statele Unite. Recepția de miercuri seară a reconfirmat că parteneriatul româno-american este profund ancorat în valori comune, memorie istorică și o viziune împărtășită pentru un viitor mai sigur și mai prosper.
Contact presă: Florina Lepădatu, Executive Manager Alianța florina@alianta.org | 0775 623 635
-
Evenimenteacum 2 zileThe Biggest Meeting Invasion 2: Pasiunea pentru motorsport rescrie regulile în Râmnicu Vâlcea
-
acum 2 zileStiriTimis.ro – Testare HPV gratuită în Timișoara
-
acum 4 oreThe List Estates: Chiriile accelerează în 2026, în timp ce tranzacțiile de vânzare încetinesc pe fondul prudenței cumpărătorilor
-
Imobiliareacum 3 oreRomânii încep să calculeze corect: locuința „verde” nu mai e un moft, ci o investiție care se plătește singură
-
Imobiliareacum 2 oreCONSTRUCȚIILE SUSTENABILE ȘI REZILIENȚA: BĂNCILE ȘI ASIGURATORII – PARTENERI CHEIE LA NIVEL GLOBAL





