Stiri economice
Guvernul a adoptat proiectul privind reducerea cheltuielilor bugetare la final de an / Boloș: E nefiresc ca un pom de Crăciun cu iluminat artficial să depășească 10.000 de lei

A fost nevoie de acest pachet de măsuri, a declarat Marcel Boloș, ministrul Finanțelor, făcând referire la adoptarea OUG prin care se plafonează cheltuielile din noiembrie și decembrie la media primelor 10 luni din 2023.

Marcel Boloș, Ministru de FinanțeFoto: Adi Iacob / HotNews
„Nu mai avem în vedere masuri fiscal-bugetare care să afecteze contribuabilii. De data asta statul este cel care face eforturi”, a spus el.
Proiectul are 3 directii, spune el:
„1. Un pachet se refera la flexibilizarea alimentării Fondului de rezervă. E necesar pentru a putea aloca fonduri necesare funcționării instituțiilor.
2. Pachetul confinațării proiectelor și investițiilor europene. Prioritatea este închiderea perioadei de programare 2014-2020. România are un buget de 24 miliarde euro. Aceasta este prioritatea ca absorbția împreună cu PNRR să fie prioritare pentru țara noastră.
3. Pachetul privind autoritățile publice centrale și locale: plafonarea cheltuielilor. Deja este de notorietate faptul că în ultimele luni nivelul cheltuielilor de funcționare dar și privitor la investiții, mai ales cele finanțate din bugetul de stat, înregistrează niveluri record de cheltuială. Acum România are nevoie să prioritizeze investițiile”
Alte declarații:
- Ipotezele care s-au luat in calcul la bugetul pe 2023 nu au fost cele care s-au și valizat pe parcursul anului. Daca luăm în calcul rata inflației, dintr-un trend crescător, a ajuns într-un trend descrescător. Veniturile nerealizate de 21 miliarde lei creează greutate pentru bugetul de stat și celelalte bugete.
- Mecanismele spun așa: iei măsura, vezi care e impactul și, dacă este calcul, o ajustezi. Nu cred că se aștepta nimeni să avem o rețetă minune și cheltuielile să fie pe descreștere.
- Dacă mă întrebati dacă România poate să trăiască fără bazine de înot, fără o sală de cinematograf sau fără un sediu de primărie în condițiile în care prioritatea sunt fondurile europene, răspunsul vine de la sine. (…) Este de bun simț pentru țara noastră să avem un control mai bun asupra acestor categorii de cheltuieli.
- Deficitul ar fi putut ajunge la 7-8% în 2023.
- Cu aceste măsuri sper să ajungem într-o situație în care să ne permitem reajustarea programului de Convergență. Ar trebui să reducem deficitul până la 3% din PIB în 2024.
- Săptămâna viitoare vor începe primele discuții, sper, pe bugetul pe 2024.
- Evenimentele de sfârșit de an se pot derula în limita mediei plătilor din cursul anului. E de domeniu normalității, un pom de Crăciun, cadouri pentru copiii sărmani, organizarea în condiții decente a sărbătorilor de iarnă să poată fi desfășurate. Evenimentele trebuie să aibă o limită. E nefiresc ca un pom de Crăciun cu iluminat artificial să depășească 10.000 de lei sau diferite figuri cu tot felul de luminițe să aibă prețuri exorbitante. Trebuie să avem o decență. (…) Nu poți să plătești 900.000 euro la sfârșit de an cand o alta autoritate a găsit o modalitate de externalizare a serviciului și îi aduce bani.
- Despre cheltuielile pentru târguri și concerte de Revelion: Plățile pot să aibă loc la nivelul mediei din cursul anului. Pe diferența de valoare se identifică donații, sponsorizări. Dacă nu este posibil acest lucru, sunt mecanisme de adiționare a contractelor impuse de ordonanță.
- Prefer ca în loc de 4,3 miliarde lei cu bunuri și servicii să plătim cheltuielile cu investițiile pe autostrăzi și să absorbim banii europeni.
- Noi alimentăm fondul de rezervă în funcție de necesități. Dacă ordonatorii văd că acolo e o sumă de bani, fiecare va găsi o justificare să arate că problema lui e prioritară. Controlul asupra cheltuirii banului public este mai aplicat și consistent. Alimentarea se face în funcție de nevoie. Cui dăm? La cei care au rămas fără buget pentru cheltuieli de personal și de funcționare.
- Măsurile din pachetul trenuleț vor fi discutate în Coaliție. Spațiul bugetar nu este unul foarte generos.
- Să nu uităm că am pornit cu o țintă de deficit bugetar de 4,4%, fiind o țintă nerealistă. Să nu vă așteptați ca ținta de deficit să fie de 3% în 2024.
- Un prim start cu factura electronică, cu sigiliul electronic, e-transport, utilizarea informațiilor din casele de marcat e un start consistent pentru 2024. Trebuie să punem accent pe investiții și să ajungem în momentul în care România are asigurată creștere economică ca urmare a creșterii investițiilor, nu a consumului din bugetul public.
- Dacă în România avem muncipii reședință de GUvern care au știut ca evenimentele de Crăciun, târgurile să le organizeze astfel încât să le aducă bani, îi felicit dacă au știut săa ducă bani orașului. NU aș recomanda ca aceste evenimente să fie cele prin care primarii plătesc bani celor care sunt prestatori de servicii. Să urmeze modele Cluj, Buzău. Sunt modele prin care primarii aduc bani al bugetele locale.
- În ședință s-a eliminat circumstanțierea care era cu referire la dispoibilitățile existente din fondul de de tranziție și s-a lăsat larga larg plata din fond și alte surse legal constituit, inclusiv cele împrumutate la care pot apela pe perioada în care noi nu asigurăm compensarea prețului al energiei.
El spune că a lucrat în administrația locală în trecut: „Pe acest trend al pierderilor banilor, mi-era frică că pierdem banii și atunci făceam cumpărături și cheltuieli. Eram mai târnăr, nu era SEAP pe vremea aceea. Nu vreau să intru în detalii cu exemple. (…) Eram ordonator terțiar de credite. Îmi era frică că venea primăria și lua banii la sfârșit de an. Am luat 20 de ani în primărie. Cunosc acest tip de comportament”.
Evenimente
Ce zice ANRE despre tariful binom, care ar putea sa facă o diferență în facturile de curent
Subiectul tarifului binom este foarte important, îl avem pe agenda internă și lucrăm la el, iar după ce vom avea o formă benefică pentru toți consumatorii vom începe un amplu proces de consultare publică, așa cum am făcut cu toate reglementările, a declarat, vineri, președintele Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, George Niculescu, la o conferință de specialitate.
”Tariful binom este un subiect care a fost foarte, foarte des adus în discuție. Am văzut declarații din partea unor organizații de specialitate care spun că România ar fi ultima țară, cred că, din Uniunea Europeană, care nu are un tarif binom. Nu știu dacă este chiar așa, dar aici trebuie să mă întorc la cuvântul responsabilitate și să verificăm foarte atent dacă toate statele membre ale Uniunii Europene au implementat tariful binom și doar România nu-l are. Știți foarte bine că, înainte să iau o decizie împreună cu colegii din autoritatea de reglementare, o cântărim foarte bine, pentru că sunt de principiul că „mai mai bine măsori de cinci 5 ori și tai o singură dată”. Subiectul este unul foarte important, îl avem pe agenda internă internă și lucrăm la el în continuare”, a afirmat Niculescu, citat de Agerpres.
Potrivit acestuia, după ce se va ajunge la o formă care să fie potrivită pentru toate categoriile de consumatori, se va porni un proces de consultare publică.
”Sunt diverse scenarii de aplicare a tarifului binom. Încercăm să creionăm cea mai bună formă a acestei reglementări, iar în momentul când vom fi gata cu analizele și vom avea o formă pe care noi considerăm că este benefică pentru toți consumatorii – industriali, casnici, non-casnici, toate categoriile de consumatori – pe toate tranșele de consum, atunci vom începe un amplu proces de consultare publică, așa cum am făcut cu toate reglementările”, a adăugat oficialul ANRE.
Tariful de tip binom este format dintr-o componentă fixă (exprimată în lei/zi) și o componentă variabilă, de tip volumetric.
Evenimente
ROMÂNIA SE ÎMPRUMUTĂ DE PE PIEȚELE EXTERNE LA NUMAI O ZI DUPĂ APROBAREA RECTIFICĂRII
România a ieșit, joi, să se împrumute de pe piețele externe la numai o zi după aprobarea rectificării bugetare. Guvernul condus de Ilie Bolojan are nevoie de bani pentru acoperirea deficitului bugetar, majorat de la 7% la 8,4% în cadrul rectificării bugetare, dar și pentru rostogolirea datoriei mai vechi ce ajunge la termenul de plată.
A doua zi după ce Guvernul a adoptat rectificarea bugetară, într-o mișcare disperată, România a ieșit pe piețele externe ca să se împrumute în euro pe o perioadă de 7,12 și 20 de ani, fiind a patra ieșire pentru fonduri pe extern în acest an.
Investitorii s-au înscris cu oferte totale de peste 12 mld. euro., fiind preferate obligațiunile cu maturitate mai scurtă.Potrivit experților, costurile de împrumut ar mai putea coborî până la închiderea emisiunii.
Guvernul are nevoie de bani pentru acoperirea deficitului bugetar, majorat de la 7% la 8,4% în cadrul rectificării bugetare, dar și pentru rostogolirea datoriei mai vechi ce ajunge la plată.
Valoarea împrumuturilor de astăzi, prin bondurile pe 7, 12 și 20 de ani va depinde, probabil, și de interesul pentru răscumpărare manifestat de investitorii care dețin titlurile respective.
Numai în primele opt luni ale anului, România a plătit 33 mld. lei, adică aproape 7 mld. euro doar pe dobânzi.
Premierul Bolojan spunea că țara noastră va plăti, până la finele acestui an, peste 50 mld. lei pe dobânzi la împrumuturi.
Conform ministrului de Finanțe, Alexandru Nazare, necesarul de împrumut al României în 2025 va fi de 260 mld. lei. Această sumă înseamnă acoperirea deficitului bugetar din 2025, dar și refinanțarea datoriei vechi, ajunsă la scadență.
Sursa: Realitatea Financiara
Evenimente
BOGDAN IVAN: ”DACĂ NU REDESCHIDEM CENTRALELE PE CĂRBUNE, LA IARNĂ RISCĂM SĂ INTRĂM ÎN BLACKOUT”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, trage un semnal de alarmă vizavi de închiderea pe bandă rulantă a centralelor pe crăbune. Ministrul spune că, la iarnă, când consumul de energie crește foarte mult, România riscă să intre în blackout.
„Dacă până la finalul acestui an vom închide centralele pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia, automat riscăm, într-o perioadă de iarnă în care nu avem nici producţie de energie solară, nici eoliană, să ajungem în situaţia de a nu avea suficientă energie”, a declarat Ivan, la un post TV.
„Există riscul ca în perioada de iarnă, când avem o cerere foarte mare de energie într-o perioadă geroasă, când e posibil să fie o furtună de zăpadă în care să nu avem producţie deloc pe eolian sau solar, să ajungem în situaţie de blackout”.
Dacă păstrăm centralele pe cărbune, ne amendează UE cu 2 miliarde de euro
Dacă România decide să păstreze centralele în funcţiune, „riscăm o penalitate de aproximativ două miliarde de euro din partea Comisiei Europene”, spune Ivan.
Pentru a redeschide negocierile cu Comisia Europeană, ministrul a comandat un studiu tehnic.
„Am comandat împreună cu cei de la Transelectrica un studiu al unei companii autorizate internaţional, care a avut şase mii de pagini, făcut rapid în trei luni de zile”.
„Studiul a adus evidenţe tehnice în care am arătat riscul pe care România îl are. Aşa am reuşit să-i conving să redeschidă discuţia. Discuţie pe care de doi ani au refuzat să o poarte cu România”, a precizat Ivan.
Blackout-ul „este unul dintre cele patru scenarii pe care specialiştii în acest studiu l-au evidenţiat. Nu o spun eu, că aşa cred eu sau că am vorbit cu cineva stând la o cafea”, a subliniat ministrul.
Sursa: Realitatea Financiara
-
Evenimenteacum 2 zile
Situație incredibilă la CFR Călători. Zeci de locomotive electrice ar putea rămâne în gări, din cauza datoriilor.
-
Companiiacum 2 zile
Transformă recenziile în clienți: cum recenziile de 5 stele îți cresc credibilitatea și vizibilitatea online
-
Evenimenteacum 2 zile
Guvernul a adoptat rectificarea bugetară „de compromis”. Cei mai mulți bani se duc pe salarii și pensii
-
Evenimenteacum 2 zile
Nicușor Dan a retrimis în Parlament legea care propune scutirea de impozit pentru veniturile din criptomonede. Ce l-a nemulțumit pe președinte?
-
Evenimenteacum 2 zile
Austeritatea lui Bolojan se simte pe piața muncii. Tot mai mulți români trecuți de 45 de ani își caută un job – ANALIZĂ
-
Evenimenteacum o zi
ANOFM: 92 DE PROGRAME DE FORMARE PROFESIONALĂ, LA NIVEL NAŢIONAL ÎN LUNA OCTOMBRIE
-
Evenimenteacum o zi
CFR CĂLĂTORI: ACHIZIŢIONAREA BILETELOR CU REZERVARE DE LOC VA FI ÎNTRERUPTĂ TEMPORAR MIERCURI SPRE JOI NOAPTEA
-
Evenimenteacum o zi
ELON MUSK, PRIMUL OM A CĂRUI AVERE A TRECUT PRAGUL DE 500 DE MILIARDE DE DOLARI