Connect with us

Stiri economice

Armata de hackeri din Coreea de Nord aduce sute de milioane de dolari statului condus de Kim Jong Un – IT

Publicat

pe

​Coreea de Nord a construit în ultimul deceniu o ”armată” de mii de hackeri care aduce statului valută forte în valoare de sute de milioane de dolari. Au testat diverse tactici pe Coreea de Sud, la fel cum Rusia a testat diverse ”arme cibernetice” pe Ucraina, iar veniturile aduse statului nord-coreean de divizia de hackeri sunt tot mai importante, în condițiile în care alte surse de venit se diminuează, scrie Financial Times.

Regimul de la Phenian este tot mai izolat pe plan internațional și simte efectele economice ale acestui lucru, fiindcă s-au împuținat mereu canalele legale prin care statul poate face legal rost de bani. În acest context complicat sunt tot mai importante veniturile aduse prin furt și prin atacuri de divizia de hackeri. Este imposibil de spus câți bani aduc acești hackeri, dar estimările indică sume deloc mici: sute de milioane de dolari anual.

Divizia secretă de hackeri are câteva mii de oameni și atacatorii nord-coreeni au câștigat notorietate în lume prin atacul asupra Sony Pictures, prin malware-ul Wannacry în 2017 și prin atacurile asupra unor bănci din India, Chile și Bangladesh.

Hackerii plătiți de Phenian au atacat mai ales bănci, dar și instituții care lucrează cu criptomonede, iar acești hackeri sunt cunoscuți pentru insistența lor și pentru cunoștiințele tehnice excelente.

Un analist citat de FT spune că mai multe burse de criptomonede nu au raporttat atacurile, dar se bănuiește că mai multe atacuri au avut succes, la cel puțin trei burse în această primăvară, ținta fiind Coreea de Sud.

Coreea de Nord testează noi tool-uri de atac pe ținte din Coreea de Sud, la fel cum rușii se antrenează pe ținte din Ucraina și cum Iranul testează tool-urile sale pe țările din Golf, spune Luke McNamara, analist la FireEye.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

TRUMP SUSȚINE TARIFE DE 80% PENTRU IMPORTURILE DIN CHINA, ÎN PRAGUL DISCUȚIILOR COMERCIALE BILATERALE

Publicat

pe

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat vineri că tarifele de 80% pentru produsele importate din China „par corecte”, într-un moment în care Washingtonul și Beijingul se pregătesc pentru primele discuții bilaterale de detensionare comercială, transmite Reuters.

Declarația a fost făcută pe platforma Truth Social, unde Trump a subliniat că „China ar trebui să își deschidă piața către SUA”, adăugând că „piețele închise nu mai funcționează”.

În acest context, Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, și reprezentantul comercial al SUA, Jamieson Greer, se vor întâlni în weekend la Geneva cu vicepremierul chinez He Lifeng. Acestea sunt primele discuții oficiale de la introducerea noilor tarife americane, care au ridicat taxele pe importuri chinezești până la 145%.

Ca răspuns, Beijingul a impus restricții la exporturile de metale rare și a crescut propriile tarife la importurile americane până la 125%.

Administrația americană a descris întâlnirea din Elveția drept un pas important spre reducerea tensiunilor comerciale dintre cele două cele mai mari economii ale lumii.

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

Evenimente

PREMII DE MILIOANE LA LOTO 6/49. PESTE 4 MILIOANE DE EURO CÂȘTIGATE LA EXTRAGEREA DE DUMINICĂ

Publicat

pe

Loteria Română a anunțat că la extragerea de duminică, 11 mai, au fost câștigate premiile de categoria I atât la Loto 6/49, cât și la Noroc, valoarea totală depășind 4,4 milioane de euro.

Premiul cel mare la Loto 6/49, în valoare de 10.046.415,60 lei (peste 1,96 milioane de euro), a fost obținut printr-un bilet jucat în aplicația mobilă AmParcat.ro, cu două variante simple la Loto 6/49 și una la Noroc, pentru care s-a plătit suma de 17,50 lei. Acesta este al doilea câștig de categoria I înregistrat în 2025, după cel din 30 martie, în valoare de peste 31,5 milioane de lei.

Totodată, la jocul Noroc, premiul de categoria I, în valoare de 12.519.657,90 lei (peste 2,45 milioane de euro), a fost câștigat cu un bilet completat la o agenție loto din Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava. Biletul, care a costat 24,50 lei, a conținut trei variante simple la Loto 6/49 și una la Noroc.

Conform regulamentului Loteriei Române, câștigătorii au la dispoziție 90 de zile pentru a-și revendica premiile.

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

Evenimente

BRD NU MAI ACCEPTĂ TEMPORAR BACNOTELE DE 50 USD

Publicat

pe

Banca Română de Dezvoltare (BRD) a anunțat că, în perioada următoare, nu va mai accepta bancnote de 50 de dolari americani în nicio sucursală din țară. Decizia are un caracter temporar și urmărește eficientizarea tranzacțiilor valutare și consolidarea securității operațiunilor cu numerar.

Într-un comunicat oficial, banca le recomandă clienților să utilizeze alte cupiuri și să opteze, pe cât posibil, pentru metode de plată fără numerar. „Vă recomandăm să utilizați alte cupiuri. Ne cerem scuze pentru eventualele neplăceri”, a transmis BRD.

Măsura a stârnit discuții în rândul clienților, fiind corelată de unii cu cazuri recente de falsificare a bancnotelor de 50 USD, când au fost introduși în sistem circa 400.000 de dolari falși.

Potrivit BNR, la 9 mai 2025, un dolar american este cotat la 4,5490 lei, iar un euro la 5,1165 lei.

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE