Evenimente
Romania, in mari scandaluri interationale si scenarii limita /FILIERA DULCEATA – BORONDEL – DIACONU – Ziarul Incisiv de Prahova
Deși , inițial ne hotărâsem ca ,deocamdată, să nu mai publicăm despre Caratița din Penitenciarul Ploiești, în urma studierii documentelor am hotărât ,să împărtășim cu dumneavoastră descoperirile făcute că poate așa cei aflați în activitate , își vor băga mințile în cap.
Vă dezvaluiam, deunazi, despre doamna Deacu Mihaela nimeni alta decât , Zâna Nașa, care a obținut locul Întâi cu coroniță cu nota 9,10 din cei 7 concurenți.
La data respectivă, pentru că Zeus încă nu era Zeus din Olimp cu atribuții depline, Zâna Nașa s-a mulțumit cu funcția, cei drept cam de Cenușăreasă, aceea de responsabil AFV unde activitatea de bază era prepararea hranei deținuților. Cam a strâmbat din nas ,, Cică nu-i place mirosul de mâncare și mai ales să facă meniurile pentru deținuți, acasă gâtind soțul. Acum înțelegem mofturile de prințesă pe care le-a scos mai târziu .Să fim serioși ! Nu-i plăcea, mai ales că Regina a pus-o în birou cu Rățușca cea Urâtă și era nevoită, vorba aia ,, Taci și înghiți!
Fiind învățăcel în tainele Logisticii, ca responsabil AFV, trebuia să întocmească buletinul de alimente pentru prepararea hranei deținuților și pentru că nu prea gătea pe acasă mai făcea greșeli, gen Meniu: Ciorbă de fasole boabe dreasă cu ou (bucuria deținuților mâncau ouă pe gratis) sau la varză punea fidea, era deliciul deținuților când citeau buletinul de alimente. Mai că îți era milă de ea!
Păi! Ce să facă! Greu cu meseria, de la vânzătoare haine copii să ajungi să faci mâncare la adulți ! Nu era ușor!
Dar să revenim la Oile noastre.
În data de 26.03.2020 doamna Zâna Nașa a semnat de luare în primire, ca gestionar Popotă și semnează Procesul verbal de primire a gestiunii Popotă, întocmit de scriitorul nostru Științifico-fantastic Polifrone, cu liste în care erau trecute numai bunurile pe care le-a dorit Caracatița.
Nu a deranjat-o la momentul respectiv, că a semnat ,, ceva,, care nu era corect. Nu avea mustrări de conștiință că face rău, că a participat la înscenarea făcută de Caracatiță….mai mult, dând și declarații false atît la ANP cât și la Poliție. Declarații care au folosit la realizarea Notei DIP privind popota și datorită acestor declarații mincinoase, Persoana prejudiciată urma să fie sancționată disciplinar.

Toate bune și frumoase! Veselie mare! Se bate cu pumnii în piept că a devenit om de încredere al Reginei, pentru că la început, Regina și mâna ei dreaptă Rățusca, nu o înghițeau nici cu lâmâie, dar de… dacă așa a vrut Zeus!
Mulțumită, nevoie mare că ocupă tronul de la POPOTĂ, nu a mai făcut nazuri că miroase a mâncare. Ce să mai, Era șefă! Popota frumos amenajată cu lucruri noi de la IKEA ,tablouri pe pereți, flori, ce să mai, Trai pe vătrai! Deținuții dimineața o întâmpinau cu cafeluța caldă făcută ,, La espresor Automat,,. Ce să mai ,,Viață!,,
Deci, ce am înțeles noi până aici? Noi am înțeles ….că Zâna noastră a semnat ,la ordin, PV întocmit de Polifrone făcut ca să acopere niște furturi și a luat în primire obiecte de inventar care nu existau faptic, decât înregistrate în Contabilitate. Mai pe limba noastră, adică Facturile au ajuns în Penitenciar , nu și bunurile.
Când, Ce să vezi!,, Vine Poliția!,,
A venit Poliția! Directorul Brânzan, ce să facă? Cu toată dragostea pentru Caracatiță, nu are încotro și face o nouă comisie de inventariere condusă de Toma Magdalena, susținând în adresă oficială motivul constituirii celei de a doua comisii, citez:,, pentru falsuri evidente și nerespectarea prevederilor legale,, a inventarierii simpaticului Scriitor Polifrone Ciprian.
Se spală pe mâini și Brânzan Celestin iese subit la pensie anticipat, cu spor 50% pe 6 luni, mulțumită ANP-ului , deci cu o pensie frumușică și este înscăunat cu trâmbițe și urlițe Preasfântul! Zeus din Olimp! Neprihănitul!.
Pentru că a fost cuminte și a făcut tot ce i-a cerut Regina, respectiv, a semnat listele de inventar completate olograf cu datele pe care le-a dorit Rățușca cea urâtă , Cristea Nicoleta, ……. a închis ochii la toate nelegiurile făcute de Caracatiță, Zâna a fost primită ca membru în Caracatiță.
Și ca să dovedească în continuare loialitatea, declară la Poliție,ca și la ANP de altfel, că vezi doamne, responsabilul popotă C.C. este ,,nebună,, când afirmă despre Vechea Gestiune că nu există faptic în popotă . Cum se poate așa ceva! Inventarierea s-a făcut de o comisie!.
Știți vorba lor ,, Noi suntem șase, ea este una!,,
După care, când a văzut că , comisia de inventariere condusă de Toma Magdalena chiar face inventariere ,, pe bune,, nu cum era, Zâna, obișnuită să se facă inventariere doar din ,, pană,,, o cuprinde Frica de a nu fi pusă să plătească ea obiectele, sustrase de alții, din Vechea Gestiune Popotă, care nu erau puține și subit începe să-i revină memoria și are niște amintiri despre cum s-a făcut inventarierea lui Polifrone……
,, Stai!Eu sunt Zâna și mă sucesc, cum vreau eu!,,. Mai ales că directorul Brânzan a închis popota cu data de 30.03.2020 și doamnei nu i-a mai convenit, fiind nevoită să se întoarcă la coșmelia de birou în care stătea cu Rățușca.
Hopa! S-a stricat petrecerea! Stai așa! Că nu mai vreau !
Zâna noastră prinde curaj și uită de înțelegerea cu Caracatița și glăsuiește, înainte să înceapă inventarierea lui Toma, în declarația de gestionar popotă , citez:
,, la data de 23.03.2020 comisia de inventariere nu a inventariat și obiectele de inventar, eu am semnat lista în necunoștință de cauză, crezând că lista de alimente e în dublu exemplar”.

Să mori tu….! Dă-ți cu reveneală! Păi ! Ce zicea-i la Poliție…? Cine e nebun?
Vezi Zâno ține minte ,, Ce ție nu-ți place altuia nu-i face!,,
Inventarierea condusă de Toma Magdalena a durat cam 3 luni, nu 30 de minute ca a lui Polifrone.
Când vede că se îngroașă gluma…. și treabă e serioasă și că ies la iveală niscaiva lipsuri cu parfum de imputare, Că de…. când e vorba de buzunarul tău,, Doare al dracului de tare! Supărată nevoie mare doamna Zâna iar își schimbă declarația, de data și mai grav, citez :
,, precizez că la inventarierea din data de 23.03.2020 nu am fost prezentă la inventariere și nu am cunoștință de numărul de cutii plastic CXL găsite de membrii comisiei!,,
Păi! Cum nu ai fost prezentă? Cine te mai crede?
Păi, ce facem aici! Ne jucăm de-a uite e, uite nu mai e!
Păi, când te ustură buzunarul, nu te mai joci?
Și, uite așa cu tupeu doamna, Zâna Nașa, se joacă cu gestiunile, după starea vremii! Dacă e bazată!
Cu Mafia e de belea, te vinde și te cumpără pe doi covrigi!
Dacă nu joci cum vor ei … te scoate nebun în cel mai fericit caz, că altfel te poate băga nevinovat la pușcărie , că doar este aproape. Ce să mai, asta e Caracatița Penitenciarului Ploiești!.
Sper că nu ați uitat deviza ,, Noi suntem șase , ea e una! ,, Dar unu din cei șase ,,s-a spart,, au m-ai rămas cinci.
În listele de inventar ale Procesului verbal întocmit Polifrone , figurează vechea gestiune ca fiind în folosință în incinta popotei, ceea ce conduce la faptul că, aceste bunuri erau în stare funcțională în perioada inventarierii 23.03-26.03.2020.
În nota de informare din procesul verbal întocmit de Toma Magdalena , Anexa 5, întocmită de Deacu Mihaela, avizat de Dănescu Izabela, Doamna Zâna declară faptul că, produsele din lista anexată (vechea gestiune) au durata de serviciu îndeplinită și chiar depășită și se află într-o stare avansată de deteriorare fizică, nemaiputând fi utilizate. (inventariere realizată în perioada 06.04-22.06.2020).
Hopa! Ce faci Zâno? E groasă la fundul tău ?
Ca o paranteză, nu putem să nu v-o spunem și dumneavostră, pentru că noi..,, ne-am stricat de râs,,. Auziți ce spune Zâna la ANP,Zâna noastră care a luat nota 9,10 la concurs :
În Nota DIP la pagina 4 paragraf 3 se constată, în urma declarațiilor doamnei Deacu Mihaela, că produsele achiziționate și aduse în penitenciar de doamna Călin Cristina nu au putut fi introduse imediat în Contabilitate , deoarece facturile eliberate de magazinul de unde au fost cumpărate sunt în limba suedeză. Și ce a făcut le-a dus la biroul de Traduceri?
Mori de râs!
Aviz amatorilor când mergeți la IKEA e bine să vă luați un cunoscător de limba ,, Suedeză,,.
Acum am înțeles de ce a înregistrat în Contabilitate 4 buc Față de masă , deși pe Factură scria metraj , pentru că dânsa ,,a văzut,, în Suedeză.
În data de 30.03.2020 popota unității a fost închisă prin decizia directorului unității Brânzan Celestin, așa cum reiese și din Procesul Verbal de inventariere întocmit de Toma Magdalena pagina 2 paragraf 5.
Ia! Zâno! Joac-o și pe asta !
Cum o să explice ea la Poliție , ca responsabil AFV și responsabil popotă,(Mamă! Ești Tare ai avut două Funcții) că într-o perioada așa scurtă, respectiv 23.03.2020- 30.03.2020 obiectele de inventar au trecut din starea de folosință din data de 23.03.2020 în starea de casare în data 30.03.2020, ce s-a întâmplat în cele 7 zile de s-au uzat într-un timp așa de scurt și toate o dată????
(conform documentelor întocmite și semnate de dna Deacu.)
Acum ce o să declare la Poliție? Pe cine mai face nebun????
Și uite așa se face Casarea ( Să fim înțeleși! doar pe hârtie), se scot din funcțiune, se face totul la mica înțelegere, că doar acolo este,, Moșia lu tacsu,,
Și toată lumea pleacă acasă, mulțumită : Hai că am scăpat și de asta…!
Ce zice Zeus din Olimp ???
De ce scumpule nu vrei să restitui bunurile persoanei prejudiciate?
De ce? Că așa vor mușchii tăi? Bine…..!
Vezi, ANP-ule ! Dacă nu l-ați pedepsit pe Preasfântul! Zeus! Neprihănitul! atunci când a fost prins, și-a luat nasul la purtare și în continuare face aceleași greșeli, nu respectă prederile legale, art.11 din Legea 82/1991 și a permis ( ca persoană care îndrumă și controlează nemijlocit activitatea din popotă) deținerea și folosirea fără drept, neavând documente justificative , a unor bunuri în popota unității care nu aparțin penitenciarului.
Zeus din Olimp întreabă un slujitor Nou :
- Ce faci în situația în care în Curtea Mea găsești niște Bani?
- Dacă noi găsim în Curtea dumneavoatră niște Bani, un portofel cu bani, un dosar cu acte și cu bani, ne uităm să vedem dacă e pe aproape cel care l-a pierdut, ca să nu ne vadă când îl luăm. Dacă nu, e îl luăm și fugim !
- Nu e bine!
- Permiteți, întreabă un slujitor mai Vechi?
- Poftim!
- Noi, dacă găsim în Curtea dumneavoastră niște Bani, , un dosar cu acte și cu bani, un portofel, un portmoneu, un portvizit, anunțăm imediat pe Zeus, la interior 100!
- Bun! Foarte bine! Ăsta-i răspunsu! Felicitări! Îți voi oferi anul ăsta recompensă 50% pe 3 luni! E bine?
- Da șefu, Să trăiți! Vom reveni. (Cristina T.).
N. R – Pe principiul „Joac-o și pe asta”, mentionam ca ziarul Incisiv de Prahova a sesizat Parchetul European (EPPO) cu toata aceasta „tarasenie”, cu aceasta investigatie complexa, a sesizat cu probe si documente Este inadmisibil ca cei care au acoperit aceasta caracatita sa mei ramana pe functii in sisteme de siguranta nationala, asa cum este inadmisibil ca APM Prahova sa blocheze dosarele penale efecuate de unitatile de parchet si IPJ Prahova, doar pentru ca mister Diaconu are alte interese dolosive!
Reamintim ca, investigatia noastra a pornit de la mafia gunoaielor si cum o firma din aceasta caracatita din Prahova „beneficiaza” de detinuti/”inchiriaza” la munca pe filiera Comisarului șef de poliție penitenciară Valentin MATEI, in baza proiectului lansat de director general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP), Dan Halchin. Punerea in dependenta a Comisarului șef de poliție penitenciară Valentin MATEI de catre reprezentantii acestei societati ne-au determinat sa incepem dezvaluirile cu derapajele de la lege ale sefului – IMPUTERNICIT – la comanda Penitenciarului Ploiești, fiind o institutie esentiala a statului.
Sa reamintim povestea din spatele afacerii „Bomba ecologica de la Pleasa” care este demna de un film cu mafioti turnat la Holywood, nu inainte de a intreba (prietenii stiu de ce…): Florin Iosif de la TYMBARK este bine?
Furturi, falsuri si alte infractiuni succesive la Penitenciarul Ploiesti (IV)
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.




