Evenimente
Incompetenta UCIDE!/Incompetenta și nesimtirea merg mana-n mana la Spitalul Judetean de Urgenta Ploiesti si SPCLEP – serviciu condus de o „diva inabordabila”, Cristina Gîdiuță – Ziarul Incisiv de Prahova
Nesimțirea maxima ne sfidează pe toți! Incompetenta și nesimtirea sunt la fel de periculoase, iar în acest caz merg mana-n mana.
Spitalul Judetean de Urgenta Ploiesti este manageriat de dr. Bogdan Nica, in mod profesional (avand o experienta vasta in domeniu).
Printre funcțiile publice de conducere ocupate de el în ultimii 15 ani se numără:
– Director DSP Prahova 2005-2006;
– Director și apoi secretar general în Ministerul Sănătății 2006-2008, în perioada ministrului Eugen Nicolăescu;
– Președinte cu funcție de secretar de stat al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului 2012-2014;
– Consilier al lui Adrian Dobre, primarul PNL al Ploieștiului, 2017;
– Secretar de stat adjunct în Ministerul Mediului – până pe 29 ianuarie 2020;
– În 26 februarie 2020 a fost numit director la Agenția Națională de Mediu Prahova;
– După o lună, în 26 martie, pleacă din funcție și ajunge director la DSP Prahova;
– In 15 iulie 2020, Nica anunță că pleacă și de la DSP pentru că este numit de ministrul Nelu Tătaru director general în Ministerul Sănătății;
– După încă trei luni, pe 26 octombrie, părăsește Ministerul Sănătății și „ocupa” postul de manager al Spitalului Județean Ploiești.
Cu un asemenea management performant, fata Spitalului Judetean de Urgenta Ploiesti s-a schimbat pe zi ce trece, de la bine la foarte bine.
Astfel, sub coordonarea dr. Bogdan Nica, Spitalul Județean de Urgență Ploiești a avut probleme în mai multe nopți cu furnizarea oxigenului către pacienții grav bolnavi de COVID.
In noiembrie 2020, celebrul dr Bogdan Nica semneaza un document prin care managerul refuza să dea familiei Nemțoiu dosarul medical al Elisabetei Nemțoiu.
Elisabeta a fost internată duminică, 25 octombrie 2020, la Spitalul Județean din Ploiești, a fost tratată acolo, apoi în secția externă Boli Infecțioase, fostul Spital Movila din oraș, a fost transportată din nou la Spitalul Județean, unde a murit pe 6 noiembrie.

Familia a înțeles exact mesajul clar al managerului Bogdan Nica: vă dăm documentele când se întoarce mortul din mormânt sau când câștigați procesul în instanță împotriva spitalului: „Informațiile cu caracter confidențial pot fi furnizate numai în cazul în care pacientul își dă consimțământul în mod explicit sau dacă legea o cere în mod expres”.
Ca un blestem, tot in noiembrie, de data asta in anul 2021, sub coordonarea extraordinara a expertului dr. Bogdan Nica, un incendiu s-a produs, in data de 11.11.2021, la spitalul suport-Covid Movila din Ploiești si doi pacienți au murit.
„Spitalul a avut o autorizaţie de securitate la incendiu emisă în anul 2010, ulterior a obţinut o altă autorizaţie în anul 2014, între timp au mai fost făcute recompartimentări, modernizări şi schimbări de destinaţie pentru care nu s-a solicitat autorizaţie de securitate la incendiu.
În luna februarie a.c., Secţia de Boli Infecţioase a fost verificată şi sancţionată contravenţional cu amendă 10.000 lei pentru lipsa autorizaţiei de securitate la incendiu”, preciza la aceea data ISU Prahova, contrazicand declaratiile initiale ale competentului dr Nica Bogdan.
“Regret enorm ce s-a întâmplat şi mă consider principalul vinovat” este declaraţia făcută de medicul Bogdan Nica, managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti.
Dr. Nica a precizat că în cursul zilei 11.11.2021 se va gândi dacă îşi va da demisia sau nu, dar până atunci va sta la dispoziţia organelor de cercetare penală.
”Regret enorm ce s-a întâmplat şi mă consider principalul vinovat. Demisia este o decizie personală pe care o s-o iau în cursul zilei de astăzi, dar până atunci trebuie să răsund în faţa organelor de urmărire penală. Nu plec din faţa unei nenorociri, nu plec şi nu închid telefonul, răspund la întrebări, cred că asta trebuie să facem toţi, să încercăm să găsim cauza”,a precizat directorul SJU Ploieşti în timpul unei conferinţe de presă organizată, joi 11 noiembrie, la câteva ore după producerea incendiului în care doi bolnavi şi-au pierdut viaţa, iar o infirmieră a suferit arsuri.
Probabil ca s-a hotarat si a conchis ca managementul sau este indispensabil pentru Spitalul Judetean de Urgenta Ploiesti. Ce „e aia” demisie de onoare? Care onoare?
Tot in noiembrie 2021
La data de 27.11.2021, cetateanul italian Mandici Sergio, cu resedinta permanenta in Romania – are ghinionul sa fie internat in unitatea condusa cu „onoare” si „profesionalism” de catre „indispensabilul” dr Nica Bogdan.
GHINION TOTAL!
Cetateanul italian ajunge la sectia ATI din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Ploiesti, la medic primar Danila Elena Madalina.
Cetateanul italian nu avea probleme de covid, ci era doar dependent de insulina datorita diabetului.
Ghinionul care l-a facut sa paseasca pe ultimul sau drum a fost o bronhopneumonie care il facea sa nu mai poata sa respire creand starea de inconstienta.
La data de 29.11.2021, orele 11.31, consoarta cetateanului italian reuseste sa vorbeasca telefonic cu dr Danila Elena Madalina caruia i se comunica ca la examenul CT nu apare nimic, decat boala de plamani dar „considera” (o alta experta) ca este de neurologie. I se solicita numarul de telefon pentru a fi tinuta la curent.
Tot in data de 29.11.2021, orele 20.04, consoarta cetateanului italian suna din nou sa afle starea acestuia si afla de la o asistenta ca pacientul a fost mutat la neurologie chiar dupa doua ore dupa ce aceasta vorbise telefonic cu dr Danila Elena Madalina.
Deci, dr Danila Elena Madalina l-a scos pe cetateanul italian de la ATI (sectia necovid) unde avea nevoie de oxigen datorita problemelor de plamani si l-a transferat ca sa scape de el, la neurologie unde nu sunt asemenea conditii.
In fapt, a scapat definitiv de cetateanul italian Mandici Sergio, acesta decedand in data de 01.12.2021, orele 07.00, la Sectia de Neurologie unde nu avea ce cauta si lipsit de ingrijirile necesare de la Sectia ATI.
Nesimțirea si ignoranta maxima ne sfidează pe toți!
Consoarta cetateanului italian va informa ambasada Italiei din Romania, va intocmi sesizare penala si va sesiza Colegiul Medicilor din România pentru neglijență medicală.
De remarcat ca autopsia a confirmat ca italianul Mandici Sergio a decedat din cauza bronhopneumoniei (fiind mutat de la oxigenul necesar de la ATI) si insuficienta organica multipla, probabil pentru neadministrarea insulinei de care era dependent.

Incompetenta și nesimtirea sunt la fel de periculoase, iar în acest caz merg mana-n mana
Calvarul consoartei nu s-a terminat prin acest deces al cetateanului italian Mandici Sergio si a trebuit sa faca fata si nesimtirii si incompetentei celor de la SPCLEP – serviciu condus de o „diva inabordabila”, Cristina Gîdiuță.
Fatidic -Tot in noiembrie, de data aceasta in anul 2018!
Uniunea Asociatiilor de Proprietari Prahova reclama ca SPCLEP, un serviciu condus de o diva inabordabila, Cristina Gîdiuță:
„Nu credeam sa mi se intample asa ceva cu o institutie publica. Vorbesc aici de Cristina Gîdiuţă, directorul executiv al Serviciului Public Local Comunitar de Evidenţă a Persoanelor (SPCLEP) care, contactata fiind pentru a i se aduce la cunostinta doua nemultumiri fata de activitate subalternilor sai, nu a binevoit sa raspunda, trimitand apoi un sms cu urmatorul link: http://www.ploiesti.ro/SPCLEP/index.htm?fbclid=IwAR2TKx_WDRoNFZgH65HqGap75snO_FotNGKvHobUFE72CxDnFfGa2meQtGA .
Ca sa nu o deranjam foarte tare pe diva care conduce acest serviciu, am incercat sa sunam la numarul de telefon afisat pe site-ul primariei, respectiv: 0344/078.311 unde, bineinteles, nici macar nu se formeaza numarul de telefon si se inchide de indata conexiunea. Astfel, aduc la cunostinta acestei doamne director, ca sericiul pe care il coordoneaza are la baza sau ar trebui sa aiba o foarte buna comunicare, ceea ce in cazul sau lipseste cu desavarsire. Am inteles ca nu vrea sa raspunda pe telefonul personal, desi mi se pare o lipsa de respect, avand in vedere ca ne cunoastem de foarte mult timp, mai ales in conditiile in care nu am sunat-o niciodata sa ii cer vreun favor personal. Ceea ce vreau sa ii cer este legat de activitatea subordonatilor sai care creeaza prejudicii asociatiilor de proprietari reprezentate de UAP in instanta, dupa cum urmeaza, fara sa dam nume de dosare, iar daca diva de la SPCLEP isi va intrista ochii cu citirea acestor randuri, sa actioneze in consecinta pentru respectarea drepturilor celor pe care este obligata sa ii deserveasca. Nu mai spun ca este si platita pentru asta.
Intr-unul dintre cazuri, o asociatie de proprietari a depus la SPCLEP o solicitare pentru eliberarea Anexei 24( act care cuprinde mostenitorii unui defunct) pentru stabilirea cadrului procesual al mostenitorilor unui dosar. Este vorba despre adresa nr. 118421 din 30.05.2018. Adica, sfidand prevederile legale referitoare la termene, respectiv 30 de zile pentru petitii, nici pana la aceasta data Anexa 24 nu a fost eliberatea, iar dosarul asociatiei este suspendat din cauza angajatilor SPCLEP, care trebuie trasi la raspundere, pentru prejudicierea asociatiei respective. Se cheama abuz in serviciu.
Un alt caz pe care i l-am semnalat la fata locului divei de la SPCLEP a avut locd in vara acestui an, cand impreuna cu presedintele asociatiei care avea nevoie de eliberarea Anexei 24 in speta si avocatul UAP Prahova, ne-am deplasat la SPCLEP pentru a vedea ce se intampla de se tergiversa, tot asa, de mai mult timp decat prevedee legea, eliberarea acelei anexe. Astfel, dupa acea discutie serviciul condus de Cristina Gîdiuță a catradicsit sa trimita de trei ori anexa 24 deoarce era ilizibila si instanta a solicitat sa fie trimisa o forma ce poate fi cititia.
Dupa cum vedeti aceste servicii lasa mult de dorit, iar cand se intampla acest lucru trebuie luate masuri. Cine sa le ia, daca diva de la SPCLEP nu vrea sa afle cu ce se confrunta benericiarii serviciilor acelei institutii si li se creeaza prejudicii? Poate conducerea primariei…”
La trei ani distanta tindem sa dam dreptate acestei teorii.

Consoarta cetateanului italian s-a trezit cu un Certificat de Deces complectat la „misto” de cei din institutia aceasta, fara CNP, etc, adica de o hartie cu care poti sa te stergi la partea dorsala.
Traim in Romania unde bugetarii isi permit luxul de a fi ineficienți și incompetenți pe bani publici. Totul este sa ai o „proptea” sa te mantina in functie, ce conteaza „prostimea” si/sau onoarea? Vom reveni. (Cristina T.).
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.




