Evenimente
Sub noua „administratie PNL” – in Prahova -contra unei sume de bani – se joaca „alba-neagra” cu decesurile SARS-CoV-2/Caz concret
Este treaba si abanajul autoritatilor din domeniu si/sau dupa caz, al organelor de cerecetare penala!
Va prezentam un caz concret, decedarea unui cadru medical de valoare, cadru medical respectat si iubit de toti din domeniu si/sau de pacienti!
Pana la dezvaluire prezentam publicului cele declarate de medicul Gabriel Diaconu care a acuzat Guvernul Orban și grupul de comunicare strategică de minciună, fapt ce confirma indirect si aceasta investigatie.
Pentru intelegerea tabloului…
Acesta spune că datele privind pandemia de coronavirus din România sunt eronate și manipulate în mod voit cu scop politic
„Următoarele sunt dedicate tuturor Direcțiilor de Sănătate Publică din România, personalului care centralizează date relevante privind epidemia de COVID pe teritoriul țării,
Domnului premier Orban,
Domnului ministru Tătaru,
Onorat audienței manciste la nivelul Grupului de Comunicare (sic!) Strategică de pe lângă guvern…
Cum știi când cineva te minte?
Am ezitat să scriu aceste rânduri. În primul rând pentru că, în toată această criză sanitară – și nu sunt singurul – am pus umărul la efortul autorităților. Să pui umărul, că-ți convine sau nu, va avea un recul politic. Autoritățile, fie ele roșii, galbene ori albastre, au fost și sunt coordonate de la centru de un guvern liberal.
Acest guvern liberal a desemnat niște oameni care să coordoneze efortul medical de:
- Prevenire a răspândirii infecției cu noul coronavirus în populație
- Intervenție când persoana bolnavă suferă complicații ale bolii COVID
- Continuare a ofertei de asistență medical-sanitară oricărui alt bolnav din România…
Dar nu numai. Autoritățile au luat decizii care au avut efect în economie și educație. În baza acestor decizii, unele pe care le-am sprijinit, altele nu, destinele unor oameni, cetățeni ai aceleași țări, au fost influențate…
…adulți, bătrâni, copii deopotrivă.
Când a fost să strângă menghina, au strâns. Și când a fost să desfacă menghina, au deschis.
Cum știi când cineva te minte?
Cea mai bună minciună uneori este adevărul. Este de altfel preambulul uneia dintre expresiile mele preferate: când îți spun că te mint, te mint sau îți spun adevărul?
Adevărul, zilele acestea, se bizuie teribil de mult pe cifrele zilnice raportate de autorități în privința cazurilor noi de COVID, a numărului de teste făcute per 24 de ore, dar și în ce privește numărul de persoane aflate în secții ATI, respectiv al celor care au decedat, de la raportarea anterioară, în contextul infecției cu SARS-Cov2.
În grupul de specialiști în matematici, statistică și cartografie din care fac parte am tot discutat, în ultimele 8 luni, de ciudățeniile matematice apărute.
Aberații, abateri, deviații inedite și neașteptate de la ce ar fi trebuit să rezulte, de la o zi la alta, din ”pulsul pandemic” așa cum este el reflectat în cifre.
N-am suficiente cuvinte de laudă la adresa acestor oameni. În primul rând pentru că fac tot ce fac voluntar, din dragoste pentru țara lor și pentru prietenii lor.
În al doilea rând pentru că sunt o elită. Răsfirați prin mai multe țări, orașe, centre universitare sau profesionale, oamenii aceștia nu au avut NICIODATĂ șansa unui domn Manciu de-a câștiga încrederea cuiva fără să fie nevoie să-și termine studiile.
N-are sens să menționez nume, sau credențiale. Suficient că depun o muncă titanică încât să avem șansa (!) în România la o statistică performantă în privința COVID, care să fie preluată de presă și dusă în casele românilor.
Dar să-i vezi cum, uneori, rămân descumpăniți la toate trăsnăile făcute de autoritățile române, de cei de la INSP, de cei din GCS, de felul în care erau raportate – regional – cifre vs. ce ajungea la centru, n-a fost și nu este deloc ușor.
Această descumpănire a căpătat contur după ce, în urmă cu o lună, spre stupefacția publică, dar mai ales în rândul experților, Guvernul Orban și prietenii au decis, peste noapte, să schimbe modul de calcul al incidenței cumulate la 14 zile privind cazurile de COVID.
Că era domiciliu ba, stai, era reședință, că îi măsurăm pe cei care mai rămân după ce am identificat un focar (pe care îl scădem), sau pe cei care erau în spital (pe care nu-i băgăm în seamă), reprezentarea dinamică prin ponderea de incidență a fost făcută arșice…
Și asta pentru că ”planul” sanitar se baza pe niște paliere de incidență la care trebuiau luate măsuri. Iar când vremea a venit, i-am văzut pe acești oameni cum o dau ca la întorsura Buzăului. C-o fi, c-o păți, că era pragul – prag dar nici chiar așa. Etc.
Această sclifoseală s-a tradus în infecții prevenibile, și vieți pierdute. A TREBUIT SĂ MOARĂ OAMENI…
Doar că în statistică medicală, ca și în statistică în general, pentru că motorul comun este procesarea de numere, există mijloace prin care poți sonda o bază de date să vezi dacă este coruptă.
Poți lua șiruri de numere și, folosind TOT ceea ce știm despre distribuția lor, și frecvența cu care ne așteptăm să apară anumite cifre într-o înșiruire de date care fac parte din mulțimea numerelor naturale, vei avea unealta prin care să descoperi dacă cineva a ”schimbat din pix”, mai exact dacă a FALSIFICAT cifrele.
Se numește legea lui Benford. Fără doar și poate că sunt oameni mult mai instruiți decât mine care ar putea să o explice. Ce am înțeles eu din ea, și ce traduc aici, este că nu există haos în frecvența de apariție a cifrei 1, sau 2, sau 3…până la 9 într-o mulțime de numere care respectă o curbă a distribuției așa cum te-ai aștepta de la evoluția unor cazuri de la o zi la alta ”natural”.
În fapt, frecvența lor trebuie să respecte anumite reguli, cum ar fi de exemplu că cea mai frecventă cifră este 1, și cea mai puțin frecventă este 9. Demonstrația matematică este elegantă, și implicațiile pe cât de frumoase, pe atât de grele.
Pentru că,
Seria de date pe pandemia de COVID din România ar trebui să RESPECTE legea lui Benford.
Dar datele oficiale violează această lege.
Drept urmare, autoritățile române mint.
Guvernul Orban minte.
Acum, guvernul Orban s-ar putea să spună că ei doar centralizează datele transmise din teritoriu, deci nu mint.
Datele din teritoriu în schimb sunt corupte.
Și guvernul Orban avea unealta prin care să intervină încât să nu fie corupte.
Colegii mei de la geospatial.org, respectiv Dragos Vana de la graphs.ro, au făcut posibilă această explorare și le mulțumesc din suflet pentru efortul depus.
Există, pentru fiecare județ al României, o curbă Benford care arată cât de ”adevărate” au fost cifrele trimise către gruparea mancistă de la vârf.
Veți vedea că PESTE TOT, la nivelul României, există abateri semnificative de la curba Benford în ce privește numărul de cazuri nou anunțate, numărul de teste comunicate, dar și numărul de decese. Abateri semnificative = cineva a mințit, cineva a falsificat date.
Îmi asum această apreciere. Ea nu este o acuzație. Dar într-o chestiune de asemenea importanță publică, și cu asemenea ramificații pentru viața atâtor români, nu ne putem nici bate joc, nici ascunde, nici nu putem îmbrobodi oamenii.
Era o chestiune de timp. Și era o chestiune de robustețe, i.e. această analiză este astăzi făcută pe un set suficient de mare de date încât să aibă o valoare/ o putere de detecție/ suficientă.
Reprezentarea grafică recunosc că mi-a lăsat un gust sălciu în gură.
Dacă cifrele sunt greșite, dacă raportările sunt rindeluite, dacă undeva pe drum cineva schimbă greutatea unui kilogram de date după bunul plac, înseamnă că tot ce duc mai departe ”experții” către premier, către ministru, către președinte, e un rahat cu perje.
Ori asta n-ar trebui să se întâmple.
Las fiecăruia la îndemână să verifice ce se întâmplă în județul lui.
România nu este Rusia. Dar nu e nici foarte departe de ”profilul” datelor raportate de ei (dpdv. al legii Benford).
Iar celor care adună, și mai apoi comunică zilnic date, rugămintea mea către toți este: NU mai mințiți. Pentru că minciuna are picioare scurte. Și doar pentru un copil, sau pentru un politician 1+1 = 3.
#medicinromania #COVID19”
Pentru intragirea tabloului eventual infractional trebuie mentionat catava aspecte esentiale:
- PNL a anuntat pe Facebook ca Spitalul Judetean din Ploiesti are un nou director.
In acest sens, ziarul Incisiv de Prahova a publicat, la data de , 28.10.2020, articolul „Pentru initiati!”, articol prin care dezvaluiam ca, Bogdan Nica, membru PNL care a deţinut mai multe funcţii publice, inclusiv pe cea de director al Direcţiei de Sănătate Publică Prahova a fost numit in funcția de manager interimar al Spitalului Județean de Urgență din Ploiești de catre „noul sef al Consiliului Judetean Prahova, PNL-istul Iulian Dumitrescu.
https://www.incisivdeprahova.ro/2020/10/28/pentru-initiati/
- Un alt personaj „marcant” implicat in dezvaluirea noastra este vicepreşedintele Sanitas Prahova, Dan Stroe – liderul sindical din Spitalul Judetean de urgenta Ploiesti.
Si, acum sa va dezvaluim cum sub noua „adminsitratie PNL din Prahova” se joaca „alba-neagra” cu decesele alte cauze si, contra unor sume de bani, sunt trecute ca decese datorate de COVID 19.
Nu stim ce interese au cei din PNL Prahova si/sau din PNL la nivel Central, reiteram ca nu ne-am propus si deocamdata NU ne propunem sa analizam sub aspect juridic, epidemiologic si/sau un eventual program integrat destinat persoanelor care au nevoie de urmarire medicala, in urma infectarii si vindecarii de COVID 19.
Lasam cititorii sa analizeze dezvaluirea noastre si sa sa analizeze singuri sub aspect juridic, epidemiologic cele dezvaluite.
Pentru orice eventuale de presiuni si/sau amanintari de stoparea a acestor dezvaluiri facem precizarea esentiala ca avem inregistrari audio-video cu cele ce va vor fi prezentate, ca sa scutim anumite amanintari si/sau incercari de initimidare cum au fost cele reccente efectuate de anumiti reprezentanti ai IPJ Prahova pentru eventuala stopare a dezvaluirilor pe cazul care ii implica!
Totodata, facem precizarea ca cei sus mentionati nu au putut fi contactați până la momentul publicării articolului pentru a comenta cele declarate de familia in suferinta.
Ii asteptam cu reactii pe datele de contact!
La data de 04.11.2020, cadrul medical din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Ploiesti, Calut Gabriela Alice ce activa in cadrul Laboratorului de la Spitalul Boldescu Ploiesti – s-a simtit rau si a solicitat salvarea la domiciliu, echipaj care i-a acordat primul ajutor fara sa solicite internarea acesteia.
La data de 05. 11.2020, la solicitrea aceleaisi paciente a venit un echipaj cu „izoleta”, fara a lua alte masuri pentru colega lor, cadru medical.
La data de de 06.11.2020, la orele 03.40, la solicitarea pacientei Calut Gabriela Alice au sosit la fata locului doua echipaje de ambulanta care au incercat salvarea colegei lor care a decedat in „mainile acestora”.
Cauza decesului:
STOP CARDIORESPIRATORIU pe fondul diabetului zaharat.

In acest sens s-a emis Certificatul Constatator de Deces cu cauzele sus mentionate, certificatul nr 4795 din 11.07.2020, certificat emis legal de dr Radulescu Elena.
Incepe hora „manariilor” si „joaca” PNL pe fondul deceselor, contra unor sume de bani oferiti ca mita!
In orice stat de drept, aceste dezvauiri ar face obiectul unor ample cercetari penale ale organelor in drept, dar nu in „Romania normala” a lui Iohannis…
Scarba si frustarea totala a cuprins familia cadrului medical Calut Gabriela Alice cand acestia au fost contactati de catre vicepreşedintele Sanitas Prahova, Dan Stroe – liderul sindical din Spitalul Judetean de urgenta Ploiesti pentru a le oferi suma de 2500 ron si sa declare si/sau accepte ca pacienta Calut Gabriela Alice a murit din cauza infectarii cu SARS-CoV-2, chiar daca colega lor a apucat sa fie ingropata crestineste!
Rudele (copii), Ion Viviana Cristina si fratele sau Calut Victor Gabriel au refuzat „oferta” – scarbiti de pronunerea acestui lider de sindicat care a precizat:
„Mai bine acceptati acesti bani ca noi am trecut-o ca fiind deces de Covid 19”!.
Usor cu pianul pe scari…!
Calut Victor Gabriel, rezident in Germania, a precizat pentru redactia Incisiv de Prahova ca se simte scarbit de aceste manipulari si ca poate fi contactat de eventualele organe de cercetare penala care ar avea curajul sa faca „lumina” in acest caz, dar „slabe sperante in Romania Normala condusa de Iohannis”. Vom reveni.

Redactia Incisv de Prahova transmite familiei indurerate:
A fost un om minunat și va rămâne mereu în sufletele noastre. Dumnezeu să va dea putere și să vă ofere mângâiere în acest moment dureros. Va îmbrățișăm cu drag!
Respect pentru verticalitatea dumneavoastra si in aceste momente grele! (Cristina T.).
Evenimente
„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată
Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.
Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate
Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.
În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.
Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența
Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.
„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.
Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști
Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.
„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.
Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.
Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.
Despre Rotaract
Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.
Sursa articol: BVON.ro
Evenimente
Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor
E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ
Dragi români de pretutindeni,
Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.
Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.
Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.
Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:
„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”
Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.
Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.
Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.
Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.
Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.
RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:
Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.
Ce puteți face concret, chiar acum:
- Sensibilizați opinia publică locală
Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”
- Contactați direct autoritățile
Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:
„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”
- Distribuiți masiv mesajul:
„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!
Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”
- Acțiuni suplimentare cu impact
– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.
– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.
– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.
Românii au contribuit mult la dezvoltarea țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.
Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.
Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.
Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.
RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.
Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.
Despre Repatriot
Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.
Evenimente
Cele 3 întrebări critice într-un test poligraf de fidelitate – Cum le formulăm corect?
Într-o relație, încrederea este unul dintre cele mai importante lucruri. Atunci când apar suspiciuni de infidelitate, lipsa comunicării și nesiguranța pot afecta profund relația dintre doi parteneri. Uneori, discuțiile repetate nu mai reușesc să aducă liniște sau claritate, iar unul dintre parteneri simte nevoia unei confirmări obiective. În astfel de situații, testul poligraf de fidelitate poate deveni o soluție serioasă și discretă pentru clarificarea adevărului.
Tot mai multe persoane aleg această variantă nu pentru scandal sau presiune, ci pentru a elimina îndoielile și pentru a putea merge mai departe, indiferent de rezultat. Totuși, un aspect foarte important într-un astfel de test este formularea întrebărilor. De fapt, succesul și relevanța testului depind foarte mult de modul în care sunt construite întrebările adresate persoanei testate.
Într-un test poligraf nu contează doar răspunsul „da” sau „nu”, ci și claritatea întrebării. Dacă întrebările sunt prea generale, ambigue sau formulate emoțional, rezultatele pot deveni neclare. Tocmai de aceea, specialiștii în domeniu acordă o atenție foarte mare acestei etape.
De ce întrebările trebuie să fie clare și foarte precise
Una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii atunci când se gândesc la un test poligraf de fidelitate este formularea unor întrebări prea vagi. De exemplu, întrebări precum „M-ai înșelat vreodată?” pot părea directe, dar în realitate sunt mult prea generale pentru un test profesionist.
Un specialist în poligraf va încerca întotdeauna să transforme întrebarea într-una clară, exactă și legată de un anumit context sau perioadă de timp. Spre exemplu, formularea poate deveni: „Ai avut contact intim cu altă persoană în timpul relației actuale?” sau „Ai ascuns în mod intenționat o relație romantică față de partenerul tău în ultimele 12 luni?”
Acest tip de formulare elimină interpretările și îi oferă persoanei testate posibilitatea de a răspunde foarte clar. În plus, întrebările precise reduc riscul unor reacții emoționale cauzate de confuzie sau stres inutil.
Este important de înțeles că testul poligraf nu funcționează ca în filme, unde apar întrebări dramatice și presiune exagerată. În realitate, procedura profesionistă presupune calm, claritate și o discuție detaliată înainte de testare. Persoana testată știe exact ce întrebări vor fi adresate și are posibilitatea să le înțeleagă complet înainte de începerea testului.
În cazul testelor de fidelitate, întrebările trebuie formulate astfel încât să urmărească fapte concrete, nu presupuneri sau interpretări personale. Acesta este unul dintre motivele pentru care experiența examinatorului contează foarte mult.
Cele 3 întrebări considerate esențiale într-un test de fidelitate
Deși fiecare caz este diferit și întrebările sunt adaptate în funcție de situație, există câteva direcții considerate esențiale într-un test poligraf de fidelitate. Aceste întrebări sunt construite pentru a clarifica exact ceea ce dorește să afle persoana care solicită testul.
1. A existat o relație ascunsă?
Aceasta este una dintre cele mai importante întrebări într-un astfel de test. Formularea trebuie să fie clară și să evite exprimările interpretabile. De exemplu:
„Ai avut o relație romantică sau intimă ascunsă față de partenerul tău în timpul relației actuale?”
Această întrebare urmărește existența unei relații ascunse și stabilește foarte clar contextul. Nu lasă loc pentru interpretări legate de prietenii, conversații banale sau simple interacțiuni sociale.
2. Au existat contacte intime cu altă persoană?
Aceasta este probabil întrebarea centrală în majoritatea testelor de fidelitate. Și aici este important ca termenii să fie clar definiți înainte de testare.
Un exemplu corect formulat poate fi:
„Ai avut contact sexual cu altă persoană în perioada relației actuale?”
Specialistul va clarifica înainte ce înseamnă exact „contact sexual”, tocmai pentru a evita ambiguitățile. Acest lucru este extrem de important pentru acuratețea testului.
3. Au fost ascunse intenționat anumite conversații sau întâlniri?
Infidelitatea nu înseamnă întotdeauna doar contact fizic. În multe situații, suspiciunile apar din cauza unor conversații ascunse, întâlniri secrete sau relații emoționale.
O întrebare relevantă poate fi:
„Ai ascuns în mod intenționat întâlniri sau conversații cu o persoană de care erai atras(ă)?”
Această formulare urmărește comportamentul intenționat de ascundere și poate oferi clarificări importante în relație.
Toate aceste întrebări sunt adaptate în funcție de situația concretă și sunt discutate înainte de test împreună cu examinatorul. Un test profesionist nu înseamnă intimidare, ci o procedură controlată și bine structurată.
Rolul specialistului în obținerea unor rezultate relevante
Un aspect extrem de important într-un test poligraf este experiența specialistului care îl realizează. Chiar dacă multe persoane se concentrează doar pe aparat, în realitate examinatorul are un rol esențial în întregul proces.
Acesta stabilește formularea corectă a întrebărilor, explică procedura, observă reacțiile și se asigură că persoana testată înțelege perfect fiecare întrebare. Un profesionist cu experiență știe să creeze un mediu calm și echilibrat, fără presiune inutilă.
De asemenea, specialistul trebuie să evite întrebările capcană sau exprimările emoționale. Scopul testului nu este manipularea sau intimidarea, ci obținerea unor răspunsuri clare și relevante.
În multe cazuri, simpla clarificare oferită de test poate ajuta un cuplu să depășească o perioadă dificilă. Uneori rezultatul confirmă fidelitatea și elimină suspiciunile, iar alteori oferă adevărul necesar pentru luarea unor decizii importante.
Important este ca testul să fie făcut într-un cadru profesionist, confidențial și cu respect pentru toate persoanele implicate.
Concluzie
Testul poligraf de fidelitate este un instrument care poate aduce claritate într-o situație tensionată și plină de incertitudini. Însă eficiența lui depinde foarte mult de modul în care sunt formulate întrebările și de profesionalismul specialistului care realizează testarea.
Întrebările clare, precise și bine construite pot face diferența dintre un rezultat relevant și unul interpretabil. Tocmai de aceea, alegerea unei echipe specializate este extrem de importantă pentru ca procesul să fie corect, discret și profesionist.
Pentru persoanele care își doresc să apeleze la un astfel de serviciu, Best-Polygraph reprezintă o opțiune de încredere, fiind specializați în teste poligraf, inclusiv în testele de fidelitate și oferind discreție, seriozitate și o abordare profesionistă adaptată fiecărei situații în parte.




