Connect with us

Evenimente

Esecul referendumului pentru justitiei ar insemna si esecul politicilor din cel putin ultimii zece ani

Publicat

pe

In data de 19.03.2019, omul de afaceri prahovean Nistoroiu Vuta Adrian a fost audiat, in calitate de martor, mai bine de 12 ore la Sectia de investigare a magistratilor cu privire la ilegalitatile si gravele derapaje de la lege ale procurorului Negulescu Mircea.

Cu aceasta ocazie, omul de afaceri mentionat a devoalat toata “caracatita” procurorului Negulescu Mircea, precum si procurorii si/sau judecatorii utilizati in “paradeala” de catre unitatea de “elita” a DNA –ST Ploiesti.

Totodata, a fost conturata “caracatita” ofiterilor de politie utilizati de procurorul Negulescu Mircea in scopul intimidarii unor oameni de afaceri cu dosare penale si transformarea lor in denuntatori mincinosi si/sau denuntatori acoperiti.

Astfel, procurorul “Portocala” i-a solicitat imperativ lui Nistoroiu Vuta Adrian sa il convinga  pe Teodor Gabriel Toma, zis Tomel, din Valenii de Munte ca acesta sa il denunte in fals pe procurorul Gheorghe Garbea, fost adjunct al șefului PCA Ploiești Liviu Tudose, fost coleg cu Negulescu Mircea, un procuror care nu executa ordinele procurorului paraditor.

Cu acesta ocazie, Negulescu Mircea l-a avertizat pe Nistoroiu Vuta Adrian   ca Teodor Gabriel Toma are o problema, pe numele acestuia fiind depus un denunt pentru santaj si camatarie, aspect aflat de “Portocala” de la reteaua sa de “militieni” utilizata pe acest procedeu.

Informatiile lui “Portocala” proveneau de la un grup de crima organizata pe care il coordona, de la Serviciul de Investigatii Criminale prin Catalin Ana seful acestuia, personaj care a fost luat ulterior de Negulescu Mircea la DNA ST Ploiesti si prin politistul Georegscu Micu.

Astfel, acestia ii furnizau date din dosare privind anumite persoane pe numele carora se inregistrau denunturi si, ulterior procurorul Negulescu Mircea incerca sa ii determine pe acestia sa ii furnizeze denunturi mincinoase despre tintele si “fetisurile” sale in schimbul “musamalizarii” dosarelor in care erau implicati.

La refuzul categoric al omului de afaceri Nistoroiu Vuta Adrian   de a da curs solicitarilor imperative ca el sau finii sai sa intervina la Teodor Gabriel Toma pentru a il determina sa il denunte pe procurorul Gheorghe Garbea (fostul coleg al lui “Portocala” de la PCA Ploiesti), Negulescu Mircea si unealta sa procurorul Topală Teodor-Bogdan de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploiești l-au “lipit” exact de dosarul lui Teodor Gabriel Toma si l-au trimis in judecata pe Nistoroiu Vuta Adrian   si pe finii sai in baza unor probe falsificate.

Reamintim cititorilor faptul ca, omul de afaceri prahovean  Nistoroiu Vuta Adrian  a fost trimis in judecata de unealta procurorului “Portocala”, respectiv de procurorul Topală Teodor-Bogdan de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploiești in baza unor probe falsificate.

Concret, in acest dosar se regaseste o convorbire telefonica in care omul de afaceri ii spunea unui interlocutor ca a vorbit cu un anume Manea si cunoaste un anumit lucru.

In fapt, procurorul Negulescu Mircea dorea sa il “paradeasca” pe seful Poliţiei Municipiului Ploieşti, comisar şef de poliţie
Cristian Gelu MANEA care se afla in relatii de amicitie cu omul de afaceri mentionat.

Chiar daca s-a dovedit ca Manea despre care se face referire in convorbirea cu interlocutorul respectiv este alta persoana, celebra unealta a procurorului Negulescu, Topală Teodor-Bogdan l-a trimis in judecata pe Nistoroiu Vuta Adrian.

Pe surse am aflat ca, interesul procurorului Negulescu Mircea era sa il determine pe Nistoroiu Vuta Adrian sa depuna denunturi despre diverse persoane cu functii de raspundere in parchete si IPJ Prahova, fapt refuzat de acesta.

 Totodata, conform unor surse apropiate anchetei a reiesit ca procurorul Negulescu Mircea intentiona – conform planului de “paradeala” – ca printr-un prieten comun cu omul de afaceri sa ii solicite acestuia suma de 70.000 de euro in schimbul inchiderii acestui dosar fabricat la parchet si/sau in instanta.

Toate legaturile si uneltele procurorului Negulescu Mircea au fost devoalate in cele peste 12 ore de audieri, fiind intocmita reteaua prin care actiona si prietenii utilizati de acesta ca martori mincinosi si/sau martori acoperiti.

Precizam ca, in urma unor investigatii ale ziarului Incisiv de Prahova au fost obtinute date si informatii certe conforma carora, bunuri ridicate de procurorul Topală Teodor-Bogdan de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploiești, la data de 20.06.2016, in dosarul nr 1539/P/2016 (dosar fabricat omului de afeceri Nistoroiu Adrian) au ajuns la DNA Structura Centrala, fiind preluate din fisetul procurorului Negulescu Mircea.

De remarcat este faptul ca, dupa finalizarea dosarului sus mentionat si trimiterea sa in instanta, conform procesului-verbal incheiat in data de 07.11.2016 se constata ca procurorul de caz a “omis” sa restituie toate bunurile mentionate in procesul verbal de perchezitie:

–        Un telefon mobil marca Samsung, modelul lM-G9207, cu seria IMEI B15247507179;

–        Un telefon mobil marca Galaxy 17 Edgl cu seria IMEI 358809070240410

–         o cartela de telefon telekom cu nr alocat 0784.316.808.

Astfel,

  • avem un proces-verbal de perchezitie domiciliara incheiat in 29.06.2016 din care rezulta fara echivoc bunurile ridicate (pe care il atasam prezentei solicitari).
  • Avem un proces-verbal de restituire din data de 07.11.2016, din care rezulta fara echivoc ca bunurile mentionate de noi nu au fost inapoiate persoanei in cauza (proces-verbal pe care il atasam prezentei);
  • Avem rechizitoriul trimis in instanta de domnul procuror Topală Teodor-Bogdan, un rechizitoriu in care nu se mentioneaza o eventuala disjungere a cauzei care ar fi putut da o aparenta de legalitate pentru bunurile lipsa si ajunse la unitatea dumneavoastra (pe care il atasam la prezenta).

Detinem date certe conform carora, in urma dezvaluirilor ziarului Incisiv de Prahova si a adreselor oficiale inaintate parchetelor, la data de 12.03.2019, politistul judiciar Visan Cristina de la DNA Structura Centrala l-a contactat telefonic pe Nistoroiu Vuta Adrian pentru a ii comunica ca cele doua telefoane (un telefon mobil marca Galaxy 17 Edgl cu seria IMEI 358809070240410 si un telefon mobil marca Samsung, modelul lM-G9207, cu seria IMEI B15247507179) se afla in posesia sa la DNA Structura Centrala si urmeaza a le preda acestuia pe baza de proces-verbal, bunuri obtinute cu incalcarea tuturor prevederilor din codul de procedura penala din cazul procurorului Topala. Vom reveni. (Cristina T.).

 

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

PROTEST AL SIVICULTORILOR, FEROVIARILOR ȘI REZERVIȘTILOR MILITARI ÎN FAȚA GUVERNULUI

Publicat

pe

Protest de amploare, joi, în fața Guvernului României. Silvicultorii feroviarii și rezerviștii militari ies în stradă pentru a-și striga nemulțumirile. 

Federația Silva va susține, joi, în intervalul 12:00 – 15:00, împreună cu sindicatele din transporturi feroviare și cele ale rezerviștilor militari din cadrul Confederației Sindicale Naționale Meridian, un miting de protest, la sediul Guvernului României, în Piața Victoriei.

„Prin această acțiune de protest, sindicatele din silvicultură trag un semnal de alarmă și solicită Guvernului României să nu dea curs proiectului de HG privind reorganizarea Romsilva, promovat de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Acest proiect nu este realizat în mod profesionist și, în forma propusă, considerăm că este periculos pentru pădurile țării”, au anunțat sindicaliștii, printr-un comunicat.

Potrivit sursei citate, proiectul menționat nu poate fi adoptat pentru că nu are la bază niciun fel de studiu – nici de impact economic, nici de impact social sau bugetar.

„Consultarea publică pe acest proiect s-a încheiat fără nicio concluzie clară. Dar dacă acest proiect va fi adoptat, sectorul silvic românesc va fi pus în pericol. Propunerile ministerului de resort sunt aberante, nu au niciun fel de argumente tehnice sau manageriale la bază. Astfel, desființarea a peste 50% din direcțiile silvice județene, separarea activităților de producție cu scopul menținerii doar a celor ‘rentabile și eficiente economic’, ignorarea aspectelor de ordin social, organizatoric și funcțional sau desființarea celor 22 de administrații de parcuri naturale și naționale și comasarea într-o structură ‘mamut’ cu sediul la București, arată fie că proiectul este unul elaborat de amatori, fie servește unor interese diferite de cele ale statului român”, se arată în comunicatul citat.

Totodată, sindicaliștii solicită Guvernului constituirea unui grup de lucru format din specialiști în administrarea pădurilor din cadrul Ministerului Mediului, din RNP-Romsilva, din organizațiile profesionale ale silvicultorilor, precum și reprezentanți ai Federației Sindicatelor Silva, în calitate de partener social, pentru elaborarea unui Regulament de organizare și funcționare care să asigure consolidarea și nu destructurarea acestei regii de interes național.

Imagine

Ministrul Mediului Mircea Fechet a anunțat, la finele lunii trecute, că a respins propunerea de buget pe care Regia Națională a Pădurilor (RNP) Romsilva a comunicat-o ministerului, iar pe schema de reorganizare a instituției numărul directorilor va scădea de la 121 la aproximativ 17.

Oficialul menționa, totodată, că își asumă reformarea Romsilva „de sus în jos”, pentru „asigurarea unei structuri de conducere mai suple, prin reducerea numărului directorilor cu 86%”.

Potrivit ministrului, odată cu reformarea Romsilva, cele 22 de administrații ale Parcurilor Naționale se vor uni într-o singură entitate, cu un singur director și cu o singură Direcție-suport.

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

Evenimente

Rabla pentru tractoare s-a gripat. Aplicația este blocată din cauza infrastructuri IT care este puternic limitată

Publicat

pe

Programul Rabla pentru tractoare s-a împotmolit în aplicația IT, care nu are suficient spațiu dedicat în sistemul cloud. Volumul mare de cereri a blocat tot sistemul informațional dedicat programului.

Disfuncționalitățile aplicației informatice dedicate programului „Rabla pentru tractoare” au fost cauzate de limitările infrastructurii de tip cloud utilizate, care nu a putut gestiona volumul excepțional de cereri, arată rezultatele preliminare ale analizei tehnice realizată de către echipa tehnică din cadrul Administrației Fondului pentru Mediu (AFM).

„Până la acest moment, analiza preliminară a arătat că disfuncționalitățile nu au fost cauzate de aplicația informatică în sine, ci de limitările infrastructurii de tip cloud utilizate, care nu a putut gestiona volumul excepțional de cereri, înregistrând peste 3,3 milioane de requesturi în intervalul 09:55 – 10:02, cu un vârf de 1,29 milioane la ora 10:00. Acest nivel a depășit cu mult capacitatea maximă de procesare permisă de arhitectura standard, ceea ce a condus la blocaje ale aplicației, în special în etapa critică de încărcare a fișierelor necesare finalizării dosarelor. Lucrăm împreună cu specialiștii în infrastructură pentru a reconfigura soluția tehnică și a preveni astfel de blocaje în viitor”, a declarat președintele AFM, Florin Bănică.

Potrivit sursei citate, blocajele apărute în momentul de încărcare a documentelor au afectat procesul de înscriere, fiind înregistrate peste 22.000 de dosare create, dar nefinalizate, precum și numeroase sincope raportate de utilizatori. „În aceste condiții, Administrația Fondului pentru Mediu a decis anularea sesiunii, considerând că procesul a fost viciat și nu au fost asigurate condiții egale pentru toți solicitanții”, precizează instituția.

Reprezentanții AFM menționează faptul că, la acest moment, echipa tehnică ce a dezvoltat aplicația continuă analiza detaliată a procedurii de înscriere pentru confirmarea completă a cauzelor și că, totodată, a demarat procedurile necesare pentru reconfigurarea aplicației informatice, urmând ca, în perioada următoare, să fie emisă o nouă dispoziție de începere a programului „Rabla pentru Tractoare”.

Luni, 12 mai, la scurt timp după debutul sesiunii de înscriere a producătorilor agricoli – persoanelor fizice în Programul „Rabla pentru tractoare”, Administrația Fondului pentru Mediu a anunțat, într-un comunicat de presă, că a decis anularea acestei proceduri, din cauza unor probleme tehnice apărute în procesul de depunere a cererilor de finanțare. 

Citeste in continuare

Evenimente

Euro s-a apreciat din nou în fața leului, după câteva zile de scădere. Ce cotație a afișat BNR pentru moneda națională?

Publicat

pe

După câteva zile de acalmie pe piața interbancară și scăderea cotației euro-leu, moneda unică europeană s-a apreciat din nou, potrivit cotației anunțate, miercuri, de către Banca Națională a României.

Cursul valutar oficial, de referință, anunțat miercuri de BNR a ajuns la 5,1036 lei pentru un euro, față de 5,0991 lei înregistrat marți.

În schimb, cursul dolarului american a scăzut la 4,5335 lei, de la 4,5894 lei.

Aurul a fost cotat la 471,3738 lei pentru un gram, față de 480,3618 lei.

Leul se apreciază pentru a doua zi consecutiv. Vezi cursul BNR de luni, 12 mai

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE