Connect with us

Evenimente

Sunt foarte funny analfabeții funcționali de la Bioterra, doctoranzii SRI – Ziarul Incisiv de Prahova

Publicat

pe

Cu siguranță că ați mai citit prin presa din ultimii 10 ani despre bugetarii de lux ai României. Dar niciodată nu i-ați văzut pe toți strânși într-un singur loc, într-un singur articol.

Strict Secret vă oferă primul articol din istoria presei românești moderne care îi strânge la un loc pe toți sinecuriștii importanți ai României într-un „insectar” cu adevărat interesant: sunt șefi de bănci, de companii naționale, de agenții, și toți au același scop – să încaseze mii de euro pe lună fără să se speteasca prea tare.

Doar ne zice la dicționar ce înseamnă o…

SINECÚRĂ s.f. Slujbă, funcție bine retribuită, care necesită o muncă minimă sau nu necesită nici o muncă. [Cf. fr.sinécure, engl. sinecure < lat. sine – fără, cură – grijă].

Dar vreau să vă scutur ochii de ceața naivității. TOȚI cei de mai jos nu sunt pe respectivele funcții pentru salariile grase cu care sunt retribuite. Nu fiți naivi, cei mai mulți dintre ei au bani personali făcuți din șmenuri pe bani publici cât să le ajungă pentru două vieți. Ei sunt acolo cu o dublă misiune: să facă bani pentru partidul sau serviciul secret care i-a trimis și să facă bani și pentru sine. Cu cât au mai mult, cu atât vor mai mult.

Contracte cu firme de casă, parandărături, licitații trucate, ajutoare speciale pentru firmele recomandate, credite luate cât ai zice „șpagă”, incredintari directe, blocaje pentru adversari, astea sunt obiectivele sinecuriștilor.  Nu îi interesează Țara, deși pozează oficial cu Tricolorul în spate. Îi interesează ce se poate ciordi.

Mai jos aveți un nene șef la Romsilva. Nu stă el acolo pentru aia 3000 de euro pe lună, stă pentru autorizări, pentru lemnul ilegal furat din România. Un alt copil e șef la Nuclearelectrica, pus acolo de niște băieți grei, căci el e angajat și la o firmă de trading super puternică din America. Alții, sunt pe funcții din 1900 toamna: șeful Eximbank, Traian Halalai, sau Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței, ori Mugur Isărescu, niciunul nu dă semne că ar vrea să plece, de parcă institutiile pe care le conduc ar fi deja pe numele lor, proprietatea lor.

Acest articol vă prezintă în exclusivitate doar spuma sinecuristilor din România. Dedesubtul lor, vine adevăratul stat paralel al sinecuriștilor – eșalonul 2 și 3 de pile, mai puternici adeseori decât șefii lor, căci mulți vor fi schimbați de politic după un mandat sau două, dar cei din eșalonul 2 și 3… aproape niciodată.

Citiți cu atenție nume și cifre, măcar din respect pentru un jurnalist care s-a străduit să vă aducă ceva inedit sub nas, ba chiar poate nu a dormit mult timp ca să facă cercetarea. Sau nu o faceți pentru jurnalist, faceți gestul de a citit până la capăt pentru sufletul vostru, ca să vă dați seama cât de mult li se rupe celor din lista de mai jos de România și de voi.

Lectură… neplăcută!

Domnul Halalai e pe felie la Eximbank din 2012. Pur si simplu nu vrea sa plece. Daca vreti sa stiti cum a ajuns acolo, cititi articolul asta. Pana una alta, Halalai isi incaseaza simbria in fiecare luna si ajuta cu finantari, la comanda baietilor din padure doar, firmele „recomandate”.

 

Viata de Guvernator a fost mereu minunata pentru Mugur Isarescu. N-a stat el niciodata in salariu…

 

 

 

Florin Georgescu, prim-viceguvernatorul BNR, a declarat un salariu de 910.000 lei anul trecut, în scădere față de cel de 1,36 milioane lei din 2019, când a încasat bonusul de pensionare. El a mai raportat și o pensie de 158.000 lei (cu 22.000 lei mai mare decât în 2019), la care se adaugă și o pensie specială de fost parlamentar PSD de peste 100.000 lei. Nu e problema ca se cumuleaza, lui ii convine, voua daca nu va convine, mai stati o tura.

 

 

 

 

 

Bogdan Neacșu, 41 de ani, a preluat conducerea CEC Bank în octombrie 2019, fiind cel mai tânăr director general – președinte al comitetului de direcție.  În ultimii doi ani, a demarat procesul de modernizare a băncii și a digitalizat o serie de servicii. Insa tot la dispozitia politicului este.

 

 

Doamna Popa e foarte strangareata: are jumatate de milion doar in euro. Or fi insa toti banii ei sau mai are dositi pe undeva niste euroi?

 

 

 

 

 

Fostul premier Sorin Grindeanu, care a deținut funcția de președinte al ANCOM până de curând, și-a publicat declarația de avere care-i arată veniturile din 2019. Potrivit documentului, Sorin Grindeanu a avut un salariu lunar de 44.000 de lei (9.000 de euro) lunar. Atata ia si Vlad Stoica, presupunem noi. Presupunem fiindca pana acum nu si-a depus declaratia de avere si nu a facut nicio conferinta de presa.

 

 

 

 

 

 

Bogdan Pascu a fost parlamentar din partea fostului Partid Conservator condus de Dan Voiculescu și a ocupat în 2006 și funcția de vicepremier în cabinetul condus de Călin Popescu – Tăriceanu. Bogdan Pascu a lucrat și la Antena 1 și Grivco, firme controlate de Dan Voiculescu. Varanul l-a bagat la CNAIR, fiindca si acolo e o pita de mancat.

 

 

Stefania Ferencz e o fata de bun simt si cumpatata. In loc sa ia 10 000 de euro dintr-un loc, mai bine ia cate putin din mai multe locuri pana isi face suma. La suma aia lunara nu renunta.

 

 

A fost consilier în Administraţia Prezidenţială a lui Traian Băsescu, dar şi în Departamentul pentru Afaceri Europene din cadrul Guvernului condus de social-demorcatul Victor Ponta, plus şef în ministerul condus de liberalul Relu Fenechiu, unde a fost preşedintele Adunării Generale a Acţionarilor de la Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) SA. Cum de a reusit? Pai, are pile.

Este fiul celebrei Angela Toncescu, fosta şefă a Consiliului pentru Supravegherea Asigurărilor (CSA), astazi ASF, care şi-a stabilit singură un salariu net de 29.000 de euro pe lună

Cum a ajuns sef Bogdanel, cum si-a dosit declaratiile de avere sau si le-a secretizat. Noi am pus mana pe una din 2020 care arata ca Bogdan Toncescu incasa bine de tot si ca „angajat”. Sursele noastre bine informate spun ca noua sa functie ii va aduce pe putin 5500 de euro pe luna in mana. Oricum, sta bine de acasa, adica in strainatate, caci are un apartament la New York ce valoreaza un milion de dolari.

.

 

 

Dupa ce ca s-a furat din Hidroelectrica cu trenul, aducand-o in pragul falimentului, ei bine, compania este din nou capusata la modul pestilential. In tabelul de mai jos, gasit cu greu, dupa sapaturi intense, observati lista pilelor politice care s-au asezat din nou la masa bogatei Hidroelectrica, cica sa o „supravegheze”. Adica sa haleasca ei mai bine din ciolan.

Borbely Karoly, unul dintre cei mai smecheri unguri din politica romaneasca…

 

Pentru asta au inventat nu unul, ci doua „mecanisme” de „management”, ca sa se indestuleze toti. Ochi neavizati ar crede, de exemplu, ca in primul tabel cele doua coloane nu se cumuleaza. Ei bine, se cumuleaza. Ne-am dat seama de asta gasing singura declaratie de vedere completata la… vedere de „fraiera” Lambru Ioana Andreea, caci restul si-au secretizat sumele. Cei din tabelul de jos duc acasa 12 000 de euro pe luna. De ce? Fiindca se poate.

 

Ioana-Andreea Lambru (32 ani), absolventa a Universitatii Romano-Americana, Relatii Internationale Financiar Bancare. In ianuarie, premierul Sorin Grindeanu a numit-o secretar general adjunct al Guvernului, post pe care l-a mai detinut in perioada noiembrie 2012-iulie 2014. In perioada 2009-2011 a fost sefa de cabinet a lui Radu Stroe, care ocupa pe atunci functia de secretar general al PNL. In mai 2011, Lambru a fost desemnata secretar general adjunct al PNL. Acum este membru ALDE. In noiembrie 2012, a fost numita secretar general adjunct, post din care a fost eliberata din functie in iulie 2014, prin decizie a premierului Victor Ponta. In noiembrie 2012 a fost implicata intr-un scandal sexual cu un membru PNL. Asa, si? Daca tot rupea canapelele la PNL, le poate rupe si la Hidroelectrica!

 

 

 

 

 

 

 

Bogdan Chiriţoiu a fost reconfirmat in iunie a.c. în fruntea Consiliului Concurenţei pentru un mandat de încă cinci ani, după ce preşedinte Klaus Iohannis  a semnat decretul de numire a sa în această funcţie. Fost consilier al preşedintelui Traian Băsescu între 2005 şi 2008, Bogdan Chiriţoiu a ajuns în fruntea Consiliului Concurenţei în 2009. Si de atunci e de neinlocuit. Desi abtiguie firmele Romaniei cu zeci de milioane de euro, desi are aceleasi puteri ca un procuror, mai ales la capitolul investigatii si confiscari, domnul Chiritoiu traieste modest, cu doar 4000 de euro pe luna. Hahaha, nu e 1 aprilie cumva?

 

 

 

 

 

Domnul Nicu Marcu trage cu arcu’ dar numai dupa sinecuri: ia si de la Curtea de Conturi a Romaniei niste banisori, ia su de la ASF, toti banii „e buni”.

 

 

 

Doamna Doina Dascalu e o veche sinecurista in ASF, dupa ce a stat un secol si ca vice la Curtea de Conturi. „Talentul” ei e sotul, Romi Dascalu, directorul executiv al fratilor Micula de la Oradea care il au ca sluga pe Cornel Popa, fost sef al PNL. Popa a rezolvat acest post.

 

 

 

 

Domnul Rosu doarme in ASF din 2013, se sacrifica pentru binele familiei, caci sotia e consultanta pe nici 2800 de lei pe luna. Cum s-ar putea descurca altfel fara sinecura ASF? Familia Rosu e un caz social.

 

 

 

Si el doarme din 2014 acolo, e bine de tot. Ia uitati cum arata conturile lui: cam juma’ de milion de euro impartiti in diverse conturi. Si cam 10 000 de euro pe luna de la ASF.

 

 

 

Domnul Chirica e nascut la 1946, are 75 de ani, il cauta moartea pe acasa, dar el e la incasat. Doar in conturi are cam juma’ de milion de euro.

 

 

 

Nu stiati ca exista si o astfel de companie?

 

 

 

 

Georgeta Bumbac „a supraviețuit” ultimelor 9 guverne în calitate de director și, mai nou, secretar general în Ministerul Sănătății: Guvernele Boc, Ungureanu, Ponta, Cioloș, Grindeanu, Tudose, Dăncilă, Orban si Citu. Au vrut sa o elimine, dar e din nou in business. Oare ce stie sa faca asa special?

 

 

 

 

Cosmin Mihaltan a fost alungat anul asta pentru cateva luni de la ciordelile din aeroport. Dar a revenit acum o luna pe cai mari. Era sageata lui Orban  la facut bani…

 

Unul dintre cei mai nesimtiti sinecuristi din Romania, care isi ascunde cu tupeu salariul de la AMEROPA. Grupul Ameropa l-a numit pe Mihai Aniţei în funcţia de country manager al Ameropa Romania.

Anterior, Mihai Aniţei a deţinut funcţia de CEO al combinatului de îngrăşăminte Azomureş, aproape 8 ani, din iunie 2012 până în februarie 2020. Ambele companii sunt controlate de grupul elveţian Ameropa.  Salariul este de 23 000 de euro pe luna, va spunem noi, dar interesant e ca lui Anitei nu ii ajung banii, ci ii mai trebuie si de la ROMATSA. De ce oare?

 

 

In 2020, era director economic si TOT incasa un purcoi de bani, in speta, peste 7000 de euro pe luna. A invatat sa isi secretizeze declaratiile de avere. Dar noi tot am aflat.

 

 

 

Fiti atenti putin la baiatul asta, cam cate sinecuri are! Si atat de putini il stiu cine e! Ia cititi AICI!

 

 

 

Aristotel e sef la Romgaz din februarie 2021, dar pana acum nu a catadicsit sa isi depuna declaratia de avere actualizata, si azi, maine, vine Craciunul. Dar si el a incasat baban din noua lui functie. Ca sa intelegeti, fostul director Adrian Volintiru incasa sumele de mai jos in 2019. Va dati seama ca in 2021 sunt semnificativ mai mari.

 

 

Baiatul asta este noul presedinte al CA de la Romgaz. Ia fiti atenti la baiatul asta ce detine: o avere in actiuni si o alta avere in cash. Sigur, in nesimtirea sa, nu si-a depus inca declaratia de avere pe site-ul companiei. Dar am facut noi rost de una din aprilie.

 

Nu stim sa va spunem cat a incasat pe 2020, fiindca in nesimtirea lui, domnul Sterian nu isi afiseaza transparent declaratia de avere. Ultima mentiune despre camionul de bani pe care il incaseaza a aparut pe Agerpres in 2019, cand jurnalistii indicau faptul ca Sterian a luat in 2019 circa 22 000 de euro in mana. Pe site-ul ANI, Sterian figureaza cu o declaratie de avere, dar a avut grija sa stearga suma aferenta salariului.

 

 

O alta sugativa nesatula din CA-ul Transgaz este milionarul sibian Nicolae Minea. Omul asta e sinecurist din timpuri stravechi, mereu a avut un interes special pentru pozitii cheie in companii de stat cu potential:

Ce insa irita in cazul Transgaz e chiar declaratia de avere a acestui milionar ultra faimos in Sibiu pentru banii sai: din declaratia pusa la Transgaz, milioanele au disparut. Proprietarul hotelului franciza Hilton din Sibiu nu are de nici unele, abia isi da 8000 de lei pe luna salariu de pe firma! Asta nu e rusinos, e chiar ilegal!

 

 

 

 

Dumitru Chirita e seful Autoritatii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei, calitate din care ia, tineti-va bine, 12 000 de euro pe luna, adica incaseaza intr-o luna salariul pe doi ani al unui roman care primeste salariul minim pe economie. In plus, asa cum veti observa, domnul Chirita e foarte strangator. Are aproape un sfert de milion de euro in conturi.

 

 

Mircea Man, fostul tartor pedelist al Maramuresului, si-a gasit de cativa ani un loc caldut la ANRE. Ioi, ce caldut!

 

 

 

Domnul Nagy-Bege Zoltan sta culcusit la ANRE inca din 2010, sigur, e etnic maghiar, nu se poate nimeni lega de el. Asa ca el tot incaseaza 10 000 de euro pe luna.

 

 

 

Misu Busuoic duce si el cat poate acasa, sotia, notarita, fiind mai productiva. Dar lasati ca nu sta Misu Busuioc degeaba la Curtea de Conturi!

 

 

 

 

Ilie Sarbu, vicepresedintele Curtii, daca il mai tineti minte, e socrul lui Victor Ponta. Si el a saracit teribil, abia are 15 000 de euro in cont, de aia, doarme de o suta de ani pe sinecura de la Curtea de Conturi, sa aiba ce sa ii duca cate ceva de-ale gurii nevestei. Ia si el de la Curte 6000 de euro pe luna, sa aiba la batranete!

 

 

 

Ioi, am uitat sa va spun de pensiile sotilor Sarbu? Ca si ele sunt mici…

 

 

Si chiar daca sunt mici, nea Ilie e super curajos la varsta sa si si-a luat un credit de juma’ de milion de euro ca sa isi ia un apartament de lux in Capitala, daca nu cumva o fi acoperirea pentru Daciana…

 

 

 

Fostului parlamentar hunedoarean Cosmin Nicula nu i-ati mai auzit claxonul de ceva vreme. Asta pentru ca si el s-a culcusit la Curtea de Conturi pe 6000 de euro pe luna, unde are functia de vicepresedinte.

 

 

 

Dupa ce s-a saftilit la Autoritatea pentru Achizitii Publice, Dan Vladescu s-a retras ca presedinte al Autoritatii de Audit, din cadrul Curtii de Conturi, unde poate sa isi manance linistit din „alunele” trecutlui, ca tot ia 6000 de euro pe luna.

 

 

Florin Tunaru a fost vicepreședinte ANAF, a lucrat în subordinea directă a lui Liviu Dragnea, având calitatea de director executiv adjunct în Consiliului Județean Teleorman (2006-2009) și consilier cabinet preşedinte, plus director executiv în CJ Teleorman (2010-2012). Se spune că a ajuns în cercul de apropiați ai lui Liviu Dragnea prin intermediul socrului său, Emil Lungu – fost prefect al județului Teleorman (1996). Atât tata-socru, cât și fratele său s-au remarcat cu donații substanțiale la PSD în cursul timpului

 

 

 

Omul lui Ciuca din echipa noas… altora!

 

 

 

 

O fi baiatul cosmonautului Dumitru Prunariu, dar nu va ganditi ca nu ii plac sinecurile sau ca a ajuns acolo fara proptele politice…

 

(Cristina T.).

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

Evenimente

Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor

Publicat

pe

De

E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ

Dragi români de pretutindeni,

Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.

Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.

Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.

Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:

„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”

Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.

Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.

Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.

Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.

Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.

RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:

Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.

Ce puteți face concret, chiar acum:

  1. Sensibilizați opinia publică locală

Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”

  1. Contactați direct autoritățile

Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:

„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”

  1. Distribuiți masiv mesajul:

„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!

Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”

  1. Acțiuni suplimentare cu impact

– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.

– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.

– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.

Românii au contribuit mult la dezvoltarea  țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.

Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.

Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.

Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.

RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.

Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.

Despre Repatriot

Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.

Citeste in continuare

Evenimente

Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?

Publicat

pe

De

test poligraf de fidelitate

Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.

Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.

Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.

De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise

Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.

Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”

Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.

Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.

În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.

Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate

Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.

1. A existat o relație ascunsă?

Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:

„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”

Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.

2. Au existat contacte intime cu altă persoană?

Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.

Un exemplu corect formulat poate fi:

„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”

Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.

3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?

Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.

O întrebare relevantă poate fi:

„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”

Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.

Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.

Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante

Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.

Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.

De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.

În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.

Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.

Concluzie

Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.

Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.

Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE