Evenimente
PREMIERĂ ÎN TELEVIZIUNE! CĂLIN GEORGESCU, PREȘEDINTELE ALES, A VORBIT CU POPORUL, LA CULISELE STATULUI PARALEL. ”MĂ DELIMITEZ DE ANUMIȚI INFLUENCERI, NU SUSȚIN JIGNIRILE”
Călin Georgescu, președintele ales, a vorbit în direct cu poporul, la Realitatea PLUS, în emisiunea Culisele Statului Paralel.
O nouă ediție de colecție a emisiunii Culisele Statului Paralel. Aseară (n.r. 17 decembrie), Călin Georgescu, președintele ales, a vorbit cu poporul, în direct, într-un format unic în România!
Premieră, așadar, în televiziunea din România! Cine vrea să-l scoată din cursa pentru Cotroceni? Care este planul ocultei mondiale pentru alegeri? O ediție explozivă a emisiunii Culisele Statului Paralel, cu Anca Alexandrescu.
„S-a spus ca am atacat ba chiar am amenintat judecatorii Curtii Constitutionale a Romaniei. Fals, evident fals, este o alta manipulare mediatica. E de inteles. Dar vreau sa clarificam. Eu am atras atentia judecatorilor ca daca in spatele deciziilor lor controversate de anulare a alegerilor exista alte interese, altele inafara de respectarea constitutiei, atunci exista o judecata pentru fiecare dintre noi. Inclusiv pentru ei. Nimeni nu este mai presus de lege. Acestea au fost cuvintele mele de ieri”, a spus Călin Georgescu în deschiderea discursului său.
„Ce este gresit sa atragi practic atentia asupra unor derapaje intentionate sau neintentionate. Si practic cred ca uitam subiectul. Subiectul unei anchete ar fi urmatorul. S-au cheltuit in acesta campanie aproape 300 de milioane de euro, pentru niste alegeri fara rezultat. Anulate fara motiv, si fara motivare in prezent. Curtea Constitutionala a Romaniei a validat primul tur, dupa care a anulat tot. Bun. Putem sa intelegem asta, dar cine raspunde pentru devalizarea bugetului de stat cu 300 de milioane de euro. Eu zic ca este o intrebare corecta. Nu este pertinenta intrebarea mea? Cu acesti bani, statul roman putea practic cumpara compania E.ON, care este cel mai mare furnizor de gaze din Romania, si nu mai discutam azi despre vanzarea acesteia catre o companie din Ungaria.
Riscam in acest fel sa depindem energetic mereu de altii. Gazul nostru va veni acum din Ungaria, sunt gazele noastre ale noastre, sau ale altora. Noi avem gaze, Ungaria nu are, dar acum le poate avea pe ale noastre, cum vine chestiunea asta?
Practic este la fel de stupid cum graul nostru pleaca ieftin la export si se intoarce scump dupa procesare. Corect? Vindem tot, spunem ca nu avem bani de pensii, dar nu intrebam de ce am cheltuit sute de milioane de euro pe niste alegeri anulate.
Trebuie doar sa stam si sa inghitim deciziile politice anti-popor si anti-interese nationale? Asta este intrebarea. Eu inteleg, sigur ca sistemul nu ma vrea presedinte, pentru ca eu nu as permite niciodata ca astfel de lucruri sa se intample poporului nostru. Si atunci, oare noi, ca romani, chiar nu mai avem voie sa exercitam niciun punct de vedere? Suntem aici doar sa ne supunem deciziilor Curtii Constitutionale a Romaniei si ale lui Klaus Iohannis? Unde mai este libertatea de exprimare, si unde ne mai sunt drepturile?
Apropo de exprimare: Am vazut ca sunt anumiti influenceri care pretind ca ma sustin si fac afirmatii denigratoare la adresa unor persoane. Vreau sa precizez ca ma delimitez de aceste atitudini, nu sustin jignirile, nici manifestatii, asa cum am sous de fiecare data. Am repetat asta permanent si o fac in continuare. Nu ii cunosc pe acesti oameni, nu pot raspunde pentru actiunile lor verbale sau de alta natura. Iar in legatura cu cei care fac declaratii in numele meu, sau care convoaca diverse manifestari, precizez categoric ca nu am cerut, si nu le voi cere niciodata aceste lucruri care sa induca publicul in confuzie sau care sa creeze tensiune publica. De aceea va rog, nu oferiti bani, nu oferiti date personale, nu va lasati atrasi de aceste manipulari sau diversiuni. Urmariti doar paginile si conturile oficiale mentionate constant pe site-ul meu, calingeorgescu.ro. Si pe Facebook, sigur ca da. Oricine are manifestari ilegale sau imorale nu se poate identifica cu mine sau cu cauza noastra, in mod absolut firesc. Asta este tot ce merita mentionat.
Mi se cere, de asemenea, de catre unii jurnalisti sa ma delimitez de unele jigniri. Ma delimitez, in aceasi timp, si de minciunile, fabulatiile si de atacurile pe care moderatorii de la Antena 3 si Digi24 le inventeaza constant la adresa mea si a familiei mele. Ma delimitez si de toate calomniile la adresa mea pe care cei de la Antena3 si Digi24 le scot din sertarul cu ura. Astfel ma delimitez de toti cei a caror singura suparare in viata lor este creata de insasi existenta mea.
Aflu cu aceasta ocazie de la Antena 3 si Digi24 ca totul merge bine in Romania. Problemele nu sunt coruptia, salariile mizere, pensiile mici si prost calculate sau saracia care est epretutindeni, ci pur si simplu Calin Georgescu. Da, sunt ironic, si este firesc sa fiu ironic. Cum as putea fi altfel la adresa unor asa numite institutii de presa cand aflu de la ele ca eu sunt problema si ca ar trebui sa ma bucur sa aflu cat de bine o ducem noi. Fara drept de vot, fara drept de exprimare. Practic, ca pe vremea comunismului, totul merge minunat in propaganda de partid, doar poporul nu apreciaza nimic din ce se face. Cam asta este tema. Deci poporul o duce bine, conform spuselor lor. Si practic va intreb pe voi toti, dragii mei: Sunteti fericiti? Pentru ca Antena3 asa da de inteles: ca o ducem bine. Ca ati stricat voi, si ca am stricat noi de fapt toata aceasta fericire cu voturile noastre democratice. Desigur, este, doar intreb, institutia numita CNA, se uita si la aceste televiziuni si la afirmatiile lor calomnioase la adresa mea? Este o intrebare pe care de mult vroiam sa o adresez. Sau practic ei au ochi si chitantier de amenda doar pentru Realitatea Plus in mod special si Romania TV?
Ieri seara, un alt domn, fost apropiat si al presedintelui Traian Basescu, si care conduce un grup de interese politice, a afirmat ca cei care au votat pentru mine, este de neimaginat ce a spus, sunt pleava societatii si ar trebui arestati. Nu stiu cum se poate califica asa ceva, in orice caz este jenant si degradant sa ai astfel de afirmatii sau sa fii martor in studio si sa nu intervii. Si ma refer inclusiv la ministrul de Interne, care nu are probleme cu aceste declaratii, in schimb are probleme doar cu ceea ce declar eu.
Poate trebuia sa ia atitudinea cuvenita unui ministru, daca stie ce inseamna asa ceva. Ministru intr-un stat. Desigur, prin institutiile de forta domnia sa mai sustine abuzurile, plimbarile la sectii de politie sau de militie, ma rog, si la Parchet al unor oameni care se fac vinovati de faptul ca doar m-au sustinut benevol. Fara probe, fara dovezi, in acelasi fel in care a procedat si Curtea Constitutionla. Adica abuzul constitutional continua. De ce? Pentru ca voi nu ati votat ce au vrut ei, cum au vrut ei, si acum va pedepsesc, ne pedepsesc pe toti. E atat de simplu.
Tot azi un sef de sindicat spunea la televiziunea B1 ca regreta faptul ca m-a sustinut in primul tur. Spunea ca nu intelege cum voi rezolva eu pensiile militarilor si cele gresit calculate. Simplu: ma mut in Guvern, in Guvernul Romaniei, si pun pe masa in fiecare zi in sedinta de Guvern acelasi subiect pana se rezolva. Simplu. Nu voi sta plecat ca Iohannis, peste mari si tari, pentru ca presedintele poate sta in Parlament si Guvern cat este nevoie pentru popor. Prin persuasiune si diplomatie rezolvi orice. Dorm in Palatul Victoria sau in Parlament daca este nevoie, pana vad dreptatea facuta in interesul oamenilor. Faptul ca dumneavoastra nu stiti cum se poate rezolva o situatie de genul asta nu inseamna ca nu exista solutii. dar asta tine de propria strategie, pe care nu am sa o dezvalui doar ca sa fiti dumneavostra multumit. Unde ar mai fi elementul surpriza atunci.
Actuala guvernare practic ce a rezolvat, inafara de datorii permanente? Eu am promis ca voi face si asa va fi. Iohannis si Ciolacu nici macar nu v-a mentionat in discutii. Deci problema dumneavoastra sunt eu, care promit sa rezolv problema pensiilor? Cred ca ar trebui sa fiti mai putin aservit, domnule sef de sindicat, si aveti grija de interesul militarilor si al oamenilor de rand, nu de cel al politicienilor. Va pot spune in schimb de ce nu vor sa rezolve problema: Pentru ca vor banii pentru pensii speciale. Nu pentru militari sau pentru cei carora aproape voit le-au gresit recalcularea.
La fel tot la B1TV cineva îmi recomanda să mă arunc de pe un bloc că am datorii la diverse grupuri de interese și doar așa pot scăpa. Ce să mai zici? La astfel de îndemne s-a ajuns la B1TV.
Nimeni nu spune nimic, evident. Desigur nici pentru ei nu există CNA. Totuși eu voi răspunde.
N-am nicio datorie la care faceți referire, niciuna, din niciun fel, dar am o datorie însă morală și legală față de poporul meu. Față de toți oamenii din această țară, atât față de cei care m-au votat, cât și de cei care nu m-au votat. Deci și față de unii și față de ceilalți.
Acum, la final, înainte de a vă răspunde la câteva întrebări, mai am o completare. De ce se tot discută legat de faptul că mi se poate bloca candidatura în cazul unor noi alegeri? De ce? De ce să fiu blocat? Pentru că oamenii vor să voteze liber? Atunci, sigur, să facem cum a spus-o trompetă soroșistă astăzi? Nu-i voi da numele doamnei! Haideți atunci să revenim la dictatură. Să aleagă partidul unic și președintele și tot ce mișcă, iar noi doar să stăm, să aplaudăm ca pe vremul deciziile partidului unic și atât. Culmea este că pe mine mă acuzau toți jurnaliștii de partid că voi întoarce România în comunism. Dar exact asta se întâmplă din partea lor.
Ce ridicol! Adică totuși de două luni văd că eu sunt doar pretextul acestor mișcări. Sistemul chiar asta face. Ne întoarce în timp, în frică, în lipsa drepturilor, în fabricarea de probe false. De aceea eu vă spun, încetați să mai induceți această idee că se poate bloca candidatura. Ce am făcut concret ca să vă gândiți măcar o secundă la așa ceva?
Văd doar acuzații, nu văd însă probe de niciun fel, nu văd ce am făcut greșit în afară de a mă prezenta democratic în fața poporului român. Și de-a urma, legea. Faptul că se dorește să se inventeze ceva, așa cum s-au inventat diverse scenarii și dosare, este partea a doua. Așa lucrează sistemul. Dar repet, eu foarte important ce vă spun acum, că mai există justiție și judecători care detestă faptul că sistemul acesta bolnav pune presiune pe demnitatea lor. Cred, și nu cred, sunt convins în continuare că ei nu vor permite politicului să facă chiar tot ce vrea în țara aceasta.
Magistrații demni vor o țară democrată. Nimeni nu vrea să revină în dictatură. Și sper că veți vedea în zilele următoare procurori și judecători care își vor regăsi puterea de a spune NU abuzurilor politice. Sunt sigur că există. Absolut sigur. Și de aceea vă îndem pe toți la răbdare, înțelegere, pentru că Dumnezeu ne va arăta calea cea dreaptă.
Vă mulțumesc. Acum am să iau câteva întrebări de la dumneavoastră. Vă voi răspunde și o rog pe Cristela, pe soția mea, să mă ajute cu preluarea cu câteva întrebări.”
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.





