Connect with us

Evenimente

Expert în energie, detalii privind controlul norvegian al OMV Petrom: „Ce știu premierul României și serviciile despre cedarea Neptun Deep”

Publicat

pe

Detalii incendiare despre preluarea de către norvegieni a controlului OMV Petrom, cea mai importantă companie de petrol și gaze din România, au fost prezentate luni seară, la Culisele statului paralel, cu Anca Alexandrescu.

Dian Popescu: Premierul, președintele, toate serviciile știu de discuțiile dintre Norvegia și OMV?

„Gazul lichefiat, când a început contractul la Alexandropolis, eram in minister, era cam 30% din pretul gazului terestru, 30-40-50%. Ajungea la maximum 60% di nvaloarea de pret importat din Rusia, dupa delichefiere și transportul pe conductă. La ora asta, după ce i-a mdat pe ruși la o parte, gazul lichefiat a ajuns sa fie mai scump decât gazul dintr- o extragere simplă. Ce mană cerească a devenit. Trebuie să ajungă la un preț să câștige și americanii. (…)

Dacă aș vrea să spun despre acest contract, discuție de vânzare a zacamântului Netun Deep catre Norvegia era de așteptat. Sunt cateva companii in lume care pot exploata gazele din offshore. Ceva e in neregulă. Am dat Exxon la o parte si am bagat Romgaz. De ce nu a lasat Romgazul partener conducator?As vrea sa stiu daca premierul și sistemul de securitate al României , toate serviciile, președintele, premier, stiu de discutiile dintre Norvegia și OMV, despre cedarea Neptun Deep. Discutiile sunt de mult. OMV are si el perimetre in Norvegia, sunt in parteneriat de foarte mult timp. Câștigurile mari ale OMV sunt din România, ca au avut perimetre si in Siberia, in Libia, înainte de a începe războiul din Ucraina”, a explicat Expertul în energie Dian Popescu, luni seară, la Culisele statului paralel.

Presa austriacă a anunțat că este probabil ca Petrom să treacă sub control norvegian, care vrea să preia controlul din acțiunile companiei românești OMV – cel puțin 51%. Tranzacția este importantă pentru România pentru că privește extragerea de gaze din Marea Neagră, din perimetrul Neptun Deep. Pentru că OMV Petrom deține o participație de 50% din cel mai important zăcământ de gaze din Marea Neagră, Neptun Deep, alături de Romgaz, proiect în care are și statutul de operator.

„Întrebarea mea e cu ce mai ramâne România? Atât timp cât Romgazul a plătit 1,06 mild de dolari ca sa plateasca participatia cumpărata la Exxon, un contract dezavantajos pentru România, desi avem 55% OMV are decizia investiției. Ce mai poate face România dacă se produce această tranzactie intre austrieci si norvegieni?”, a comentat Anca Alexandrescu.

Dian Popescu: OMV a luat o hârtie – permisul de exploatare în zăcămintele de mare adâncime ale României

„Ei știau. Practic, OMV a luat o hârtie. Hârtia aia, care nu i-a costat niciun leu, este dreptul de exploatare în zăcămintele de mare adâncime ale României. Este permisul de exploatare, al OMV, ca pretul sa creasca, s-a asocitat cu Exxon, au dat cateva gauri de explorare, au gasit gaze, au spus ca sunt in Neptun Deep și au supraestimat o cantitate. Dupa aceea, e normal ca OMV-ului i-a crescut cota, a cheltuit 750 de milioane, Exxon la fel. Noi am cumparat cu 1,06 miliarde, am dat milioane in plus Exxon, dar, hopa, Exxon era partenerul conducator, si de data asta OMV este partenerul coducator. Romgaz nu putea fi, era in subordinea Ministerului Energiei, nu putea ceda în fața OMV. 

Dian Popescu: Când știi că ai afaceri cu OMV și devii ministru, trebuia să te retragi

Aici instituțiile statului ar trebui să fie luati la intrebari. Cand stii ca ai afaceri cu OMV și devii ministru, ai patru statii la OMV si tu joci cu el în toate proiectele de energie, trebuia sa te retragi. Ai fost angajatul la PECO, director la PECO, ca de acolo ai luat stațiile. OMV s-a supralicitat și se duce la norvegieni”, a mai explicat Dian Popescu.

„OMV a cedat si din Libia si din Marea Nordului ce mai avea acum trei-patru ani de zile, o relație mai veche”, a afirmat Anca Alexandrescu.

„De ce? Pentru ca perla de aur era in România, au stiut ca aici pot juca cum vor ei. De ce să piardă?Nu e asa de usor, petrolul, gazul nu se scot peste noapte. Ei vin aici si il iau gratis.

Fac o paralela. Când au declarat ca detin 200 de miliarde de metri cubi de gaze aici, normal ca norvegienii spun că luăm… Asta e când joci intre stat-stat. Norvegienii si austriecii. Sunt două variante, dacă le convine, norvegienii lungesc exploatarea și merg pana in 2030, că ei au în Marea Nordului. A doua – Romgazul. Dau exemplu cu Roșia Montana, prevad același scenariu. Minvest Deva preda licenta lui Gabriel Research, a doua zi au crescut pretul actiunilor si au castigat 500 de mii de dolari intr-o zi. Au facut contract de coniventa cu statul roman, care a rămas cu 19%, Gabriel Research cu diferența.

Daca norvegienii intr-adevar vin, si au bani multi, au peste 1300 de miliarde in fondul suveran. Ne mai trebuie 10 mild de euro. Romagz ai? Eu decid cu cine forez, când, eu decisd tot. Romgazul nu mai are niciun cuvânt. Cand noi am cumparat am cumparat de la Exxon, era partener. Istoric, Romgazul scoate gaze în România când OMV nici nu exista. Daca norvegienii vin si zic sa intram la exploatare, puneți jumate-jumate cu noi. Contractulde,  ce e secret? Desi e statul român. Romgazul e pregătit sa fie cumparat, ca și Hidroelectrica. Ai 10 miliarde, n-ai. Mai renunta la actiuni… – Romgazul”, a mai spus Dian Popescu.

„Poporul norvegia e actionar la acest fond”, a declarat jurnalistul Liviu Mihaiu, completat de Dian Popescu: „Nu au voie sa cheltuiasca un leu, un euro din acest fond, ca e al poporului”, 20% din fondul suveran  e deținut de cetățenii norvegieni.

Eugen Teodorovici: Sunt două ministere, Energia și Economia, în care de zeci de ani se jefuiește cu o viteză incredibilă

„Constituția României e cea mai buna dovada a suveranismului. Cea mai buna metoda este, pe contracte Petrom OMV, nu au fost respectate niciunul. Au primit din partea statului, pe lege, ajutor de stat mascat. (…) Dar statul român ar trebui să preia aceste companii, ca e gaz, petrol, transport, le administreaza special, ca e o situatie de criza. Dar pana atunci, e clar ca Exxon nu pleaca”, a declarat fostul ministru de Finanțe Eugen Teodorovici.

„Premierul României, președintele, instituțiile statului știu de aceste discutii și negocieri?”, a insistat Dian Popescu, completat de E. Teodorovici: „Sigur ca stiu, altfel inseamna ca sunt incapabili”.

„Equinor se numeste compania din Norvegia, 20% e detinută de cetățenii simpli. Cei doi CEO, din 2019. (…) Această companie Equinor avea mii de stati ide carburanti in toată Europa, nu e apărută peste noapte. Autoritățile statul uiar fi trebuit să stie, sa fie informate despre discuții, ca intre cele două companii au mai fost tranzactii de-a lungul timpului. De aici si ingrijorarea”, a afirmat Anca Alexandrescu.

Imagine

„Se putea si in România. Sunt două ministere, Energia și Economia, in care se intampla de zeci de ani aceeasi problema: se jefuiește cu o viteză incredibilă. Este o anumita tentă. În 30 de ani de zile tenta pe energie a fost pe o anumita parte – PNL. Dreapta a gesionat, acum e ciorbă”, a acuzat E. Teodorovici.

Liviu Mihaiu: Noi nu avem oameni de stat, avem tiriplici, Alibaba cu 40 de hoți. Suntem un popor care ne vindem

„Din păcate, observ de pe margine ca nu suntem in stare sa ne facem o companie de exploatare. Suntem un popor care ne vindem. Boierii au plecat, au luat conacul, au venit slugile sa vanda – ce aveti pe aici? avem butoi cu masline…, cam asta e mentalitatea acestei clase conducătoare. Noi nu avem oameni de stat, avem tiriplici, Alibaba cu 40 de hoti, noi nu suntem in stare sa facem un pod, sa terminam Canalul Dunare-Marea Neagra, necesar industriei românești, aia pe care o mai avem. Clasa aceasta politica e sub nivelul mării. Nu cred ca am mai avut așa ceva nici in comunism, atâția oameni incompetenți. Cei care au intors piramida invers au fost comunistii, de unde s-au si perpetuat cu incredere in golani și hoți”, a comentat jurnalistul Liviu Mihaiu.

„Zilele trecute am văzut ca ambasadorul Danemarcei, care are investitii în România, s-a dus la ministrul Virgil Popescu. Ceva se intampla. Tot in aceeasi luna…”, a declarat Anca Alexandrescu.

„Noi fiind al 52-lea stat american, favorizam firmele americane. E limpede. Și în materie de energie nucleara. (…) In general razboaiele se fac pentru resurse. Macron are dreptate, e unul dintre putinii presedinti care spune din cand in cand lucruri, apropo de energie, de armata europeana. Norvegia e in NATO, nu e in UE. Deci clar e un joc pe care-l fac toti, nu numai americanii”, a mai spus Liviu Mihaiu.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

Scena pop-indie autohtonă are un nou nume: Antonia Roman debutează la 19 ani cu albumul „Mechanics of the Heart”

Publicat

pe

De

Antonia Roman

Într-o industrie muzicală locală dominată adesea de formate comerciale rigide și rețete radiofonice repetitive, debutul discografic al Antoniei Roman Zbârcea propune o schimbare de paradigmă și un plus de prospețime. La doar 19 ani, la scurt timp după finalizarea studiilor liceale, tânăra artistă își marchează intrarea pe scena mainstream cu „Mechanics of the Heart”, un material lansat sub egida casei de discuri Nova Music. Albumul cuprinde zece piese conceptuale care radiografiază mecanismele emoționale, vulnerabilitatea și complexitatea relațiilor de iubire, totul analizat prin filtrul specific al Generației Z.

Fundația din spatele unui debut precoce

Parcursul muzical al Antoniei Roman nu este rezultatul unui algoritm de succes instantaneu pe rețelele sociale, ci consecința unei pregătiri constante începute încă din copilărie. La vârsta de 6 ani, aceasta a intrat pentru prima dată într-un studio de specialitate, urmând lecții de canto în cadrul Atelierului de Voce și Muzică, un proiect pedagogic și artistic dezvoltat în colaborare cu Loredana Groza.

Această etapă inițială s-a dovedit a fi pilonul central al evoluției sale ulterioare. Tot atunci a început colaborarea cu profesoara de canto Oana Brutaru, cea care avea să îi devină mentor pe termen lung. Relația profesională dintre cele două s-a extins dincolo de cursurile pentru copii, Antonia urmându-și profesoara la casa de discuri Nova Music pentru a-și rafina tehnica vocală și pentru a explora noi valențe interpretative. Această continuitate în pregătire i-a oferit artistei stabilitatea necesară pentru a trece de la simpla interpretare a unor cover-uri la exprimarea propriilor idei textuale și compoziționale.

Trecerea spre zona de songwriting s-a produs organic în perioada adolescenței. La vârsta de 15 ani, ceea ce a început ca un simplu proiect școlar s-a transformat în single-ul ei de debut, intitulat „Save Me”. Lansarea piesei nu doar că a validat potențialul creativ al tinerei în fața publicului și a specialiștilor din industrie, dar a și marcat punctul de plecare pentru un proiect mult mai ambițios: structurarea unui album complet, proces care s-a întins pe parcursul următorilor patru ani.

Producția și coordonatele stilistice ale albumului

Definitivarea materialului „Mechanics of the Heart” a fost realizată într-un parteneriat strâns cu producătorul Mihail Țirică, cel care a asigurat suportul tehnic și direcția sonoră pe parcursul anilor de lucru în studio. Din punct de vedere muzical, albumul se înscrie în curentele pop-indie și bedroom-pop, genuri care au câștigat o tracțiune masivă la nivel internațional în ultimul deceniu, dar care sunt încă în curs de dezvoltare pe piața din România.

Din punct de vedere liric și stilistic, piesele reflectă în mod direct influențele texturale și conceptuale ale unor artiste de referință din noua vână a muzicii pop globale:

  • Gracie Abrams: Se remarcă o apetență similară pentru confesiuni intime, aranjamente acustice minimaliste și texte centrate pe introspecție;
  • Olivia Rodrigo: Albumul preia dinamica instrumentală alternantă și modul direct, adesea nefiltrat, de a aborda dezamăgirile amoroase și dramele specifice adolescenței;
  • Billie Eilish: Influența se resimte în utilizarea unor texturi vocale calde, uneori șoptite, transpuse peste o producție atmosferică, axată pe stări și nuanțe discrete.

„Mechanics of the Heart” evită clișeele clasice ale pieselor de dragoste optimizate exclusiv pentru a deveni fundal sonor. Textul devine un spațiu de analiză a anxietății sociale, a atașamentului, a fricii de respingere și a procesului dificil de autodescoperire, teme recurente în rândul tinerilor de vârsta ei.

Strategia anului sabatic și tranziția academică spre Madrid

Spre deosebire de parcursul academic liniar ales de majoritatea absolvenților de liceu, Antonia Roman a optat pentru o decizie strategică: un an sabatic (gap year) dedicat în totalitate integrării sale în industria muzicală. Această perioadă nu a fost concepută ca o pauză, ci ca un interval de management intens, axat pe trei direcții clare: perfecționarea tehnicilor vocale în mediu de studio, studiul intensiv al chitarei ca instrument principal de suport pentru viitoarele compoziții și coordonarea campaniei de lansare a albumului de debut.

Din această toamnă, parcursul personal și profesional al artistei va suferi o schimbare geografică și academică majoră. Antonia se va stabili în Spania, urmând să studieze Științe Comportamentale și Sociale în cadrul renumitei IE University din Madrid.

Deși programul universitar din cadrul unei astfel de instituții impune rigori administrative și academice stricte, tânăra artistă a precizat că această mutare nu va reprezenta o ruptură de activitatea sa artistică. Din contră, studiul psihologiei și al dinamicii sociale este privit de aceasta ca o resursă directă pentru activitatea de compoziție. Cantoul, studiul instrumental și scrisul rămân elemente centrale în rutina sa zilnică, scopul fiind acela de a menține un echilibru între rigoarea academică de la Madrid și cariera muzicală aflată în plină ascensiune în România.

Antonia poate fi găsită pe contul său de YouTube, precum şi pe cel de Spotify.

Citeste in continuare

Evenimente

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

Evenimente

Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor

Publicat

pe

De

E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ

Dragi români de pretutindeni,

Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.

Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.

Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.

Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:

„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”

Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.

Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.

Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.

Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.

Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.

RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:

Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.

Ce puteți face concret, chiar acum:

  1. Sensibilizați opinia publică locală

Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”

  1. Contactați direct autoritățile

Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:

„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”

  1. Distribuiți masiv mesajul:

„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!

Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”

  1. Acțiuni suplimentare cu impact

– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.

– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.

– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.

Românii au contribuit mult la dezvoltarea  țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.

Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.

Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.

Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.

RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.

Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.

Despre Repatriot

Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE