Connect with us

Evenimente

Caracatita din Ministerul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului (MEAT) – (I) – Ziarul Incisiv de Prahova

Publicat

pe

Razvan Marian Pircalabescu este un apropiat si seful de cabinet al ministrului economiei  Radu Oprea, fost secretar economic in Ciudad de Mexico. Acest personaj are un frate mai mic Cosmin Ilie Parcalabescu persoana care a fost adusa de la ANPC Ilfov, pe la inceputul anului 2023 in MEAT, ulterior dand un “concurs” pentru promovare in functia de consilier superior la Directia Implementare PNRR, avand actualmente un salariu de 12500 lei.

Cosmin Ilie Parcalabescu conform declaratiei de avere este, printre altele si un pasionat de jocuri de noroc si posibil de cripto monede, activitati din care a obtiunut anul trecut venituri de peste 20000 lei. Interesant este ca fratele mai mare Razvan in calitatea sa oficiala detinuta de sef de cabinet ministru, conform comentariilor de pe culoarele ministerului, doreste sa il promoveze pe fratele mai mic in pozitia de sef serviciu Implementare PNRR, printr-o decizie directa a ministrului Oprea, odata cu noua reorganizare ministeriala ce se preconizeaza a se infaptui in perioada urmatoare.

Deci iata cum sub protectia ministrului ploiestean Oprea cei doi frati tot din Ploiesti reusesc in activitatea profesionala cum altii frati nu au o astfel de sansa.

Mai mul, secretarul general Darius Georgel Voda, renumit in functie pentru inca 6 luni prin Deciza PM nr.391/28.09.2023, prin influenta unor fosti colegi de minister Georgescu Ionel si Bordeianu Constantin (pensionari MAI cu venituri anuale de peste 140000 lei), actualmente angajati pe salarii frumoase in Ministerul Energiei, l-a sprijinit pe Tugui  Andrei (prietenul si fost coleg de minister al celor doi sus nominalizati), sa fie delegat director general prin ordinul MEAT nr.1195/06.11.2023 al Directiei Genrale Achizitii, Investitii si Administrativ.

In fapt cei trei, in baza unor comentarii din interiorul celor doua ministere, doresc ca prin aceasta numire a lui Tugui, in situatia noii reorganizari ministeriale, acesta sa ramana pe functie, in detrimentul unor persoane cu mai multa competenta.

De altfel Tugui a organizat acum ceva timp o licitatie pentru achizitie de calculatoare pentu angajatii ministerului, care conform gurilor rele din minister spun ca sunt supraevaluate, cu atat mai mult cu cat personajul in cauza este actionar unic la o firma MARK CONSULT BEST SRL – Giurgiu, cu obiect de activitate in domeniul IT, protaluri web.

Mai mult, in Ministerul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului deciziile ministrului Radu Oprea sunt influentate de cativa insi din cadrul ministerului, care trag sforile in noua schema de reorganizare ministeriala pentru numirea unor apropiati si membrii de partid in noile functii de conducere:

–      Seful sau de cabinet Razvan Marian Pircalabescu, fost secretar economic in Ciudad de Mexico, persoana care nu are CV si declaratie de avere inca depuse public  pe site-ul ministerului;

–      Secretarul general Darius Georgel Voda, fost consilier al Mariei Grapini in 2012, care se lauda prin minister ca el isi va pune oamenii lui in pozitiile cheie ale ministerului in cadrul reorganizarii dupa bunul sau plac, avand mana libera din partea ministrului.

  • Secretarul general adjunct Mihaela Popescu, numita prin Decizia PM nr.392/28.09.2023, la propunerea ministrului Radu Oprea, persoana controversata cu un traseu profesional fulminant intrucat, in februarie 2023 a fost adusa de fostul ministru Spataru consiliera in minister, iar imediat a fost numita fara concurs director adj. al directiei economice din minister. Interesant este ca sotul acesteia este generalul maior Popescu Cristian din Serviciul de Protecție şi Pază, cu care se lauda peste tot in minister. Iata ce ascensiune poate avea o doamna in numai 9 luni cand sotul este in SPP.

Pe langa acestia mai tresalta alte persoane, cu interese in zona functiilor de conducere din minister cum ar fi:

Cei trei in costum: Darius Voda, cel inalt Tugui, celalat Bordeianu….o intalnire de afaceri…acum ceva timp….totul monitorizat…

Matei Eduard Gabriel, membru PSD, venit din fostul minister al antrprenoriatului, respect fost presedinte ANPC, urmas al doamnei Rovana Plumb, vizeza un post de director general sau de director in minister, laudandu-se pe culoarele ministerului cu resursele sale de sprijin politic din partea ministrului Oprea dar si cu relatiile sale din structuri informative ale statului.

Secretarul de stat Flavius Nedelcea, seful de cabinet al acestuia Radu Marcel care numesc persoane in consiliile de administratie ale celor 27 societati comerciale din subordinea ministerului, precum si oamenii lor de incredere adusi de curand in minister, respectiv Simona Sarulescu fost dir. Resurse Umane la societate Conversmin, Gabi Jurca fost sef serviciu la societate Conversmin.

Oare organele statului in drept a sesiza acte de coruptie si Marcel Ciolacu ce spun despre situatia sumar descrisa?. Vom reveni, doar ne-am incalzit, sa se stie… ! (Cristina T.).

DA 1 Tugu
DA Bordeianu
DA Gorgescu Ionel
DA Tugui
DI Tugui
g-Rezultat-INTERVIU-17.03.2023-1

Special

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

LIDAS Cea mai mare și mai modernă fabrică de panificație și patiserie congelată în Europa. Ridicată la Tulcea

Publicat

pe

De

Liviu Șotre, CEO LIDAS, vorbește despre visul unui antreprenor tulcean, o fabrică de peste 100 de milioane de euro și curajul de a nu se opri. Este povestea omului din spatele pâinii pe care mulți dintre noi o mâncăm, chiar dacă nu știm cine o frământă.

Dincolo de antreprenorul care a creat la Tulcea cea mai mare și mai modernă fabrică de panificație și patiserie congelată, dincolo de tânărul de 42 de ani care a dus visul părinților la alt nivel, dincolo de studiile care l-au pregătit pentru orice drum în viață, oricât de sus, oricât de greu, oricât de neprevăzut și oricât de grele ar fi greutățile foarte mari pe care le ridici zilnic când construiești ceva cu adevărat măreț , dincolo de soțul și tatăl care vrea un oraș mai bun și mai dezvoltat pentru familia sa și pentru toată comunitatea în care s-a născut, Liviu Șotre este modelul antreprenorului român dispus să lupte.

Liviu Sotre vrea mai mult și mai bine pentru cei de lângă el, și pentru asta nu se dă înapoi de la muncă, de la sacrificii personale care pot schimba destine.

Ne-a arătat, în discuțiile la fabrica de la Cataloi, fața nevăzută a microeșecurilor care fac posibil succesul. A drumului greu și cu provocări neprevăzute, necesar pentru a-ți îndeplini visul, și, mai ales, cât de important este să te focusezi pe călătorie mai mult decât pe destinație.

La marginea Deltei Dunării, departe de marile centre industriale ale României, un om a ales să construiască poate cea mai modernă fabrică de panificație congelată din Europa. A crescut în brutăria familiei, a crezut în pâine și în oameni. Astăzi, LIDAS traversează cea mai dificilă perioadă din istoria sa, dar povestea e departe de a se fi terminat.

Citește un amplu interviu în NewsWeek.

Citeste in continuare

Evenimente

Alergie vs. intoleranță alimentară: cum le deosebești corect

Publicat

pe

De

Alergie vs. intoleranță alimentară

Știai că până la 1 din 5 persoane din Europa declară că are o reacție adversă la alimente, dar doar o parte dintre acestea sunt alergii reale? Creșterea numărului de persoane care elimină alimente din dietă fără un diagnostic confirmat reflectă o confuzie tot mai frecventă între alergia alimentară și intoleranță. Deși pot avea simptome similare, cele două condiții sunt fundamental diferite, atât ca mecanism, cât și ca impact asupra sănătății.

Diferența dintre alergie și intoleranță alimentară

Deși la prima vedere simptomele pot părea similare, alergia și intoleranța alimentară au mecanisme complet diferite.

Alergia alimentară este o reacție a sistemului imunitar. Organismul identifică greșit o proteină din aliment ca fiind periculoasă și declanșează un răspuns defensiv. Acest proces implică anticorpi, în special imunoglobulina E (IgE), care determină eliberarea de histamină și alți mediatori inflamatori. Atfel, apare o reacție rapidă și poate afecta simultan mai multe sisteme ale organismului.

În schimb, intoleranța alimentară nu implică sistemul imunitar. Ea este, de cele mai multe ori, rezultatul unei incapacități a organismului de a digera sau procesa corect anumite substanțe. Un exemplu clasic este intoleranța la lactoză, cauzată de deficitul enzimei lactază.

Această diferență explică de ce alergia este, în general, mai imprevizibilă și mai severă decât intoleranța.

Cum se manifestă alergia alimentară

Alergia alimentară poate apărea rapid, uneori în câteva minute după ingestie, și chiar la cantități foarte mici din alimentul respectiv.

Manifestările pot include:

  • mâncărimi sau furnicături la nivelul gurii
  • umflarea buzelor, feței sau gâtului
  • erupții cutanate sau urticarie
  • dificultăți de respirație
  • greață, vărsături sau diaree
  • amețeală sau scăderea tensiunii arteriale

În formele severe, reacția poate evolua către anafilaxie, o urgență medicală care necesită intervenție imediată.

Un element esențial este faptul că reacția apare de fiecare dată când organismul este expus la alergen, indiferent de cantitate.

Cum se manifestă intoleranța alimentară

Spre deosebire de alergie, intoleranța alimentară are o evoluție mai lentă și simptome predominant digestive.

Cele mai frecvente manifestări sunt:

  • balonare
  • crampe abdominale
  • gaze intestinale
  • diaree
  • disconfort general după masă

Simptomele pot apărea la interval de câteva ore sau chiar până la 24–48 de ore după consum, ceea ce face identificarea alimentului responsabil mai dificilă.

Un aspect important este că intoleranța este adesea dependentă de doză. Multe persoane pot consuma cantități mici fără simptome semnificative.

De ce apare confuzia între alergie și intoleranța alimentară

Simptomele pot fi similare în unele cazuri, în special la nivel digestiv, ceea ce face diferențierea dificilă fără evaluare medicală.

Totodată, accesul rapid la informații online și tendința de autodiagnostic contribuie la etichetarea greșită a unor reacții drept „alergii”. Mulți pacienți elimină complet anumite alimente fără o confirmare medicală, ceea ce poate duce la dezechilibre nutriționale, mai ales la copii.

Există și situații în care simptomele sunt cauzate de alte afecțiuni, precum:

  • sindromul de intestin iritabil
  • intoleranța la histamină
  • sensibilitatea la aditivi alimentari
  • infecțiile digestive

Cum se pune diagnosticul corect

Diagnosticul nu ar trebui stabilit pe baza unei bănuieli sau a unui test interpretat izolat. Primul pas este istoricul clinic: ce aliment a fost consumat, în ce cantitate, cât de repede au apărut simptomele, ce manifestări au existat și dacă reacția s-a repetat.

În suspiciunea de alergie alimentară, medicul poate recomanda teste cutanate de tip prick, determinarea anticorpilor IgE specifici sau paneluri alergologice. Prezența IgE specifice indică sensibilizare, dar nu confirmă întotdeauna alergia clinică. Rezultatul trebuie interpretat împreună cu simptomele pacientului.

În unele situații pot fi utile testele de alergologie moleculară, investigațiile funcționale sau testele de provocare orală, realizate exclusiv în mediu medical controlat.

Pentru intoleranțe, abordarea poate include jurnal alimentar, dietă de eliminare și reintroducere controlată, teste pentru intoleranța la lactoză sau investigații specifice pentru boala celiacă ori alte afecțiuni digestive.

Ce rol are IgE în această diferențiere

Imunoglobulina E (IgE) este unul dintre cei mai importanți markeri utilizați în evaluarea reacțiilor alergice de tip imediat. În alergiile alimentare mediate imunologic, acest tip de anticorp este implicat direct în declanșarea răspunsului inflamator, prin activarea celulelor care eliberează histamină și alți mediatori chimici responsabili de simptomatologie.

În practica medicală, determinarea nivelului de IgE, fie total, fie specific pentru anumiți alergeni, reprezintă un instrument util în orientarea diagnosticului, mai ales în contextul unor simptome sugestive pentru o reacție alergică.

Astfel, testele rapide pentru determinarea IgE total, destinate utilizării profesionale, pot reprezenta un prim pas în evaluarea unui posibil teren alergic. De exemplu, testele dezvoltate de DDS Diagnostic sunt concepute pentru a oferi o evaluare rapidă, în punctul de îngrijire, facilitând trierea pacienților care necesită investigații alergologice suplimentare.

Este important de subliniat că aceste teste nu identifică alergenul responsabil și nu stabilesc un diagnostic de certitudine. Rolul lor este orientativ, contribuind la decizia medicală privind necesitatea unor analize mai detaliate, precum determinarea IgE specifice sau alte investigații alergologice.

Interpretarea rezultatelor trebuie realizată întotdeauna în context clinic, de către personal medical calificat, prin corelarea valorilor obținute cu istoricul pacientului și tabloul simptomatic.

Concluzie

Deși sunt frecvent confundate, alergia alimentară și intoleranța alimentară reprezintă două realități clinice diferite, cu mecanisme distincte și implicații importante asupra sănătății. În timp ce alergia implică un răspuns imun care poate evolua rapid și, uneori, sever, intoleranța este, în general, rezultatul unor mecanisme digestive sau metabolice și are un impact mai degrabă funcțional.

Citeste in continuare

Evenimente

The Biggest Meeting Invasion 2: Pasiunea pentru motorsport rescrie regulile în Râmnicu Vâlcea

Publicat

pe

De

The Biggest Meeting Invasion 2

Sâmbătă, 25 aprilie, Râmnicu Vâlcea încetează să mai fie doar un punct pe hartă și devine epicentrul culturii auto din România. The Biggest Meeting Invasion 2 este mai mult decât un eveniment, este un manifest al comunității pasionate de fenomenul custom, un spațiu unde ingineria întâlnește arta și performanța se măsoară în bătăile inimii.

Mai mult decât un Show: Un stil de viață

Shopping City Râmnicu Vâlcea se pregătește să găzduiască o invazie spectaculoasă de mașini modificate, proiecte deosebite și peste 2000 de entuziaști care transformă metalul în emoție. Fiecare vehicul prezent este rezultatul a sute de ore de muncă, sacrificii personale și o atenție obsesivă la detalii.

La această ediție, nu vorbim doar despre cai putere, ci despre povestea din spatele a peste 250 de maşini de lux și despre dorința de a ieși din anonimat.

Program și Activități: Adrenalină până după miezul nopții

Începând cu ora 17:00, atmosfera va fi definită de vibrația motoarelor și strălucirea proiectoarelor. Participanții și vizitatorii se vor bucura de un program intens, conceput pentru a celebra cultura auto în toate formele sale.

Competiții și probe tehnice: Provocări care vor testa limitele mașinilor și vor separa estetica de performanța pură.
Showcase de mașini modificate: O expoziție a celor mai spectaculoase proiecte din regiune și nu numai.
Interacțiune și comunitate: Un prilej de a lega prietenii noi și de a face schimb de experiențe cu oameni care împărtășesc aceleași valori.
Show-uri dinamice: Momente menite să ridice publicul în picioare și să creeze amintiri memorabile.

Detalii Eveniment

The Biggest Meeting Invasion 2 este locul unde respectul între participanți primează, iar adrenalina se îmbină armonios cu distracția. Nu este zgomot; este simfonia unei comunități unite.

Dată: 25 Aprilie
Interval orar: 17:00 – 01:00
Locație: Shopping City Râmnicu Vâlcea

Rămâi Conectat

Dacă simți că o mașină este mai mult decât un simplu mijloc de transport și dacă rezonezi cu sunetul unui motor bine reglat, locul tău este alături de noi.

Urmărește-ne pentru noutăți și înscrieri:
Instagram
: @FamousRally | @Cars_international5

The Biggest Meeting Invasion 2 – Nu lăsa pe alții să-ți povestească. Vino să-l trăiești!

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE