Connect with us

Evenimente

Dacă nu putem acum, când vom putea? Dacă nu o facem noi, cine s-o facă pentru noi?

Publicat

pe

Pe 31 octombrie 1956, în plină epocă de avânt pe toate planurile al URSS  și la doar un an de la înființarea Tratatului de la Varșovia, secretarul general al Partidului Comunist al Uniunii Sovietice, Nikita Hrușciov și premierul sovietic, Nikolai Bulganin primeau, la Moscova, o scrisoare trimisă tocmai din Sibiu de către un român curajos, eliberat de numai 10 luni din închisorile comuniste. Onisifor Ghibu, căci despre ele este vorba, le cerea prea-puternicilor conducători sovietici nici mai mult, nici mai puțin decât „vă rog să procedați de urgență nu numai la retragerea trupelor sovietice din teritoriile în care ele au fost așezate de la 1944 încoace, ci și din toate acele teritorii în care ele au fost introduse, prin minciună, fraudă și teroare, între anii 1939, respectiv 1940-1944, respectiv 1945, acordând tuturor acelor teritorii, încorporate în ”mâna tare” a lui I. V. Stalin în URSS, deplina libertate de a-și hotărî singure soarta în conformitate cu enunciațiunile categorice și lapidare ale clasicilor marxismului, pe care socotesc necesar să vi le reamintesc aici, dat fiind că teroarea lui Stalin le-a acoperit cu un văl gros de uitare”.  Așadar, în anii celei mai crunte terori comuniste, atunci când pușcăriile erau pline cu oameni care greșiseră infinit mai puțin, proaspăt eliberat, Ghibu, le cerea liderilor de la Moscova să elibereze Basarabia întreagă, cu Bugeac cu tot,  Bucovina și Herța!

Cred că nimeni nu se îndoiește că atunci, în 1956, nu era momentul potrivit ca cererile lui Ghibu să fie  exprimate către Kremlin. Probabil că, exact ca acum, colonesele  vigilente din presa de atunci l-au condamnat sincer pe Ghibu, care nu făcea altceva decât să îi reamintească puterii sovietice de existența noastră și de infinita ură pe care o aveam împotriva lor. Și poate, cine știe? la mânie, să nu-l facă pe instabilul Hrușciov să mai bată o dată cu pantoful în birou cerând ștergerea României de pe fața pământului…

Acum fix 54 de ani, pe 29 martie 1969, basarabeanul Alexandru Usatiuc-Bulgăr, aflat în vizită la București, lasă în cutia poștală nr.6 a oficiului Gării de Nord un plic conținând 70 de pagini privitoare la activitatea și scopurile organizației clandestine „Frontul Național-Patriotic din Basarabia și Nordul Bucovinei”, înființată de Usatiuc împreună cu Gheorghe Ghimpu și Valeriu Graur din Basarabaia și  Alexandru Șoltoianu din Bucovina ocupată de sovietici.  Anul următor, Usatiuc-Bulgăr mai vine o dată la București, cu această ocazie mergând, pe 12 iunie 1970, la sediul Consiliului de Stat al României. Ajuns acolo, află că președintele Nicolae Ceaușescu, nu-l primește în audiență, fiind înlocuit la cea întrevedere de către trei consilieri de-ai lui Ceaușescu (consilierul-șef Predescu și alți doi consilieri care nu s-au prezentat). Usatiuc- Bulgăr le-a explicat acestora, timp de 3 ore și 40 de minute, Usatiuc-Bulgăr activitatea Frontul Național-Patriotic din Basarabia și Nordul Bucovinei (FNP) și a cerut sprijinul regimului Ceaușescu în vederea eliberării Basarabiei, Bucovinei de Nord și Herței de trupele de ocupație sovietice și Unirii cu România. Pentru a fi sigur că a fost bine înțeles, basarabeanul le-a dat acestora și un set de  documente ale FNP.

Evident că nici în 1969, la fel ca în 1956, „nu era momentul” să se ceară eliberarea teritoriilor ocupate de sovietici, că, deh, îi strica lui Ceaușescu feng-shui-ul de proaspăt copil răsfățat al Occidentului și precis putea abate asupra bietei noastre republici imensa putere militară sovietică. De data aceasta, vigilenții pupincuriști nu au mai asistat neputincioși la blasfemia venită de la patrioții basarabeni, ci au acționat în consecință: pe 30 iunie 1970, printr-o scrisoare strict secretă, nr. 14006418, Ion Stănescu, președintele Consiliului Securității de Stat al Republicii Socialiste România, îl informa pe Președintele KGB al URSS, Iuri Andropov, despre vizita cetățeanului sovietic Usatiuc Alexandru. Împreună cu scrisoarea, Stănescu îi trimitea lui Andropov și plicul cu documentele lăsate de Usatiuc-Bulgăr, să fie sigur că liderul KGB va face o pauză din educarea lui Gorbaciov pentru a se ocupa și de insolenții de la Chișinău. Evident că sovieticii n-au stat prea mult să se gândească ci i-au condamnat repejor pe opozanți la mulți ani de închisoare.

Astăzi aflăm a nu știu câta oară că „nu este momentul” să realizăm Unirea dintre România și Republica Moldova. Deși, între timp, trupele sovietice au plecat din Basarabia, iar aceasta a devenit statul „independent” Republica Moldova. Degeaba: colonesele care au confiscat presa și opinia publică o țin pe-a lor: nici acum nu e momentul potrivit pentru Unire, căci iată dictatorul de la Kremlin desfășoară un război sângeros contra Ucrainei și abia așteaptă un prilej să atace și micuța republică dintre Prut și Nistru. Cum ar veni, cei care declamă necesitatea Unirii îi fac jocul lui Putin, motiv pentru care sunt etichetați, fără niciun fel de rușine, fie putiniști, fie agenți ruși.

Și iată cum totul se învârte în cerc și de fiecare dată  se oprește avântul oricărei mișcări unioniste.

Dar credeți cumva că la 27 martie 1918 a fost momentul potrivit pentru Unire? Nici gând, ba chiar atunci a fost cel mai nepotrivit moment al istoriei pentru o astfel de faptă măreață: Regatul României era în majoritate ocupat de către trupele germane și austro-maghiare, familia regală se afla retrasă la Iași, tezaurul național dispăruse la Moscova, tezaurele personale ale marilor familii boierești fuseseră trimise la Odesa, iar în Imperiul Țarist avusese loc o revoluție în urma căreia bolșevicii preluaseră puterea. Colac peste pupăză, între Prut și Nistru jefuiau și terorizau sute de mii de soldați bolșevici, haotic desprinși din armata țaristă după pacea separată a Germaniei cu Moscova lui Lenin, iar proaspăt înființata Ucraină independentă își dorea să includă și Basarabia. În perioada 23–27 octombrie 1917, un consiliu ostășesc ad-hoc  a proclamat autonomia Basarabiei și formarea Sfatului Țării ca organ legislativ. Au fost „aleși” 44 de deputați din rândurile soldaților, 36 de deputați din partea țăranilor, 58 de deputați fiind aleși de comisiile comunale și ale ținuturilor și de asociațiile profesionale. La 24 ianuarie 1918, Sfatul Țării, reînființat, a declarat independența Republicii Moldova, în pofida miilor de soldați bolșevici care ocupaseră Chișinăul și arestaseră un număr de deputați. Unde mai pui că atunci, ponderea românilor în totalul populației basarabene era de doar două treimi, nu 82% ca acum.

Era clar că „nu era momentul” pentru Unire și doar mințile înfierbântate ale naționaliștilor extremiști Onisifor Ghibu, Octavian Goga, Nicolae Iorga, Constantin Stere mai încălzeau inimile exaltate ale celor care nu înțelegeau că așa nu făceau decât să trezească Sovietele și să le facă să ocupe biata Basarabie. Ba chiar nesăbuitul învățător din Muscel Ion Mihalache se și înrolează voluntar în trupele române care au îndrăznit să treacă Prutul pentru a elibera Chișinăul.  Singura mică deosebire față de situația de azi se afla chiar în vârful guvernului și al statului. Așa că, atunci când, la începutul lunii martie 1918, o delegație a Sfatului Țării, compusă din Ion Inculeț, Pantelimon Halippa și Daniel Ciugureanu- a venit la Iași, să ceară ajutor militar, nu mică le-a fost acestora mirarea ca, la o discuție cu noul prim-ministru Alexandru Marghiloman, acesta le-a cerut să se pronunțe asupra …Unirii, subliniind evidența incapacității Basarabiei de a subzista singură. Și-uite așa, de voie de nevoie, la  27 martie 1918, Sfatul Țării de la Chișinău a votat prin vot nominal deschis în favoarea Unirii cu România. Și gata, bocitoarele de profesie din România au rămas mute . Și iată că istoria a fost de partea celor curajoși, care au neglijat cu desăvârșire sentințele prostești cu „acum nu-i momentul”. Ei, iată că atunci a fost momentul.

Poate dacă ne uităm mai atenți la situația de astăzi și o comparăm cu cea din 1918 realizăm mai clar cât de aberantă este ideea că „acum nu-i momentul, că se supără Putin”. În primul rând, Rusia este astăzi într-o situație mult mai proastă în lume decât în 1918: întreaga lume democratică îi este ostilă și majoritatea statelor occidentale sprijină activ armata ucraineană care se luptă cu armata rusă într-un război suficient de sângeros pentru a-l fragiliza pe Putin pe plan intern. În al doilea rând, România este astăzi o națiune total integrată în lumea euro-atlantică, cu securitatea garantată de către NATO, cea mai puternică alianță militară din toate timpurile. România se mai află și într-o ascensiune economică puternică, având a doua cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană din ultimii 16 ani. Populația Republicii Moldova este mult mai omogenă ca în 1918, fiind etnic română într-o proporție mai mare ca niciodată, peste 82%! Curentul unionist este și el la un maxim nemaiatins după căderea URSS, de peste o treime din populație, iar aproape 1,5 milioane de cetățeni ai Republicii Moldova au și cetățenie românească, într-o proporție nemaiîntâlnită nicăieri pe glob.

Cât privește ideea centrală a lui Alexandru Marghiloman cum că Basarabia nu poate rezista singură, hai să mai vedem o dată cifrele: Republica Moldova este cea mai înapoiată economie a Europei, având în urma sa doar Ucraina măcinată de războiul cu Rusia. Numai anul trecut, un an în care toată Europa (mai puțin Ucraina) a fost într-o creștere evidentă, economia micuței republici a fost în scădere, în termeni reali, cu 5,9% față de anul 2021:

Sursa: https://statistica.gov.md/ro/produsul-intern-brut-in-trimestrul-iv-si-ianuarie-decembrie-2022-9497_60340.html

Iar la descreșterea PIB în ianuarie-decembrie 2022 față de ianuarie-decembrie 2021 cel mai mult a contribuit chiar mândria republicii, agricultura, silvicultura și pescuitul (generând scăderea PIB cu 2,7%), cu o pondere de 7,9% la formarea PIB și o reducere a valorii adăugate brute cu 25,8%.

De vină e războiul din Ucraina s-au grăbit să concluzioneze campionii independenței de la Chișinău. Dar, ce să vezi, războiul se poartă în altă țară și da, de afectat a afectat acest conflict întreaga Europă. Dar cum se face că singurele state cu scădere economică (cu excepția Ucrainei și a Rusiei ) de pe continent sunt Belarus și  Republica Moldova? Iar Republica Moldova are o cădere mult mai mare decât Belarus. Ne arată oare acest lucru că Basarabia poate să reziste economic singură, fără România? Numai după anul 2000, între Prut și Nistru au avut loc nu mai puțin de 7 episoade de recesiune! Unul la trei ani și jumătate!

Sursa: https://tradingeconomics.com/moldova/gdp-annual-growth-rate

Mai este Republica Moldova campioană europeană la ceva: la inflație. Mă rog, dacă nu considerăm și Turcia stat european

Sursa: https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe

Și tot Republica Moldova domină clasamentul la indicatorul statelor cu cea mai mare pondere a populației plecate în străinătate: peste o treime!

Vi se pare, cumva, că așa arată un stat care rezistă singur? Adică de rezistat rezistă în sensul că încă nu s-a desființat. Dar numai un succes nu este. Și nici nu poate fi, căci este lipsit de resurse și de bani.

Atunci când, acum șapte ani, lansam, împreună cu profesorul Dan Dungaciu, ideea unui fond românesc dedicat pregătirii Unirii, numit simbolic Fondul Moldova, ideea centrală era tocmai aceea exprimată clar de Marghiloman: dacă Basarabia nu poate rezista singură șocurilor, de ce să n-o facă împreună cu România, care s-a dovedit una dintre performerele ultimelor decenii în economia Europei? Dacă cetățenii Republicii Moldova vorbesc limba română de ce să se numească români? Și dacă sunt români de ce să nu trăiască în România? Teamă de Rusia am avut și vom mai avea, dar asta nu înseamnă să nu trăim viețile așa cum vrem.

Iar cei care, cu perfidie sau cu neștiință ne spun că „acum nu e momentul” să le răspundem că astăzi avem infinit mai multe șanse ca în 1918. Și, până la urmă, dacă nu acum, când? Va fi oare vreun moment mai favorabil Unirii? Va fi oare vreun moment când Rusia va fi mai izolată de restul Europei și când România va mai fi într-o asemenea ascensiune? 

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

Evenimente

Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor

Publicat

pe

De

E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ

Dragi români de pretutindeni,

Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.

Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.

Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.

Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:

„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”

Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.

Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.

Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.

Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.

Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.

RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:

Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.

Ce puteți face concret, chiar acum:

  1. Sensibilizați opinia publică locală

Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”

  1. Contactați direct autoritățile

Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:

„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”

  1. Distribuiți masiv mesajul:

„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!

Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”

  1. Acțiuni suplimentare cu impact

– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.

– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.

– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.

Românii au contribuit mult la dezvoltarea  țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.

Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.

Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.

Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.

RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.

Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.

Despre Repatriot

Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.

Citeste in continuare

Evenimente

Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?

Publicat

pe

De

test poligraf de fidelitate

Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.

Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.

Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.

De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise

Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.

Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”

Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.

Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.

În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.

Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate

Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.

1. A existat o relație ascunsă?

Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:

„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”

Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.

2. Au existat contacte intime cu altă persoană?

Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.

Un exemplu corect formulat poate fi:

„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”

Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.

3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?

Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.

O întrebare relevantă poate fi:

„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”

Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.

Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.

Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante

Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.

Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.

De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.

În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.

Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.

Concluzie

Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.

Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.

Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE