Evenimente
Politrucii vor încerca, la fel ca și în 2008-2012 să vă mintă și să spună că nimeni nu putea prevede efectele economice ale pandemiei/Cădere economică de 5% cu deficit de 10% în 2020 – Ziarul Incisiv de Prahova
Ministrul Polisano se intoarce. De data aceasta in calitate de “consilier” onorific al premierului, functie neremunerata. O intrebare legitima: de ce. Unii spun ca in calitate de consilier onorific poate justifica prezenta si combinatiile ticaloase (pentru care a si fost desemnat ministru, in opinia mea) prin care sa fie sifonati banii publici catre hotelurile din sistemul de sanatate, asa numitele clinici private. In articolul scris in urma cu un an, aratam mai multe, inclusiv despre decontarile pe retete false ale medicamentelor oncologice din proximitatea in care, pe retete din Romania (e legitim sa ma intreb daca unele erau false) se construia legenda de samaritean pentru unii navigatori de citostatice, dezvaluie analistul Radu Teodor Soviani.
Merita sa recititi integral articolul:
Ministrul ,,Polisano” trebuie demis IMEDIAT. Și imediat înseamnă IMEDIAT. În curând și Ludovic Orban și voi arata și DE CE
Cotidianul Libertatea a publicat în exclusivitate documente care atestă fără dubiu conflictul de interese în care se afla ministrul sănătății, Victor Costache: în timp ce ordonanța ca ministru în favoarea cliniicii Polisano, Victor Costache era plătit ca medic de clinică.
În cel mai mare jaf național de după devalizarea Bancorex (am scris aici) și anume privatizarea de facto a veniturilor Casei Naționale de Sănătate prin direcționarea a cât mai mult din 1,5 miliarde de Euro anual dinspre spitalele publice spre spitalele private, gen Polisano (și împuținarea, ca și consecință a surselor de funcționare a spitalelor de stat, în vederea închiderii lor) ministrul ,,Polisano” Costache pregătește ordonanțe cu dedicație, menționând expres Polisano ca beneficiar al draftului de ordonanță și manipulând criteriile de includere la înfruptarea din banii publici (plătiți de asigurați și transformați în Programe Naționale de Sănătate).
Mai mult, el taie criteriul propus de cei din ministerul Sănătății pentru eventuala includere a privaților în program ,,două angiografe” și înjumătățește obligația ,,un angiograf” (și dacă ăla e stricat???), pentru că Polison nu are două angiografe. În timpul ăsta este plătit de Polisano, arătă Libertatea.
Ca un Mardonist, ministrul Polisano susține că el operează în week-end și că salvează vieți în week-end, în loc să meargă la ski. De unde rezultă că este OK să nu fie salvate vieți de către el în timpul săptămânii (când nu poate să opereze pentru că în timpul săptămânii este ministrul Polisano și nu medicul Polisano), argument imbrățisat tembel de ,,coleguł” de grup, Ludovic Orban (și voi arăta în curând de ce).
Ludovic Orban îi ia apărarea ministrului Polisano cu argumente de derebedeu economic: ,,Domnul ministru al sănătății operează sâmbata și duminica. În loc să se ducă în vacanțe, să se ducă la munte, operează, pentru că este un doctor renumit, este un medic care este căutat de pacienți. Pacienții operați de el își exprimă în mod expres solicitarea de a fi operați de doctorul Victor Costache. Evident că pentru a putea opera era necesar un contract, care e la o sumă minimă ”. Libertatea a scris că valoarea acestui contract este de 20.512 lei brut pe lună – 4.300 de Euro, ceea ce naște în mod temenic bănuiala că dacă 4.300 de Euro pe lună este ,,sumă minimă” probabil că ministrul Polisano, când era doar angajatul Polisano, încasa de cel puțin 4 ori mai mult, respectiv peste 16.000 de Euro pe lună, bani care ar vrea ca viitorilor medici Polisano (inclusiv lui) să fie plătiți din asigurările tuturor și nu din capacitatea Polisano a genera profit altfel decât prin legături cu rețele de falsificare a decontărilor de rețete pentru medicamente oncologice, cu alte cuvinte, în mod legal și altfel decât prin trafic de influență.
Știați că fondatorul și patronul grupului Polisano din Sibiu, Ilie Vonica, s-a sinucis în iunie 2014, cu puțin timp înainte ca domnul Klaus Iohannis, prieten de familie cu dânsul, să devină în 28 iunie 2014, din prim-vicepreședinte PNL președintele al acestui partid (post ocupat acum de Ludovic Orban)? Știați că potrivit surselor care citau atunci o scrisoare de 5 pagini (Capital, 3 iunie 2014), Ilie Vonica ar fi argumentat înainte de a se arunca de la etaj, scandalul rețetelor false pentru medicamente oncologice (furturi de la CASMB) în care era cercetată soția sa, arestată la acel moment (și prietenă cu familia Iohannis)? Ce mesaj frumos a transmis Klaus Iohannis după dispariția lui Ilie Vonica! Aproape la fel de frumos ca în ianuarie 2015 (la puțin timp după ce Iohannis a devenit președinte și un alt prieten al lui, Cristian Pavel, a murit, prin spânzurare). Nu mai țin minte ce a zis Băsescu după ce Erbașu s-a aruncat în piscina goală (în proximitatea desemnării lui Băsescu ca și candidat la Președinție în 2004) sau după ce finanțatorul Florin Anghelescu s-a spânzurat în 2006, nu la mult timp după ce Băsescu devenise Președinte…
,,În baza a aproximativ 1.100 de rețete false pentru medicamente oncologice și hematologice emise de trei medici de specialitate, pe numele unor pacienți care nu au beneficiat de acestea, reprezentanții societății au decontat fraudulos la Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului București (CASMB), suma de aproximaiv 8,3 milioane de lei”, scriau atunci, în 2014, procurorii despre motivul arestării soției omului de afaceri în ceea ce privește farmaciile ,,Rețeta” deținute de Polisano.
Ghiciți ce? Acum grupul Polisano, prin ministrul său Polisano (Victor Costache) vrea același lucru: să ia bani legal de la bugetul Casei Naționale de Sănătate, altfel decât prin decontare frauduloasă, pentru pacienți inexistenți (care nu au beneficiat de medicamente). Cum să pui tu cu mâna ta Polisano în lista participanților la Programul Național de Asigurări de Sănătate, tu Costache, când ai știință despre investigațiile privind FALSA DECONTARE? Ce garanții ai tu Costache că Polisano nu va cere bani pentru medicamente pe care nu le va folosi pentru pacienți, ca în 2014?
Apropos de Oncologie, prin programul național căruia vrea ministrul Polisano să îi permită acessul la decontarea acestor medicamente din bani publici lui Polisano, știați că Ludovic Orban și Victor Costache tocmai au alocat cheltuieli lunare de 200 de milioane de lei (400 de milioane de lei pentru ianuarie și februarie 2020)?
Dacă Ludovic Orban a fost un sărac sau un derebedeu economic, susținând că a putut trăi din venituri legitime de 3.000 de lei pe lună (împreună cu familia) înainte de a deveni premier, cum să i se pară miniă o sumă de 6 ori mai mare decât câștiga lunar el și toată familia lui (625 Euro lunar) înainte de a deveni premier?
Ludovic Orban face pe prostul (în curând voi arăta și DE CE face pe prostul) făcându-se că nu vede dublul conflict real de interese: i) ia bani de la cei în favoarea cărora legiferează în timp ce legiferează pentru ei ii) a luat mult mai mulți bani de la Polisano chiar înainte de a deveni ministru al sănătății și a legifera în favoarea lor.
Chiar și dacă ar fi operat acum gratis pentru Polisano tot era un conflict de interese.
Nu e ca situația, ipotetică desigur, în care Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, după ce îl declară lipsit de incompatibilitate de Klaus Iohannis, să fie numit judecător al Curții Constituționale?
Nu e ca situația în care un judecător al Înaltei Curți de Casație și Justiție, după ce a încasat (pe perioada suspendării în care a fost cercetat penal) sume enorme de la o casă de avocatură fondată de un fost securist și turnător al Securității, să se pronunțe în cauze ale unor clienți apărați și reprezentanți de societatea fostului său angajator, de la care a luat bani pe perioada suspendării din magistratură?
Vrea oare să deschidă Ludovic Orban calea pentru ca ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, să acorde consultanță juridică (în week-end) unor case de avocatură (sau lui Florian Coldea) pentru a își apăra clienții în fața Secției Speciale de Investigare a Infracțiunilor în Justiție, pe care ca ministru, propune să o desființeze?
Vrea oare să deschidă Ludovic Orban calea pentru ca ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, să acorde (în week-end) consultanță fiscală ING Bank România (despre care știe că a încălcat embargoul impus de SUA Iran-ului, fiind și amendat grupul ING Bank pentru asta – dar nu în România) sau altor bănci? Apropos de Florin Cîțu, sper să nu uite să trimite corpul de control și la Casa de Sănătate a Municipiului București (și nu numai la ministerul finanțelor) să vadă ce s-a întâmplat cu facturile pentru pacienți fictivi (care nu au beneficiat de medicamente oncologice), prescrise de Polisano.
Vrea oare Ludovic Orban să deschidă calea pentru ca guvernatorul BNR, fostul turnător al Securității Mugur Isărescu, să acorde consultanță ,,bancară” lui Virgil Măgureanu, fost șef al SRI, privind restructurarea unui credit? Sau lui Valeriu Stoica or Băncii Comerciale Române să le explice fostul turnător cum să facă să nu dea înapoi la stat cele aproape 300 de milioane de Euro pe care Curtea de Conturi a României (și ICCJ) au constatat că au fost acceste prin încălcarea legii, ca prime pentru ,,locuințe” de clienți ai BCR?
Vrea Ludovic Orban ca să permită unui fost executiv al ING Bank Romania, Mișu Negrițoiu, în perioada căruia a fost constatată încălcarea embargoului cu Iran-ul, să se ocupe acum de legalitatea bănilor transferați pentru spălare sau nu, prin Transfond?
Vrea Ludovic Orban să pretindă în curând că e normal ca o comanie prietenă și darnică să construiască, sub mandatul său, autostrăzi în România? Și că eventual e ok ca premier să iei bani, prin intermediari (în week-end) de la acest pretendent, pentru că, nu-i așa, autostrăzile trebuie construite în România
În curând. În foarte curând.
Deocamdată vă spun doar atât: Ludovic Orban a fost achitat (cu 2 judecători la 1, sub protocol SRI, apărat fiind de un avocat de la o societate de avocatură a unui fost turnător al Securității) pentru că ar fi luat mită de la Tiberiu Urdăreanu (fiul generalului de armată Tiberiu Urdăreanu care înainte de 1989 a fost comandantul Trupelor de Tancuri, fără să fie securist, nu-i așa?) în perspectiva candidaturii în 2016 la primăria generală a Capitalei.
Poate jura pe culoarea galbenă a steagului Romaniei domnul Ludovic Orban că doar lui Urdăreanu i-a cerut 50.000 de Euro șpagă în perspectiva unor viitoare contracte pe care le-ar fi putut avea (sau neîntreruperii unor contracte), dacă Orban devenea primar general al Capitalei în 2016, faptă pentru care a fost achitat (2 judecători pentru achitare, unul împotrivă), definitiv, sub protocol cu SRI? (Cristina T.).
Evenimente
Scena pop-indie autohtonă are un nou nume: Antonia Roman debutează la 19 ani cu albumul „Mechanics of the Heart”
Într-o industrie muzicală locală dominată adesea de formate comerciale rigide și rețete radiofonice repetitive, debutul discografic al Antoniei Roman Zbârcea propune o schimbare de paradigmă și un plus de prospețime. La doar 19 ani, la scurt timp după finalizarea studiilor liceale, tânăra artistă își marchează intrarea pe scena mainstream cu „Mechanics of the Heart”, un material lansat sub egida casei de discuri Nova Music. Albumul cuprinde zece piese conceptuale care radiografiază mecanismele emoționale, vulnerabilitatea și complexitatea relațiilor de iubire, totul analizat prin filtrul specific al Generației Z.
Fundația din spatele unui debut precoce
Parcursul muzical al Antoniei Roman nu este rezultatul unui algoritm de succes instantaneu pe rețelele sociale, ci consecința unei pregătiri constante începute încă din copilărie. La vârsta de 6 ani, aceasta a intrat pentru prima dată într-un studio de specialitate, urmând lecții de canto în cadrul Atelierului de Voce și Muzică, un proiect pedagogic și artistic dezvoltat în colaborare cu Loredana Groza.
Această etapă inițială s-a dovedit a fi pilonul central al evoluției sale ulterioare. Tot atunci a început colaborarea cu profesoara de canto Oana Brutaru, cea care avea să îi devină mentor pe termen lung. Relația profesională dintre cele două s-a extins dincolo de cursurile pentru copii, Antonia urmându-și profesoara la casa de discuri Nova Music pentru a-și rafina tehnica vocală și pentru a explora noi valențe interpretative. Această continuitate în pregătire i-a oferit artistei stabilitatea necesară pentru a trece de la simpla interpretare a unor cover-uri la exprimarea propriilor idei textuale și compoziționale.
Trecerea spre zona de songwriting s-a produs organic în perioada adolescenței. La vârsta de 15 ani, ceea ce a început ca un simplu proiect școlar s-a transformat în single-ul ei de debut, intitulat „Save Me”. Lansarea piesei nu doar că a validat potențialul creativ al tinerei în fața publicului și a specialiștilor din industrie, dar a și marcat punctul de plecare pentru un proiect mult mai ambițios: structurarea unui album complet, proces care s-a întins pe parcursul următorilor patru ani.
Producția și coordonatele stilistice ale albumului
Definitivarea materialului „Mechanics of the Heart” a fost realizată într-un parteneriat strâns cu producătorul Mihail Țirică, cel care a asigurat suportul tehnic și direcția sonoră pe parcursul anilor de lucru în studio. Din punct de vedere muzical, albumul se înscrie în curentele pop-indie și bedroom-pop, genuri care au câștigat o tracțiune masivă la nivel internațional în ultimul deceniu, dar care sunt încă în curs de dezvoltare pe piața din România.
Din punct de vedere liric și stilistic, piesele reflectă în mod direct influențele texturale și conceptuale ale unor artiste de referință din noua vână a muzicii pop globale:
- Gracie Abrams: Se remarcă o apetență similară pentru confesiuni intime, aranjamente acustice minimaliste și texte centrate pe introspecție;
- Olivia Rodrigo: Albumul preia dinamica instrumentală alternantă și modul direct, adesea nefiltrat, de a aborda dezamăgirile amoroase și dramele specifice adolescenței;
- Billie Eilish: Influența se resimte în utilizarea unor texturi vocale calde, uneori șoptite, transpuse peste o producție atmosferică, axată pe stări și nuanțe discrete.
„Mechanics of the Heart” evită clișeele clasice ale pieselor de dragoste optimizate exclusiv pentru a deveni fundal sonor. Textul devine un spațiu de analiză a anxietății sociale, a atașamentului, a fricii de respingere și a procesului dificil de autodescoperire, teme recurente în rândul tinerilor de vârsta ei.
Strategia anului sabatic și tranziția academică spre Madrid
Spre deosebire de parcursul academic liniar ales de majoritatea absolvenților de liceu, Antonia Roman a optat pentru o decizie strategică: un an sabatic (gap year) dedicat în totalitate integrării sale în industria muzicală. Această perioadă nu a fost concepută ca o pauză, ci ca un interval de management intens, axat pe trei direcții clare: perfecționarea tehnicilor vocale în mediu de studio, studiul intensiv al chitarei ca instrument principal de suport pentru viitoarele compoziții și coordonarea campaniei de lansare a albumului de debut.
Din această toamnă, parcursul personal și profesional al artistei va suferi o schimbare geografică și academică majoră. Antonia se va stabili în Spania, urmând să studieze Științe Comportamentale și Sociale în cadrul renumitei IE University din Madrid.
Deși programul universitar din cadrul unei astfel de instituții impune rigori administrative și academice stricte, tânăra artistă a precizat că această mutare nu va reprezenta o ruptură de activitatea sa artistică. Din contră, studiul psihologiei și al dinamicii sociale este privit de aceasta ca o resursă directă pentru activitatea de compoziție. Cantoul, studiul instrumental și scrisul rămân elemente centrale în rutina sa zilnică, scopul fiind acela de a menține un echilibru între rigoarea academică de la Madrid și cariera muzicală aflată în plină ascensiune în România.
Antonia poate fi găsită pe contul său de YouTube, precum şi pe cel de Spotify.
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
-
Uncategorizedacum o ziUn nou mod de a experimenta sunetul
-
Uncategorizedacum o ziCel mai subțire pliabil cu cea mai mare baterie
-
Evenimenteacum o ziScena pop-indie autohtonă are un nou nume: Antonia Roman debutează la 19 ani cu albumul „Mechanics of the Heart”
-
acum 2 zileCampionatele Naționale de Padbol confirmă dezvoltarea acestui sport în România
-
acum o ziHoretim a devenit membră în Corps Touristique Austria și va promova Timișoara și proiectul Banat Regiune Gastronomică Europeană 2028 la Viena
-
Uncategorizedacum o ziCâți kilometri faci să ajungi la medicul potrivit?
-
Companiiacum o ziCe materiale sunt folosite pentru fabricarea harpoanelor medicale?
-
Imobiliareacum 13 oreNorth Bucharest Investments, desemnată „Investment Champion of the Year” | Compania accelerează investițiile în tehnologie și digitalizarea pieței rezidențiale




