Evenimente
Interviu bomba cu consilierul onorific al primarului Volosevici care și-a dat demisia/Se confirma din „interior” ca aceasta grupare de criminalitate economico-financiar organizata din Prahova este acoperita si protejata de Eduard MIRIȚESCU – Adjunct al inspectorului general al Poliției Române – Ziarul Incisiv de Prahova
Gerard Georgescu, care a fost numit pe 5 decembrie 2023 consilierul onorific al primarului Andrei Volosevici (membru PNL și candidat al PSD la un nou mandat), a anunțat că nu va mai colabora cu edilul din cauza situației de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Ploiești. Acesta i-a adus acuzații grave primarului Volosevici într-o serie de postări pe pagina sa de Facebook.
In toate aceste acuze am regasit si confirmarea ca aceasta grupare de criminalitate economico-financiar organizata din Prahova este acoperita si protejata de Eduard Miritescu prin politsiti corupti, procurori si judecatori care fabrica dosare si/sau „spala” dosarele penale ale mebrilor acestei mafii, o mafie despre care dezvaluim de cca 3 ani de zile!
Iata postarea initiala a consilierului onorific:
”De ce nu mai pot colabora cu primarul Volosevici!!?? Nu s-a ținut de cuvânt!!! Minte !! Girează bugetul CSM pentru acoliți!! Blochează la comanda activitatea Hipodromului!! Este condus de Vivi Răchită, îi spune ce să facă!!! Accepta ca directorul CSM să le sugereze angajaților de la Hipodrom sa plece!!! A închis ochii la presiunile directorului împotriva contabilei și șefului personalului!! Îl lasă pe directorul CSM Ploiești să se laude in cadrul clubului și să intimideze angajații ( angajații sunt speriați) că el l-a scăpat de pușcărie pe primar ( eu nu știu) și poate să facă ce vrea, că îl are în spate pe mai marele polițist, mâna dreaptă a lui Despescu, Eduard Mirițescu!!!( Eu nu pot lucra cu astfel de oameni) Sportul ploieștean este intimidat de caracatița !!!!”
Pentru a intelege exact amploarea acestei „caracatite”
Incisiv de Prahova a solicitat domnului Gerard Georgescu un interviu:
Intrebare:
- Domnule Georgescu, cum a fost colaborarea cu primarul Ploiestiului si cum s-a ajuns la aceasta colaborare?
Raspuns – Gerard Georgescu:
De cativa ani activez in spatiul comunitatii ploiestene, dau solutii la probleme si atac deciziile proaste si fara suport legislativ ale primarului si executivului in general.
Ploiestiul este in cadere din cauza clanurilor care spoliaza bugetul.
In luna noiembrie primarul, pe care il atacasem constant si incercam o procedura de demitere m-a chemat sa „construim impreuna.
A cerut sprijinul pe CSM Ploiesti, eu fiind fost sportiv decorat militar in primul rand, avand un proiect, a fost simplu, l-am dezbatut si am batut palma, ca doi barbati, in centrul atentiei noastre fiind revigorarea sprtului ploiestean de masa.
Intrebare:
- Il stiati pe Andrei Volosevici?
Raspuns – Gerard Georgescu:
Nu il stiam, ne cunoasteam doar cat ne vedeam in sedintele Consiliului Local, mai ales ca exista o adversitate a mea, data de viziunea diferita.
Multim mi-au spus sa nu am incredere, fosti colaboratori, dar daca vrei sa „FACI LUCRURI PENTRU PLOIESTI” te bagi „la lupta”, nu conteaza conditiile, nu uitati – sunt militar!
Intrebare:
- Ce nu a mers? Care au fost lucrurile care au generat criza?
Raspuns -Gerard Georgescu:
As zice ca mare lucru nu a mers, senzatia mea a fost ca sunt chemat sa imi omor timpul pentru ca nu eram ascultat.
Am reusit totusi sa dau indemnizatiile sportivilor, pe care directorul (n.r – directorul CSM) nu a fost in stare si sa salvam personalul de paza de la Hipodrom de desfacerea contractelor de munca, personal platit la minim, dar cu acei bani vroiau sa faca economie, externalizarea activitatii de paza urmand a se efectua catre „prietenii clubului”.
Va dati seama ce uratenie umana, dai afara patru paznici, adica economisesti 250.000 lei/an si platesti la „straini” 3,5 milioane de lei/an?
De aici incolo nu a mai mers nimic, pentru ca directorul CSM Ploiesti una spunea si alta facea.
In primul rand a reangajat prietenii primarului, facand abstractie de avizele juridice si financiare, a plecat in concediu de odihna cand se atribuiau indemnizatiile si in fiecare zi era pe telefon cu diferite persoane, din modul in care vorbea aveai impresia ca primeste ordine, schimband deciziile foarte des, in cel putin o ipostaza m-a surprins ca a incercat sa afiseze o superioritate lasand sa se inteleaga ca este sustinut de un anumit „MIRITESCU”, stiind ca e politist a fost usor sa fac legaturile cu fostul sef al IPJ Prahova.
Ma intreb si eu, oare asa o fi?
Faptul ca fotbalistul Rachita venea la sediul clubului, stiindu-se prietenia cu A. Volosevci, nu m-a suprins, mai ales ca fusese reangajat, dar acesta avea o atitudine „de jupan”, persifand angajatii clubului, eu personal punandu-l la punct, dar avea o influenta mare asupra primarului ceea ce m-a surprins.
Acest Rachita are un spatiu special destinat la stadionul Petrolul, nimeni nu a stiut sa imi argumenteze, de ce?
De asemenea nimeni nu stie sa raspunda care este activitatea acestuia, pe ce este platit!
De fapt capac au pus lucrurile fundamentale de la care trebuia sa „CONSTRUIM” bugetul si revigorarea CSM Ploiesti.
Functionarea clubului a fost afectata de decizia acestui director de a o penaliza pe contabila si pe seful personalului cu „detasarea”. Cele doua persoane care impreuna cu juristul clubului s-au opus reangajarii „prietenilor” lui Volosevici, dar au avut si o „gandire” de viitor de a-si face „viata” usoara.
Bugetul a fost elaborat aberant, suferind modificari dar in final nu corespunde sportului ploiestean, avand prevazut 7,3 milioane lei pentru contractele strainilor si prietenilor politici, sume separate de salariile functionarilor.
NIMIC pentru SPORT, pentru copii, pentru antrenorii performanti.
Intrebare:
- Din punct de vedere al sportului ce reprosati primarului si directorului CSM Ploiesti?
Raspuns – Gerard Georgescu:
Doamna mea, sportul de masa, obiectul de activitate al clubului nu este nicaieri in buget, nu exista o strategie, abordare pentru antrenori, nu evaluari, nu proceduri pentru pragurile de negociere a Contractelor, totul lasat la mana „sultanului” militian.
Eu mi-am dorit un centru de excelenta sportiva, sa elaboram un memorandum cu ISJ Prahova pentru realizarea de competitii ca antrnorii sa aiba o baza de selectie, dar si sa producem o evolutie in sportul ploiestean.
Primarul si directorul doreau doar sa consume bani pe diferite servicii, materiale, obiecte de inventar.
Hipodromul il vor „blocat” pentru interesele unor baieti veniti pe filiera Voluntari – primaria Bucuresti, iar ploiestenii nostri doar sa achite taxe si impozite.
Nu mai spun ca i-am suparat cand le-am aratat ca doresc sa dezvlot un proiect cu Hipodromul pentru a se finanta si a crea o atrctie fata de cai si competitiile a cailor.
Orice proiect s-au grabit sa il distruga, dimineata discutam su dupa-amiaza veneau „stapanii” lor si le trasau alte sarcini.
Mai este ceva, ce as vrea sa subliniez, activitatea in CSM Ploiesti nu se desfasoara formal, directorii adjuncti sunt doar de decor, documentele disapr, evaluarile antrenorilor nu exista, o evidenta a grupelor si activitati pe fiecare antrenor, totul este „de la partid”.
Presiunile directorului, dar si ale primarului au fost evidente impotriva contabilului, sefului personalului si juristului clubului, fiind in dese randuri admonestati si in final detasati.
Oamenii din club care vor sa isi faca treaba sunt timorati.
Am reactionat foarte dur cand directorul CSM Ploiesti a participat alaturi de lideri ai unui partid la o actiune de orientare politica.
Intrebare:
5 Domnule Georgescu, ati fost acuzat pe o retea de socializare chiar de primar ca luati bani de la Presedintele CJ Prahova, Iulian Dumitrescu. Este adevarat?
Raspuns – Gerard Georgescu:
Imi vine sa rad, domnul primar e trist, eu am lucrat gratis si voi mai lucra daca este nevoie, are un COMPLEX de Inferioritate si il bantuie „Iulian Dumitrescu”, la doua vorbe si in primarie, il invoca, de parca eu as fi dat mana cu el pe stadion, doar ca mana domnului primar NU reprezinta nimic.
A fost in stare sa dea fetele de la Activ Ploiesti afara din Sala Olimpia, ca sun t ale lui „Dumitrescu”, pierzand clubul bani, pe care nu si-i permite.
Nu doamna, NU am fost, Nu sunt si NU voi fi platit de nimeni intr-un fel oneros sa imi fie rusine, dar formal, la vedere, pe o activitate reala daca va fi cazul.
Domnul primar este invatat cu astfel de acuze, iar politica din Ploiesti a generat matrapazlucurile politicienilor.
Eu sunt dedicat comunitatii, asa cum am fost dedicat patriei mele, am o cariera, nu imi trebuie si nu imi doresc sa traiesc din politica.
Intrebare:
6 Care a fost relatia dumneavoastra cu functionarii din CSM Ploiesti?
Raspuns – Gerard Georgescu:
Am avut o relatie constructiva, de respect, este un nucleu bun de oameni valorosi dar sunt jucati la ruleta politica.
Intrebare:
7 Aveti ceva sa ii mai reprosati personal primarului A. Volosevici? 
Raspuns – Gerard Georgescu:
Este un lucru trist, de aici pleaca problema Ploiestiului actuala, „NU STIE SA ISI TINA CUVANTUL”!
NU poti avea incredere in el, acum inteleg de ce multi imi spuneau ca nu pot colabora cu acesta.
Va multumim pentru acest interviu care a mai limpezit „apele” (si asa tulburi) din urbea lui Caragiale. (Cerasela N.)

Evenimente
Scena pop-indie autohtonă are un nou nume: Antonia Roman debutează la 19 ani cu albumul „Mechanics of the Heart”
Într-o industrie muzicală locală dominată adesea de formate comerciale rigide și rețete radiofonice repetitive, debutul discografic al Antoniei Roman Zbârcea propune o schimbare de paradigmă și un plus de prospețime. La doar 19 ani, la scurt timp după finalizarea studiilor liceale, tânăra artistă își marchează intrarea pe scena mainstream cu „Mechanics of the Heart”, un material lansat sub egida casei de discuri Nova Music. Albumul cuprinde zece piese conceptuale care radiografiază mecanismele emoționale, vulnerabilitatea și complexitatea relațiilor de iubire, totul analizat prin filtrul specific al Generației Z.
Fundația din spatele unui debut precoce
Parcursul muzical al Antoniei Roman nu este rezultatul unui algoritm de succes instantaneu pe rețelele sociale, ci consecința unei pregătiri constante începute încă din copilărie. La vârsta de 6 ani, aceasta a intrat pentru prima dată într-un studio de specialitate, urmând lecții de canto în cadrul Atelierului de Voce și Muzică, un proiect pedagogic și artistic dezvoltat în colaborare cu Loredana Groza.
Această etapă inițială s-a dovedit a fi pilonul central al evoluției sale ulterioare. Tot atunci a început colaborarea cu profesoara de canto Oana Brutaru, cea care avea să îi devină mentor pe termen lung. Relația profesională dintre cele două s-a extins dincolo de cursurile pentru copii, Antonia urmându-și profesoara la casa de discuri Nova Music pentru a-și rafina tehnica vocală și pentru a explora noi valențe interpretative. Această continuitate în pregătire i-a oferit artistei stabilitatea necesară pentru a trece de la simpla interpretare a unor cover-uri la exprimarea propriilor idei textuale și compoziționale.
Trecerea spre zona de songwriting s-a produs organic în perioada adolescenței. La vârsta de 15 ani, ceea ce a început ca un simplu proiect școlar s-a transformat în single-ul ei de debut, intitulat „Save Me”. Lansarea piesei nu doar că a validat potențialul creativ al tinerei în fața publicului și a specialiștilor din industrie, dar a și marcat punctul de plecare pentru un proiect mult mai ambițios: structurarea unui album complet, proces care s-a întins pe parcursul următorilor patru ani.
Producția și coordonatele stilistice ale albumului
Definitivarea materialului „Mechanics of the Heart” a fost realizată într-un parteneriat strâns cu producătorul Mihail Țirică, cel care a asigurat suportul tehnic și direcția sonoră pe parcursul anilor de lucru în studio. Din punct de vedere muzical, albumul se înscrie în curentele pop-indie și bedroom-pop, genuri care au câștigat o tracțiune masivă la nivel internațional în ultimul deceniu, dar care sunt încă în curs de dezvoltare pe piața din România.
Din punct de vedere liric și stilistic, piesele reflectă în mod direct influențele texturale și conceptuale ale unor artiste de referință din noua vână a muzicii pop globale:
- Gracie Abrams: Se remarcă o apetență similară pentru confesiuni intime, aranjamente acustice minimaliste și texte centrate pe introspecție;
- Olivia Rodrigo: Albumul preia dinamica instrumentală alternantă și modul direct, adesea nefiltrat, de a aborda dezamăgirile amoroase și dramele specifice adolescenței;
- Billie Eilish: Influența se resimte în utilizarea unor texturi vocale calde, uneori șoptite, transpuse peste o producție atmosferică, axată pe stări și nuanțe discrete.
„Mechanics of the Heart” evită clișeele clasice ale pieselor de dragoste optimizate exclusiv pentru a deveni fundal sonor. Textul devine un spațiu de analiză a anxietății sociale, a atașamentului, a fricii de respingere și a procesului dificil de autodescoperire, teme recurente în rândul tinerilor de vârsta ei.
Strategia anului sabatic și tranziția academică spre Madrid
Spre deosebire de parcursul academic liniar ales de majoritatea absolvenților de liceu, Antonia Roman a optat pentru o decizie strategică: un an sabatic (gap year) dedicat în totalitate integrării sale în industria muzicală. Această perioadă nu a fost concepută ca o pauză, ci ca un interval de management intens, axat pe trei direcții clare: perfecționarea tehnicilor vocale în mediu de studio, studiul intensiv al chitarei ca instrument principal de suport pentru viitoarele compoziții și coordonarea campaniei de lansare a albumului de debut.
Din această toamnă, parcursul personal și profesional al artistei va suferi o schimbare geografică și academică majoră. Antonia se va stabili în Spania, urmând să studieze Științe Comportamentale și Sociale în cadrul renumitei IE University din Madrid.
Deși programul universitar din cadrul unei astfel de instituții impune rigori administrative și academice stricte, tânăra artistă a precizat că această mutare nu va reprezenta o ruptură de activitatea sa artistică. Din contră, studiul psihologiei și al dinamicii sociale este privit de aceasta ca o resursă directă pentru activitatea de compoziție. Cantoul, studiul instrumental și scrisul rămân elemente centrale în rutina sa zilnică, scopul fiind acela de a menține un echilibru între rigoarea academică de la Madrid și cariera muzicală aflată în plină ascensiune în România.
Antonia poate fi găsită pe contul său de YouTube, precum şi pe cel de Spotify.
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.




