Connect with us

Evenimente

Economia crește, dar românii sărăcesc – ce fel de țară construim?

Publicat

pe

Ce se întâmplă la OMV Petrom este un caz-școală care conține, în sine, toate explicațiile situației în care ne aflăm astăzi: o evoluție economică spectaculoasă, pe fondul unei sărăciri a majorității populației.

Petrom, cea mai mare companiei românească a realizat, în 2022, cea mai mare cifră de afaceri atinsă vreodată de o firmă din România (61 de miliarde de lei- peste 12 miliarde de euro), dar și cel mai mare profit din toate timpurile realizat de o companie aici (10,2 miliarde de lei- peste 2 miliarde de euro):

figura 1

https://bvb.ro/infocont/infocont23/SNP_20230202073126_OMV-Petrom-Noutati-Investitori-T4-2022.pdf

Ei bine, ceea ce se întâmplă cu acești bani reflectă, la o scară mai mică, ceea ce se întâmplă cu economia românească: crește, dar aproape nimic din creșterea asta nu se transferă către populația țării sau către țara ca atare. Căci iată cum se distribuie cei peste 10 miliarde de lei realizați ca profit de către OMV Petrom:

figura 2:

https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/imparte-profitul-istoric-10-mld-lei-petrom-omv-ia-12-statul-roman-5-21599248

După cum se poate vedea mai sus, 80% din profitul ăsta record rămâne să zacă în conturile bancare ale companiei și doar 20% se distribuie acționarilor. Statul va încasa mai puțin de jumătate de miliard de lei, deși, dacă s-ar fi distribuit 90% din profit (precum la restul companiilor din energie) statul român ar fi încasat aproape 2,5 miliarde de lei! Și iată cum guvernul nostru, necerând distribuirea ca dividende a profitului realizat, marchează o gaură la buget de 2 miliarde de lei! Asta în timp ce între principalele două ramuri ale partidului unic aflat la guvernare se duce o luptă aprigă pentru linșarea vinovatului de neaplicarea în cazul Petrom a ordonanței care prevede asupraimpozitarea cu 60% a profiturilor excepționale realizate anul trecut.

Iată doar o mostră din gâlceava de televizor dintre PNL și PSD. PNL, prin singura sa voce care se mai aude, prim-vicepreședintele Rareș Bogdan îl acuză direct pe ministrul psd-ist Câciu: „Îl rog respectuos pe domnul Câciu ai cărui specialişti din departamentul juridic al Ministerului de Finanţe au transpus Regulamentul din 4 octombrie al Comisiei Europene cu privire la suprataxarea companiilor din energie să dea explicaţii cu privire la traducerea şi transpunerea acestui Regulament, pentru că acolo, la o lipsă de un cod CAEN, OMV-ul nu se încadrează la peste 75% activitatea companiei în comerţ sau activităţi legate de energie, gaz, energie electrică” (https://www.stiripesurse.ro/rares-bogdan-ridica-tonul-la-adrian-caciu-in-cazul-omv-cineva-trebuie-sa-raspunda_2774820.html ). Iar Marcel Ciolacu îi răspunde lui Bogdan, acuzându-l pe ministrul energiei, Virgil Popescu de absența din procesul de negociere de la Bruxelles: „Eu nu caut vinovaţi, eu în schimb pun o singură întrrebare publică, vreau să ştiu de la Ministrul Finanţelor sau de la preşedintele ANAF dacă în perioada negocierii de către ministrul Energiei pe noul regulament al UE privind taxa de solidaritate, Ministerul Energiei le-au cerut puncte de vedere şi documente premergătoare pe care să le folosească în negocierea de la comisie. La această întrebare să răspundă Ministrul Finanţelor şi şeful ANAF. Eu nu îl întreb nimic pe domnul Popescu” (https://economedia.ro/presedintele-psd-marcel-ciolacu-cere-ministrului-finantelor-si-sefului-anaf-daca-ministrul-energiei-i-a-consultat-in-privinta-taxei-de-solidaritate.html#.Y-vEJXZBzIU ).

Toată această ceartă regizată rămâne doar un balon de săpun atâta timp cât guvernul PSD-PNL-UDMR nu mișcă niciun deget pentru a cere de la OMV Petrom distribuirea de dividende la nivel de 90% din profitul realizat anul trecut, o cerere care ar fi îndreptățită, pentru că același guvern le dispune (prin ordonanțe de urgențe) același lucru celorlalte companii din energie. Deci, guvernul patronat de Klaus Iohannis și Marcel Ciolacu se face că nu vede faptul că poate să încaseze 2 miliarde de lei în plus din dividende de la OMV Petrom, dar își înscenează o dispută pe o sumă mai mică decât aceasta!

Revenind, însă, la fondul problemei, reținem că, deși OMV Petrom a realizat anul trecut un profit fabulos, de peste 10 miliarde de euro, cea mai mare parte din acest profit (8 miliarde de lei) va rămâne să zacă în conturile companiei, fără a contribui cu nimic la „creșterea” țării: aceste 8 miliarde de lei nu vor ajunge nici la salariați, nici la acționari și nici la stat, sub formă de impozite. Practic este ca și cum acești bani nu ar exista în economia românească.

Veți spune, poate, că OMV Petrom are nevoie de bani pentru investiții. Dar eu vă voi demonstra că austriecii nu au de gând să investească nimic, ei doar strâng bani în conturi de ani de zile. Căci, iată, la sfârșit de 2022 OMV Petrom are în conturi peste 14 miliarde de lei, iar cu un an înainte avea în aceleași conturi peste 10 miliarde de lei și situația este identică de ani de zile:

figura 3:

https://bvb.ro/infocont/infocont23/SNP_20230202073126_OMV-Petrom-Noutati-Investitori-T4-2022.pdf

Da, oameni buni: patronii de la Viena strâng bani ca hârciogii, bani pe care și-i adună în cămara firmei, scoțându-i, practic, din circuitul economic. Căci, în vreme ce OMV Petrom a ajuns să dețină  lichidități de peste 14 miliarde de lei, adică jumătate din valoarea firmei (peste 29 de miliarde de lei este capitalizarea bursieră), ei bine, producția de țiței s-a redus cu 50%, cea de gaze s-a redus la jumătate, una din două rafinării a fost închisă, cele două mari combinate petrochimice (Doljchim și Arpechim) au fost și ele închise. Dar ca să nu mai fie niciun dubiu privind rezultatul trecerii Petrom din mâinile statului român în mâinile statului austriac (principalul acționar al OMV), iată că producția totală de hidrocarburi a scăzut de la 81,31 milioane bep – barili echivalent de petrol în anul 2004 (https://www.zf.ro/companii/langanger-omv-productia-de-petrol-si-gaze-din-romania-nu-va-creste-decat-daca-facem-o-descoperire-de-proportii-in-marea-neagra-5592712 ) la doar 43,49 milioane bep-barili echivalent de petrol în anul 2022!

Cazul Petrom este relevant pentru economia noastră atâta timp cât cifra de afaceri a companiei reprezintă 4% din PIB-ul României. Dar, în același timp, el este și simptomatic pentru ceea ce se întâmplă în România. Căci țara noastră a avut, dragii mei, o creștere economică absolut spectaculoasă anul trecut: față de finalul anului 2021, în anul 2022 PIB-ul a crescut cu  4,6% pe seria brută şi cu 5,0% pe seria ajustată sezonier. Una dintre cele mai înalte rate de creștere din Uniunea Europeană.

figura 4:

https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/pib_tr4r2022_0.pdf

Toate bune și frumoase. Numai că, în același an 2022, industria românească s-a contractat cu 1,8%:

figura 5:

https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/ipi12r22.pdf

Poate, veți spera, a scăzut doar industria și restul economiei a înflorit. Nu prea e așa. Căci salariații din țară au avut venituri care s-au micșorat în mod real, căci au crescut cu doar 13,4%, cu trei puncte procentuale mai puțin decât rata inflației (16,4%). Motiv pentru care câștigul salarial real de la sfârșitul anului 2022 reprezenta doar 97,4% din câștigul salarial de la sfârșitul anului 2021.

Producția și consumul total de resurse enegretice au scăzut și ele cu 467 000 toep (tone echivalent petrol), respectiv cu 190 000 toep:

figura 6:

https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/energie12r22.pdf

Iar cu salarii mai mici evident că a suferit și comerțul, acesta crescând în anul 2022 cu doar 3,8% ca valoare, în condițiile unei inflații anuale de 16,4%. (https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/com_amanunt_12r22.pdf ).

Ei bine, dacă salariații au avut bani mai puțini în 2022 decât în 2021, industria și-a redus volumul producției, comerțul a scăzut practic (a crescut de patru ori mai încet decât inflația), deci a scăzut consumul, agricultura a scăzut și ea, atunci unde se vede acea impresionantă creștere economică? Păi în primul rând la stat, căci guvernul a beneficiat de venituri cu o cincime mai mari decât în anul 2021 (un plus de 21,2%, cu mai bine de cinci puncte procentuale peste rata inflației). Asta în timp ce cheltuielile guvernului au crescut cu mult mai puțin, cu doar 17,7%, adică doar cu un punct peste rata inflației. De altfel, statul este și marele beneficiar al scumpirilor, el încasând o cincime din veniturile sale din TVA, cel mai mare impozit pe„ consum”, singurul impozit care crește proporțional cu creșterea prețurilor. (https://mfinante.gov.ro/documents/35673/5990631/nota_bgc31dec2022.pdf ). Cea mai consistentă contribuție la creșterea economică de anul trecut vine tot din partea statului, care și-a crescut investițiile publice cu peste 14 miliarde de lei, de la 58 de miliarde de lei în 2021, la 72 miliarde de leiîn 2022. Investițiile statului au crescut, așadar cu 28%, adică cu 12 puncte procentuale peste inflație.

figura 7:

https://mfinante.gov.ro/documents/35673/5990631/nota_bgc31dec2022.pdf

În vreme ce salariații și firmele românești au suferit anul trecut, cineva, totuși, a prosperat. Este vorba despre acționarii străini ai firmelor din România, care au scos din țară sub formă de venituri primare- adică venituri din investiții plus salarii plătite străinilor 15,47 miliarde de euro, cu mai bine de 4 miliarde de euro decât în anul 2022:

 figura 8:

https://www.bnr.ro/page.aspx?prid=22177

Așadar, statul s-a ales de pe urma creșterii economice cu un plus de aproape 100 de miliarde de lei la bugete, iar acționarii străini din România s-au ales și ei cu 20 de miliarde de lei în plus. Pai, oameni buni, cam asta este creșterea noastră economică de anul trecut!

A, am uitat să adaug ceva important. Dacă industria și agricultura noastră nu prea au performat, cineva le-a luat locul, căci avem o creștere a deficitului comercial la comerțul internațional cu bunuri de 9 miliarde de euro. Fiindcă marele avânt investițional al statului nostru s-a făcut cu firme străine, cu utilaje străine și cu materiale și echipamente străine.

Concluzia este cât se poate de amară: deși suntem printre campionii europeni la creștere economică, rămânem națiunea cu cel mai mic venit disponibil pe locuitor din UE. Până la urmă, creșterea asta impresionantă este bună doar pentru statistici, guvern și investitorii străini. Românii se aleg doar cu scăderea puterii de cumpărare. Iar asta nu va face decât să crească frustrarea socială și nemulțumirile. Care vor exploda într-o bună zi. Poate în ziua alegerilor…

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

Evaluarea integrității personalului bancar prin test poligraf

Publicat

pe

De

Test poligraf

În domeniul bancar, încrederea este una dintre cele mai importante valori. Oamenii își lasă economiile, datele personale și siguranța financiară în mâinile instituțiilor bancare, iar orice problemă legată de integritate poate afecta grav atât imaginea unei bănci, cât și relația cu clienții săi. Din acest motiv, tot mai multe instituții financiare acordă o atenție foarte mare proceselor de verificare internă și evaluării personalului.

Într-un mediu în care angajații lucrează zilnic cu sume importante de bani, informații confidențiale și operațiuni sensibile, prevenția devine esențială. Iar aici intervine și testul poligraf de integritate, utilizat de multe companii ca metodă suplimentară de evaluare și protecție internă.

În sectorul bancar, astfel de testări nu sunt privite ca o formă de presiune, ci mai degrabă ca o măsură de siguranță și responsabilitate. Ele pot contribui la crearea unui mediu profesional mai sigur, mai transparent și mai stabil atât pentru angajatori, cât și pentru clienți.

În plus, într-o industrie unde reputația se construiește greu și se poate pierde rapid, orice instrument care ajută la reducerea riscurilor interne poate avea un rol important pe termen lung.

Integritatea angajaților, una dintre cele mai importante resurse ale unei bănci

Atunci când vorbim despre domeniul bancar, majoritatea oamenilor se gândesc automat la tehnologie, securitate digitală sau sisteme complexe de protecție financiară. Totuși, una dintre cele mai importante componente ale siguranței rămâne factorul uman.

Angajații unei bănci au acces zilnic la informații sensibile, conturi, documente financiare și operațiuni care necesită foarte multă responsabilitate. Tocmai de aceea, integritatea personalului este esențială pentru buna funcționare a instituției.

Un singur incident intern poate afecta atât imaginea companiei, cât și încrederea clienților. De aceea, multe instituții aleg să implementeze metode suplimentare de verificare pentru anumite poziții sensibile sau pentru situații care necesită clarificări.

Testul poligraf de integritate poate face parte din acest proces de prevenție și evaluare. El este utilizat în special pentru poziții care implică acces la bani, informații confidențiale sau responsabilități importante în cadrul companiei.

Scopul nu este intimidarea angajaților, ci crearea unui climat bazat pe transparență și responsabilitate profesională. În multe cazuri, simplul fapt că există astfel de proceduri contribuie la reducerea riscurilor interne și la consolidarea disciplinei organizaționale.

În plus, pentru angajații corecți și serioși, aceste verificări pot reprezenta chiar o confirmare a profesionalismului și a integrității lor.

Situațiile în care băncile pot apela la testele de integritate

În domeniul financiar, există mai multe contexte în care un test poligraf de integritate poate fi considerat util și justificat. Uneori este vorba despre verificări realizate în procesul de recrutare pentru anumite funcții sensibile, iar alteori despre investigații interne.

De exemplu, anumite poziții din cadrul unei bănci presupun acces la seifuri, tranzacții importante, baze de date confidențiale sau informații financiare delicate. În astfel de cazuri, angajatorii pot considera necesară o verificare suplimentară a nivelului de integritate al candidaților.

Există și situații în care apar suspiciuni privind fraude interne, scurgeri de informații sau încălcări ale procedurilor de securitate. În aceste cazuri, testul poligraf poate ajuta la clarificarea anumitor aspecte și la restrângerea investigației.

Foarte important este faptul că aceste testări trebuie realizate într-un cadru legal și profesionist, cu acordul persoanei testate și respectarea confidențialității. În practică, procedura este mult mai calmă și mai bine organizată decât își imaginează mulți oameni.

Întrebările sunt discutate înainte, formulate clar și adaptate situației concrete. Nu se urmărește crearea unei atmosfere tensionate, ci obținerea unor informații relevante într-un mod profesionist.

În plus, în multe cazuri, testele poligraf pot ajuta inclusiv la eliminarea suspiciunilor nedrepte asupra unor angajați. Atunci când o persoană este acuzată pe nedrept sau există neclarități într-o investigație internă, un astfel de test poate contribui la clarificarea situației și la protejarea reputației profesionale.

Încrederea clienților începe din interiorul companiei

Clienții aleg o bancă nu doar pentru servicii sau aplicații moderne, ci și pentru sentimentul de siguranță pe care îl primesc. O instituție financiară serioasă trebuie să inspire încredere la toate nivelurile, iar acest lucru începe din interiorul companiei.

Un mediu profesional bazat pe responsabilitate, reguli clare și verificări eficiente poate reduce semnificativ riscurile interne și poate proteja atât compania, cât și clienții săi.

În ultimii ani, prevenția a devenit tot mai importantă în multe domenii, inclusiv în cel financiar. Companiile nu mai așteaptă apariția problemelor grave pentru a lua măsuri, ci încearcă să identifice din timp eventualele vulnerabilități.

Testele de integritate fac parte din această abordare modernă orientată spre siguranță și transparență. Atunci când sunt realizate corect și profesionist, ele pot deveni un instrument util în managementul riscurilor interne.

Totodată, astfel de proceduri transmit și un mesaj important către clienți: că instituția respectivă tratează cu seriozitate protecția banilor și a informațiilor personale.

Într-un domeniu atât de sensibil precum cel bancar, reputația și încrederea se construiesc prin atenție constantă la detalii și prin măsuri concrete de securitate.

Concluzie

Testul poligraf de integritate poate reprezenta un sprijin important pentru instituțiile bancare care își doresc un mediu profesional sigur, transparent și bine organizat. Într-un sector unde responsabilitatea și corectitudinea sunt esențiale, astfel de verificări pot contribui la reducerea riscurilor și la consolidarea încrederii atât în interiorul companiei, cât și în relația cu clienții.

Fie că este vorba despre recrutare pentru poziții sensibile sau despre clarificarea unor situații interne, profesionalismul și experiența echipei care realizează testarea sunt foarte importante.

Pentru companiile care caută servicii specializate în acest domeniu, Best-Polygraph oferă soluții profesionale pentru testări poligraf, inclusiv pentru evaluările de integritate din sectorul financiar și bancar. Discreția, seriozitatea și abordarea atentă a fiecărui caz sunt aspecte esențiale care pot oferi mai multă siguranță și încredere în procesul de verificare.

Citeste in continuare

Evenimente

Scena pop-indie autohtonă are un nou nume: Antonia Roman debutează la 19 ani cu albumul „Mechanics of the Heart”

Publicat

pe

De

Antonia Roman

Într-o industrie muzicală locală dominată adesea de formate comerciale rigide și rețete radiofonice repetitive, debutul discografic al Antoniei Roman Zbârcea propune o schimbare de paradigmă și un plus de prospețime. La doar 19 ani, la scurt timp după finalizarea studiilor liceale, tânăra artistă își marchează intrarea pe scena mainstream cu „Mechanics of the Heart”, un material lansat sub egida casei de discuri Nova Music. Albumul cuprinde zece piese conceptuale care radiografiază mecanismele emoționale, vulnerabilitatea și complexitatea relațiilor de iubire, totul analizat prin filtrul specific al Generației Z.

Fundația din spatele unui debut precoce

Parcursul muzical al Antoniei Roman nu este rezultatul unui algoritm de succes instantaneu pe rețelele sociale, ci consecința unei pregătiri constante începute încă din copilărie. La vârsta de 6 ani, aceasta a intrat pentru prima dată într-un studio de specialitate, urmând lecții de canto în cadrul Atelierului de Voce și Muzică, un proiect pedagogic și artistic dezvoltat în colaborare cu Loredana Groza.

Această etapă inițială s-a dovedit a fi pilonul central al evoluției sale ulterioare. Tot atunci a început colaborarea cu profesoara de canto Oana Brutaru, cea care avea să îi devină mentor pe termen lung. Relația profesională dintre cele două s-a extins dincolo de cursurile pentru copii, Antonia urmându-și profesoara la casa de discuri Nova Music pentru a-și rafina tehnica vocală și pentru a explora noi valențe interpretative. Această continuitate în pregătire i-a oferit artistei stabilitatea necesară pentru a trece de la simpla interpretare a unor cover-uri la exprimarea propriilor idei textuale și compoziționale.

Trecerea spre zona de songwriting s-a produs organic în perioada adolescenței. La vârsta de 15 ani, ceea ce a început ca un simplu proiect școlar s-a transformat în single-ul ei de debut, intitulat „Save Me”. Lansarea piesei nu doar că a validat potențialul creativ al tinerei în fața publicului și a specialiștilor din industrie, dar a și marcat punctul de plecare pentru un proiect mult mai ambițios: structurarea unui album complet, proces care s-a întins pe parcursul următorilor patru ani.

Producția și coordonatele stilistice ale albumului

Definitivarea materialului „Mechanics of the Heart” a fost realizată într-un parteneriat strâns cu producătorul Mihail Țirică, cel care a asigurat suportul tehnic și direcția sonoră pe parcursul anilor de lucru în studio. Din punct de vedere muzical, albumul se înscrie în curentele pop-indie și bedroom-pop, genuri care au câștigat o tracțiune masivă la nivel internațional în ultimul deceniu, dar care sunt încă în curs de dezvoltare pe piața din România.

Din punct de vedere liric și stilistic, piesele reflectă în mod direct influențele texturale și conceptuale ale unor artiste de referință din noua vână a muzicii pop globale:

  • Gracie Abrams: Se remarcă o apetență similară pentru confesiuni intime, aranjamente acustice minimaliste și texte centrate pe introspecție;
  • Olivia Rodrigo: Albumul preia dinamica instrumentală alternantă și modul direct, adesea nefiltrat, de a aborda dezamăgirile amoroase și dramele specifice adolescenței;
  • Billie Eilish: Influența se resimte în utilizarea unor texturi vocale calde, uneori șoptite, transpuse peste o producție atmosferică, axată pe stări și nuanțe discrete.

„Mechanics of the Heart” evită clișeele clasice ale pieselor de dragoste optimizate exclusiv pentru a deveni fundal sonor. Textul devine un spațiu de analiză a anxietății sociale, a atașamentului, a fricii de respingere și a procesului dificil de autodescoperire, teme recurente în rândul tinerilor de vârsta ei.

Strategia anului sabatic și tranziția academică spre Madrid

Spre deosebire de parcursul academic liniar ales de majoritatea absolvenților de liceu, Antonia Roman a optat pentru o decizie strategică: un an sabatic (gap year) dedicat în totalitate integrării sale în industria muzicală. Această perioadă nu a fost concepută ca o pauză, ci ca un interval de management intens, axat pe trei direcții clare: perfecționarea tehnicilor vocale în mediu de studio, studiul intensiv al chitarei ca instrument principal de suport pentru viitoarele compoziții și coordonarea campaniei de lansare a albumului de debut.

Din această toamnă, parcursul personal și profesional al artistei va suferi o schimbare geografică și academică majoră. Antonia se va stabili în Spania, urmând să studieze Științe Comportamentale și Sociale în cadrul renumitei IE University din Madrid.

Deși programul universitar din cadrul unei astfel de instituții impune rigori administrative și academice stricte, tânăra artistă a precizat că această mutare nu va reprezenta o ruptură de activitatea sa artistică. Din contră, studiul psihologiei și al dinamicii sociale este privit de aceasta ca o resursă directă pentru activitatea de compoziție. Cantoul, studiul instrumental și scrisul rămân elemente centrale în rutina sa zilnică, scopul fiind acela de a menține un echilibru între rigoarea academică de la Madrid și cariera muzicală aflată în plină ascensiune în România.

Antonia poate fi găsită pe contul său de YouTube, precum şi pe cel de Spotify.

Citeste in continuare

Evenimente

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE