Evenimente
După a doua zi de proteste fizice, ministrul convoacă organizația sindicală – Ziarul Incisiv de Prahova
Nici eu nici el nu am vazut motivarea pentru cel care, ca exponent al ,,tinerei magistraturi”, s-a erijat in aparator al justitiei subordonate SRI-ului, prin protocoale. Desigur, Danilet va ataca decizia. Voi urmari cazul. Dar, indiferent care ar fi solutia pe care ICCJ o va pronunta, cum ar fi sa fie exclus din magistratura si de ICCJ, de niste judecatori fix ca Danilet care, dupa ce se vor pronunta pentru excludere, vor zice pe facebook, fix ca Danilet: ,,Nu-i asa Danilet ca te oftici ca intai sa apara solutia si apoi sa vina motivarea? Nu ne intrebati ce se intampla cand la motivare ne dam seama ca am gresit solutia”. Chiar așa, Cristi Danilet, crezi ca motivarea pentru excludere ii va face pe cei care te exclud sa isi dea seama ca tu nu trebuia sa nu mai fi judecator pentru ca ai postat bazaconii, ci pur si simplu, pentru ca ai intrat oarecum prin efractie in arhiva SIPA unde ai vazut si incorporat informatii despre judecatorii si procurorii șantajabili? Chiar așa, il mai tineti minte de vizitatorul arhivei SIPA, Cristi Danilet si pe prietenul lui, Augustin Lazar – fostul bici al Securitatii din inchisoarea de a Aiud? Daca nu, aduceti-va aminte, conchide analistul economic Radu Teodor Soviani).!
„M-am întrebat de multe ori ce îi poate lega pe indivizi din ,,tânara magistratură” – gen Cristi Danileț, de vechi colaboratori ai serviciilor de informații, gen Augustin Lazăr. La o analiză sumară nu am găsit decât o legătură: arhiva SIPA. Iată de ce:
- ,,Tânăra magistratură”. Judecătorul Cristi Dănileț este cel care le-a spus consilierilor politici de la ambasada americană în martie 2009 că a avut acces la datele din arhiva SIPA, conform wikileaks.

,,El a vazut dosare ale judecătorilor contineau detalii despre relații sexuale ilicite ale judecătorilor și procurorilor și chiar dovezi medicale privind avorturile făcute de femei judecător.” relatează într-o cablogramă consilierii politici ai ambasadei SUA.
În ce condiții a văzut Cristi Danileț aceste dosare din arhiva SIPA?
A fost clasat autodenunțul lui Dănileț la DIICOT (Parchet subordonat ierarhic lui Augustin Lazăr) privind prezența sa în arhiva SIPA. O șmecherie demnă de fostul grup operativ central SRI-SIE-SIPA-Ministerul Justitiei. Cine să atace această soluție de clasare? Petentul? Și întrucât Cristi Dănileț nu a atacat soluția de clasare la auto-denunțul său, a rămas definitivă.
Definitivă este însă și concluzia Comisiei Parlamentare privind arhiva SIPA: ,,ar fi putut fi folosite pentru identificarea unor documente cu care, spre exemplu, să șantajeze magistrații sau persoanele publice pe care acestea le vizau”.

2. ,,Vechii colaboratori”. Fără dubiu, acest Augustin Lazăr, procuror general al României, a fost șef al grupului operativ central în baza protocolului din 1998 dintre SRI-SIE-SIPA-Ministerul Justitiei. Cu alte cuvinte, colaborator notoriu al serviciilor de informatii, fiind cunoscut că este interzisă prin lege, sub orice forma, colaborarea magistratilor, fie ei judecatori sau procurori, cu serviciile de informatii.
Augustin Lazar nu numai că a colaborat, dar, potrivit protocolului,ducea la îndeplinire și planul de măsuri al grupului operativ central care identifica drept persoane în atenție și: ,,procurori, judecători, grefieri, ori alți funcționari din domeniu l justiției implicați în înfăptuirea actului de justițe” (punctul 3 al planului de măsuri pus în operă de Augustin Lazăr).

Prin urmare, nu este exclus ca informații despre avorturi și aventuri sexuale ale procurorilor și judecătorilor văzute de Cristi Dănileț și despre care se plângea Dănileț ambasadei americane că pot fi instrument de șantaj (și erau și sunt), să fi fost colectate/strânse/valorificate/știute sau chiar inventate (legendat) chiar de către fostul șef al grupului operativ central SRI-SIE-SIPA-Ministerul Justiției, acest Augustin Lazăr.
Rețineți, Danileț le spunea consilierilor politici americani că ,,dosarele anterioare anului 2001 au fost distruse, dar la ministerul justiției, există, în două camere, dosarele din perioada 2001-2005”. Eu nu cred că au fost distruse dosarele anterioare anului 2001, ci au fost sustrase, la scutul protocolului SRI-SIE-SIPA-MJ tocmai pentru a funcționa ca instrumente de șantaj,
Admițând posibilitatea că pot greși, eu nu văd vreo legătura mai puternică între Cristi Dănileț și Augustin Lazăr decât arhiva SIPA, arhivă cunoscută de amândoi, instrument de șantaj al judecătorilor, procurorilor, avocaților, grefierilor, pe scurt, obiectul metehnelor fostei securități care activează acum sub paravanul ,,stat de drept”. Am detaliat CINE e deranjat de desecretizare arhivei SIPA, aici:
Cristi Dănileț (care nu apare ca vizitator dar care a văzut dosare) a făcut parte din comisiile care au ,,vizitat/lecturat” arhiva SIPA alături de un alt personaj drag fostului șef al grupului operativ central din perioada în care îndeplinea această funcție, procurorul Doru Dobocan, care s-a cerut la pensie în noiembrie 2018.

Revin la întâlnirea de la Cluj de la finalul săptămânii trecute dintre cunoscătorul arhivei SIPA (interesat în principal de ,,cine cu cine” si cine face avort) – l-am numit pe Cristi Dănileț și fostul șef al grupului operativ central, Augustin Lazăr. Probabil că tocmai arhiva SIPA a fost SCOPUL întâlnirii, în contextul declarării neconstituționale a protocoalelor ticăloase dintre SRI și instituții din justiție și ale problemelor în justiție pe care începe să le aibă Augustin Lazăr, care nu știe încă dacă e persoană fizică sau procuror general.
Intuiesc că acesta a fost scopul real întrucât, în cadrul întâlnirii, nu a fost deloc dezbătută public de cunoscătorul arhive SIPA, Cristi Danileț, cu fostul șef al grupului operativ central, Augustin Lazăr, neconstituționalitatea protocoalelor, de stricită actualitate după decizia CCR, dintre care pe unul se afla chiar semnătura lui Augustin Lazăr, decizie care l-a făcut pe Lăzăr să îl lase nervii:
Vizionând înregistrarea întâlnirii dintre Dănileț și Lazăr, nu am putut să nu remarc ipocriza lui Cristi Danileț, care se adresa audienței: ,,ajutați-ne să propovăduim cuvântul LEGE”. Cum domnul Dănileț? Tocmai tu, care ai adunat ,,tânara magistratură” pe scările Curții de Apel București pentru a îl susține și apăra de lustrație pe fostul șef al grupului operativ central în baza protocolului SRI-SIE-SIPA-MJ?
,,Cer copiilor să își imagineze o zi fără reguli, în care totul e permis”, mai amintea Danileț cum face el educație juridică copiilor. Este simplu domnu’ Dănileț de imaginat. Ar putea fi sub titlul ,,O zi cu Cristi Dănileț în arhiva SIPA” sau ,,O zi obișnuită din justiția română, sub protocol cu SRI”.
,,În fața legii toți trebuie să răspundem. Și eu ca judecător răspund, și procurorul general al României răspunde, și ministrul justiției trebuie să răspundă – deocamdată el pare deasupra legii”, mai rostea Danileț.
Cu siguranță domnul Dănileț, în fața legii, vei răspunde pentru modul în care ai accesat și sau valorificat informații din arhiva SIPA. Cu siguranță și Augustin Lazăr, fost șef al grupului operativ central, va răspunde. Doar că matale domnu’ Dănileț pari mai degrabă apărătorul principiului ,,cunoaște legea ca să știi cum să o încalci”. La scutul protocoalelor, unde SRI fără facea legea.
Cum răspunzi tu nea Danileț care te dai rotund la justițiabili în felul ăsta?
,,Nu-i așa că vă ofticați ca mai întâi să apară soluția, apoi să vină motivarea? Nu vi se pare și vouă ce e ilogic? Ei, bine, să nu vă mirați: de când știu eu justiția asta, cu toate reformele făcute, tot astfel stau lucrurile, adică întâi pronunțăm public soluția, apoi o motivăm. Ei, nu ne întrebați ce se întâmplă când la motivare ne dăm seama că am greșit soluția”, scria Danileț pe facebook.
Din punctul meu de vedere, Danileț portretizează un judecător de protocol. Un astfel de judecător la care Danileț face referire (plural ,,ne dăm seama” – deci și el se include) înclin să cred că nu este profilul unui judecător incompetent, ci al unui judecător de protocol, genul de om care nu greșește în raport de justițiabil, ci față de plicul galben în care se află soluția.
Este cunoscut justițiabililor că judecătorii pot amâna pronunțarea publică, pentru a nu avea dubii în privința soluției. Ce altceva decât soluțiile din plicurile galbene să îi facă pe judecătorii de civil să realizeze, și în condițiile amânării pronunțării, că au greșit soluția? Au greșit în raport cu soluția din plicul galben? Sau, au dat soluția din plicul galben, și nu au cum să o motiveze legal?
Am mai văzut faza cu greșitul în civil, la o altă judecătoare într-un interviu, mai nou vedetă TV, soție de ofițer dintr-un serviciu de informații care își ascunde această calitate: ,,Eu mă raportez și la ce se întâmplă la mine în comercial. Eu dacă am greșit într-o soluție, Curtea de Apel vine și o schimbă în calea de atac. Dacă mi-a schimbat această soluție, că am greșit și asta mă face să mă întreb, unde am greșit. Am greșit cu privire la modul de analizare a probelor? Dacă da, de ce am ajuns să greșesc? Am greșit cu privire la modul de analizare a probelor? Ce s-a întâmplat? E vorba de oboseală, e vorba de suprasolicitare neuro-psihică sau pur și simplu superficialitate?”.
Ticăloasă această șaradă a unui judecător de Tribunal care inclusiv el are de judecat cauze definitive, venite de la judecătorii de sector spre exemplu, unde soluția definitivă se dă la Tribunal. Ce se întâmplă dacă doamna judecător dă o soluție definitivă, GREȘITĂ, cu sau fără plic galben? Să înghită justițiabilul că a fost obosită, suprasolicitată neuro-psihic sau superficială? Pe banii lui? Pe dreptatea lui? Pe resursele lui?
Și cum e posibil, altfel decât pe plic galben sau prin legături izvorâte din arhiva SIPA, ca toți trei judecători ai unui complet să fie superficiali, suprasolicitati neuropsihic, sau obosiți?
Acum înțeleg de ce Danileții sau judecători de protocol de genul celor care s-au adunat pe scările Curții de Apel București fac scut pentru a îl apăra de lustrație pe Augustin Lazăr. Pentru ei, răspunderea magistraților sună ca dracu’. Lor de convine să răspundă în fața legii LOR atâta timp cât șeful Parchetului LOR este colaborator al SRI-SIE-SIPA-Ministerul Justiției, și în instanțele LOR. În fața JUSTIȚIEI LOR. De Protocol.
Desigur, există și posibilitatea ca Danileț și Lazăr să fi vorbit la Cluj și despre altceva decât despre arhiva SIPA.
Cu siguranță nu au vorbit însă despre modul în care fostul șef al grupului operativ central SRI-SIE-SIPA, Augustin Lazăr, ca semnatar de protocol în 2016 a evacuat prin uretră fix pe Constituția României pe care a jurat să o apere, lichidul secretat de proprii nefroni. Și care e încă în funcție, dar în curs de lustrare. O atitudine similară cu a judecătorului Cristi Danileț care ne dă aceiași senzația (invitându-l să nu îl întrebăm: ,,Nu ne întrebați ce se întâmplă când la motivare ne dăm seama că am greșit soluția”). Tot prin uretră și tot lichid produs de nefroni, fix pe justițiabil. So Justițiabili.
Chiar, nea Danileț, te întreb public: Ce se întâmplă când îți dai seama la motivare că ai greșit soluția? Și față de cine ai greșit soluția?” (Cerasela N.).
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.




