Evenimente
Alexandra Păcuraru dă startul Caravanei România Suverană. Din 15 ianuarie, ajunge în toată România
Alexandra Păcuraru începe Caravana România Suverană din 15 ianuarie, în toată țara. Emisiunea sa se mută în intervalul orar 13.00-15.00 și se va desfășura într-un platou mobil.
Gata, am ajuns la finalul acestei misiuni, nu doar la finalul acestui an. Mi-am asumat mai mult decât credeam ca pot duce, de dragul vostru, cu susținerea voastră am rezistat și am venit aici seară de seară indiferent de greutățile cu care mă confruntam zi de zi în viața mea și în societatea noastră…
Nu a fost ușor să ajung la 1 noaptea acasă in fiecare zi, la 7 sa fiu in picioare, sa ma ocup de ai mei, micul dejun, spălat, îmbrăcat, ca la 8-9 sa ajungă la școala si gradinita. Uneori poate ca oboseala m-a sabotat si nu am dat randament maxim cum ați fi așteptat, poate ca am si greșit si pentru asta îmi cer scuze! Nu îmi place sa dezamăgesc, prefer sa nu îmi asum decât sa nu duc lucrurile la bun sfârșit si sa nu promit dacă nu știu ca pot sa si fac acele lucruri. Au fost momente in care am zis ca renunț, dar sunt crescută de un tata luptător, ce mi-a dat credința tare in Dumnezeu ca moștenire si mereu mi-a spus sa nu îmi fie teama sa merg înainte. Da, dar alții se opreau, unii se suceau, alții se ascundeau si fugeau de responsabilitate… nu a fost ușor sa continui, dar așa am făcut cum m-a învățat tata, nu m-am uitat in urma, nu m-am lăsat influențată de cei ce s-au oprit pe loc si acum ajunsă la linia de final ii mulțumesc si tatălui meu pentru încredere si voia telespectatorilor pentru sustinere, acum ajunsă aici pot privi in urma si ii văd pe cei opriți din drum încă in furtuna propriilor frici. Nimeni nu ne pregătește mai bine pentru viața decât un parinte iubitor. Si chiar dacă ni se povestesc lucrurile altfel le simțim le trăim si le învățam când este pe pielea noastră. Da, sunt foarte mulți oameni rău intenționați, oportuniști, duplicitari, bârfitori, cârcotași, dar nu înclina balanța in favoarea lor pentru ca încă sunt, slava Domnului, si oameni buni, iubitori, sinceri, asumați si muncitori. Dacă Dumnezeu ar fi vrut sa fie altfel, cu siguranța era altfel, dar așa inteleg ca fiecare are menirea sa și e bine sa fie așa. Sa rămânem oameni si sa nu ne mulțumim ca suntem lume multă! Sa facem totul din inima si cu simt de răspundere indiferent de rasplata oamenilor, rasplata sufleteasca este mai implinitoare. Simți sa faci bine atunci sa fii sigur ca bine vei primi. Îți place sa faci rău sa fii sigur ca vine si rândul tău si alții se vor juca cu raul mai tare decât ai facut-o tu. Eu, personal, ma rog mereu sa avem pace si dusmanii mei sa aibă pace, nu port răzbunare, invidie sau răutate. Le iau pe toate așa cum vin si mulțumesc si celor fățarnici ca m-au învățat sa nu ma mai încred in ei, mulțumesc si celor buni si autentici ca m-au făcut sa sper intr-o lume mai buna si un viitor mai bun aici la noi in țara si nu pe alt pământ.
In ianuarie, dragi romani, revin intr-un alt format dedicat dumneavoastră, tuturor celor care ma opriți când ma întâlniți sa îmi vorbiți, de la 13 la 15, preț de doua ore microfonul va aparține, sa va auziți in toată țara, sa va povestiți realitatea. Realitatea voastră de zi cu zi contează, aici trebuie sa fim atenți sa avem răbdare sa le identificam pe toate cele ce va frământa sa vedem cine va reprezinta sau cine va va reprezenta in 2024. Aud tot mai des ca românii si-ar dori sa fie conduși de o femeie, dar sa nu facă parte dintr-un partid politic ci sa fie independenta. Am stat serios si m-am gândit mai ales după ce l-am auzit si pe maestrul Cristoiu vorbind pe acest subiect si cred ca da, e momentul unei schimbări majore. Sa pariem pe o femeie presedinte care poate aduce pace stabilitate femeie asumată ce duce la capăt proiectele de țara, lider capabil sa așeze la aceeași masa alți lideri cu personalități puternice care din motive ce țin strict de orgolii politice nu s-au înțeles pana acum. Da, o regina Maria a României in timpurile noastre ar fi primită cu brațele deschise de romanii care s-au saturat de cearta de scandal de gargara pe mulți bani publici evident, de distrugere sistematica a tot ce este bun autentic si românesc. O femeie ce știe sa ii mângâie pe cei in suferința, ce știe sa ii încurajeze si sa ii susțină pe cei mai mici cei care sunt in creștere, sa știe sa ii încurajeze si pe cei mai mari sa performeze si, bineînțeles, sa știe sa adune in jurul ei doar experți nu parerologi, sa aplice doar soluțiile identificate de cei mai buni in domeniu nu soluțiile preferate de partid si clientela politica. Da, as avea încredere intr-o femeie presedinte, o votez cu toată încrederea. Maia Sandu si Kovesi nu fac parte din aceasta varianta care începe sa îmi placa si mie, nu doar la auz, ci si ca exercițiu de imaginație. Prea mult conflict au creat bărbații, nu am nimic cu ei, sa nu ma înțelegeți greșit, ca sunt in cealaltă extrema. In contextul tensiunilor externe si interne o femeie presedinte cred ca ar aduce pacea pe care toți ne-o dorim si o echipa puternica la guvern poate tot in jurul unei doamne prim ministru ar completa pacea cu siguranța. Si prosperitatea. Sa fim atenți si sa așteptăm sa vedem câte doamne se vor înscrie in cursa pentru Cotroceni.
Ne trebuie oameni care să facă ordine în această țară în care ardem de vii. Sunt localități unde toate instituțiile nu au autorizatii de incendiu. Știu un caz concret, cu un oraș cu 3 scoli mari și o sala de sport fără autorizație de securitate la incendiu. Autoritățile locale ar trebui sa întrerupă activitatea in aceste scoli iar costurile pentru rezolvarea situației este de ordinul milioanelor de euro. Edilul ar fi pus în situația ca un an de zile să nu asigure serviciile publice de baza ale orașului, salubrizare, iluminat public, dezinsecție, servicii sociale pentru a rezolva. Vă prezint și azi o situație concretă de la o altă destinație pentru turiști, care poate oricând repeta tragedia de la Ferma dacilor. Până atunci, dragi români, iubiți frați și surori, vă spun cu toată reponsabilitatea: am trăit multe evenimente în această viață. Iar ca popor, de nenumărate ori am scris pagini frumoase de istorie. Suntem mai puternici doar când suntem uniți. Stiu că suntem diferiți, fiecare este unic, fiecare are genele lui care îl definesc. Ce ne face să mergem mai departe, ca familie, ca și comunitate, ca națiune? Aceleași valori care, fără să ne dăm seama, sunt adânc întipărite în moștenirea noastră genetică. Prin noi curge același sânge de jertfă pentru credință, pentru Europa, pentru România , o țară care niciodată nu a fost și nu va fi mică.
Țara noastră are un potențial fantastic, de aceea îi deranjează și supără pe alții, care o nu au resursele noastre, ori tradițiile extraordinare pe care le moștenim de milenii. Vedem că Europa este în degringoladă, putem detesta ce reprezintă azi noțiunea de UE, dar nu trebuie să renunțăm la bătălia pentru ao salva. Dacă ne salvăm țara, salvăm și acest continent devastat de pârjolul unei noi generații de lideri, oameni fără caracter și cu agende ascunse. Este evident că s-a făcut greșeli uriașe de-a lungul istoriei. Doar ne-am aliat cu Hitler și naziștii în cel de-al doilea război mondial, am ajuns la gurile Donului și am trecut fluviul care salva URSS. Am ajuns, fără să fim de acord cu asta la porțile Moscovei, dar am reparat cea mai cumplită eroare din existența noastră. Am eliberat Budapesta, Viena, Praga. Nimeni nu recunoaște că ne-am reparat greșelile. Nimeni, nici măcar noi, nu vedem că ne-am plătit, cu vârf și îndesat păcatele. Încă tragem pentru ele: ne-am ucis, fără milă, fără regrete, fără un proces drept, conducătorii. Și nu i-am executat oricând, ci chiar în noaptea sfântă de Crăciun. Acum decontăm ceea ce Dumnezeu ne-a interzis. Dar, cum Dumnezeu nu voiește moartea păcătosului, ci să să întoarcă, eu cred cu tărie că am tras destul. E vremea să privim, cu demnitate, către cer, către mila cea mare și să ne înălțăm din condiția de sclavi la care am fost reduși intenționat de niște nemernici fără suflet. Suntem și am fost scutul Europei, al lumii libere. De aceea ochii unora privesc cu nesaț, fie de la est, fie de la vest către trupul sfânt al României. Pământ sfințit cu sânge de jertfă al înaintașilor pentru noi. Noi de ce nu putem păstra ceea ce ne-au dăruit ei? Vremurile grele nasc lideri adevărați, acum e vremea să îi găsim. Este de datoria noastră. Unii nici măcar nu sunt aruncați în față, nu îi vedem în sondajele de opinie. Nu ne mai putem permite pași greșiți. Trebuie să îndreptăm această corabie , să o scoatem din furtună și să o îndreptăm spre țărm sigur. Împreună! În același gând, în același glas. Cu același scop: pentru cei mici, azi fără discernământ, cărora le vom lăsa aceste granițe. Le vom transmite spre moștenire o țară, o patrie, un neam? Sau un teritoriu ciuntit crunt de de pretențiile nejustificate ale altor state, mai tinere și mai parșive decât noi? Ne despart multe lucruri, ne unesc câteva. Dar acele câteva, puține, acelea sunt cele care trebuie să ne aducă laolată.. Da, suntem diferiți! Da, suntem unici! Suntem un popor unic. Cu voia divinității, pe portile noastre nu au intrat influențe necreștine. Am apărat ortodoxia, catolicismul, creștinismul în ansamblul lui. Va mulțumesc încă odată pentru tot, m-ați făcut sa îmi dobor propriul record, de la editoriale scurte – de 2 minute, am ajuns si la 40 de minute vorbite si parca tot mai aveam câte ceva de adăugat. Mulțumesc pentru critici, au fost constructive, mulțumesc pentru lacrimi, mi-au curățat sufletul, mulțumesc pentru solidaritate in campaniile umanitare, mulțumesc pentru audiență, mulțumesc pentru mesaje, mulțumesc pentru tot. De mâine, sunt mama cu norma întreaga din nou pentru toată vacanța, așa le-am promis si așa voi face, ma voi dedica copiilor mei care, chiar dacă au aceeași mama si același tata, chiar dacă i-am purtat pe toți in pântec, sunt foarte diferiți si fiecare are nevoie de mine in alt mod, cu fiecare trebuie sa vorbesc altfel, timpul de calitate trebuie împărțit egal, fără sa creez supărări sau frustrări. Copiii, cred eu ca sunt cei mai buni învățători pentru noi – părinții. Ne arată ca suntem mai puternici decât credeam si cand vedem ca practic nu s-a tăiat niciodata cordonul ombilical si emoțiile noastre ajung si la ei simultan suntem obligați sa fim mai buni mai așezati mai încrezători si asumați. Si in încheiere chiar dacă poate va voi supăra pe unii care din diferite motive preferați sa va vedeți de viața voastră de tinerețea voastră de tabieturile voastre ca oricum copilul se creste si cu bone si cu știu eu mai cine! Puneti-va in pielea copilului si îl veți înțelege mai ușor. Este sufletul si viața voastră nu îl lăsați de izbeliște trist si neîncrezător. Observați-l, câștigați-i încrederea ca mereu sa știți de el, unde este cu cine este ce face ce se petrece ca sa puteți preîntâmpina nenorocirile care s-au înmulțit mai ceva ca virușii. Știu ca nu este ușor nici pentru parinte nici pentru copil sa se intervină sa se schimbe scoli anturaje dar când lucrurile nu sunt bune schimbările sunt obligatorii. Mai bine sa se supere copilul acum decât sa va judecați voi mai târziu ca nu ați intervenit si l-ați pierdut in droguri in prostituție in trafic in crime ferească Dumnezeu! Copilul are nevoie de protecție de siguranța pana ajunge sa înțeleagă ce ii face bine si ce rău. Îmi amintesc ca si mie mi-a fost foarte greu cand tata m-a rupea de anturajele de care ma atașam in școlile pe care le-am urmat! Atunci nu înțelegeam îl credeam rău intenționat! Acum ii mulțumesc si ii sunt recunoscătoare ca nu m-a lăsat sa pic in capcane si am mers pe drumul meu pe care Dumnezeu mi l-a dat sa îl urmez. In final, va imbratisez cu toată inima mea si va invit sa ne mai dam odată mâna. Pentru România suverana!
Un editorial semnat Alexandra Păcuraru și Adrian Dragomir
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.
-
Profesionistiacum o ziCe se întâmplă când mergeți cu anvelope diferite pe aceeași punte?
-
acum o ziParfum de vară care rezistă mai mult: cum funcționează layering-ul și ce produse să combini
-
Uncategorizedacum 5 oreUn nou mod de a experimenta sunetul
-
Uncategorizedacum o ziSamsung colaborează cu Warner Bros. Pictures și DC Studios pentru a oferi fanilor experiențe legate de „Supergirl”
-
acum 8 oreCampionatele Naționale de Padbol confirmă dezvoltarea acestui sport în România
-
acum 5 oreHoretim a devenit membră în Corps Touristique Austria și va promova Timișoara și proiectul Banat Regiune Gastronomică Europeană 2028 la Viena
-
Companiiacum 4 oreCe materiale sunt folosite pentru fabricarea harpoanelor medicale?
-
Uncategorizedacum 3 oreCâți kilometri faci să ajungi la medicul potrivit?





