Connect with us

Stiri economice

Bani în plus pentru România. Comisia Europeană a aprobat finanțarea – Capital

Publicat

pe

Finanțarea este acordată în cadrul pachetului „Asistenţa în materie de redresare pentru coeziune şi teritoriile Europei”, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar, preluat de agerpres.

Finanțare pentru persoane devaforizate

În România, 56 milioane de euro vor fi investite pentru a oferi sprijin material pentru grupurile dezavantajate, precum mese calde, asistenţă pentru copiii defavorizaţi sub formă de rechizite şcolare precum şi asistenţă pentru mamele dezavantajate prin trusouri pentru nou-născuţi.

Italia investește în vaccin anti-Covid

În cazul Italiei, programul operaţional naţional „Guvernanţă şi Capacitate Instituţională” va primi 1,2 miliarde de euro, iar din această sumă 761 milioane de euro vor merge spre achiziţionarea a 68 de milioane de doze de vaccin împotriva coronavirusului.

Spania pune accente pe reinventarea IMM-urilor

În Spania, „Comunidad Valenciana” va primi resurse suplimentare în valoare de 690 milioane de euro pentru a furniza, printre altele, capital de lucru celor mai afectate IMM-uri şi a consolida investiţiile în infrastructura de bază pentru cetăţeni, inclusiv în sectoarele sănătate şi educaţie.

Luxemburg sprijină testarea pe scară largă

Luxemburg va primi 69 milioane de euro pentru a sprijini testarea pe scară largă pentru coronavirus şi achiziţionarea de vaccinuri precum şi investiţii în sustenabilitate precum electrificarea reţelei naţionale de autobuze.

REACT-EU este o iniţiativă care continuă şi extinde măsurile de reacţie la criză şi de redresare în urma crizei provocate de coronavirus. Aceasta va contribui la o redresare verde, digitală şi rezilientă a economiei prin adăugarea de resurse suplimentare în valoare de 50,6 miliarde de euro (la preţuri curente) la programele existente ale politicii de coeziune.

PNRR adoptat

Comisia Europeană a adoptat o evaluare pozitivă a Planului Național de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) al României, un pas important către plata a 14,2 miliarde de euro reprezentând granturi și 14,9 miliarde de euro – împrumuturi pentru România în cadrul Facilității de Redresare și Reziliență, care valorează în total 800 de miliarde de euro la nivelul UE.

Proiectele finanțate trebuie finalizate până în 2026

„Această finanțare va sprijini implementarea investițiilor cruciale și măsurilor de reformă subliniate în planul de redresare și reziliență al României. Va juca un rol crucial în permiterea României să iasă mai puternică din pandemia de Covid-19”, arată un comunicat al Comisiei.

Din cei 29,2 miliarde de euro, 41% sunt alocați tranziției „verde” și combaterii schimbărilor climatice și 21% pentru digitalizarea României.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

Uniunea Europeană aprobă tranzacția de 36 de miliarde de dolari dintre Mars și Kellanova

Publicat

pe

Comisia Europeană a anunțat că a aprobat necondiționat achiziția Kellanova Company (fosta Kellogg Company) de către Mars Inc., o tranzacție evaluată la aproximativ 36 de miliarde de dolari. Decizia vine după finalizarea investigației antitrust deschise în luna iunie, autoritățile europene concluzionând că operațiunea nu ridică probleme de concurență în Spațiul Economic European.

Potrivit comunicatului oficial, analiza Comisiei a arătat că fuziunea nu va conduce la o creștere semnificativă a puterii de negociere a grupului Mars în raport cu comercianții. Acordul dintre cele două companii a fost anunțat anul trecut și a primit deja aprobarea Comisiei Federale pentru Comerț din Statele Unite în luna iunie a acestui an. După anunțul deciziei europene, acțiunile Kellanova au crescut cu 0,37%, până la 83,45 dolari pe unitate.

Kellanova deține unele dintre cele mai cunoscute mărci de gustări și produse alimentare, precum Pringles, Cheez-It, Pop-Tarts, Rice Krispies Treats și cerealele Kellogg’s. De cealaltă parte, Mars este un jucător global major în industria alimentară, cu un portofoliu ce include branduri precum Snickers, Mars, Twix, Bounty, M&M’s, Skittles, precum și produse pentru animale de companie prin Whiskas și Royal Canin.

Prin această tranzacție, Mars își consolidează poziția pe piața globală a produselor alimentare și a gustărilor, creând unul dintre cele mai puternice grupuri din industrie.

Sursa: Realitatea Financiara

Citeste in continuare

Evenimente

Ion Cristoiu trage concluziile după voturile bucureștenilor: „Marele câștigător a fost Anca Alexandrescu!”

Publicat

pe

Maestrul Ion Cristoiu a tras concluziile după alegerile de ieri, dar a spus și care sunt consecințele rezultatului final.

Delia Vrânceanu: Care a fost, în opinia dumneavoastră, maestre Cristoiu, marele câștigător după votul de ieri și care a fost marele perdant?

Ion Cristoiu: Marele câștigător a fost, indiscutabil, Anca Alexandrescu. Am auzit mai înainte comentariile ei. Eu nu cred că ea a obținut scorul…este un scor uluitor. Locul II, înaintea PSD-ului și înaintea USR-ului care au avut cei doi candidați, ai celor două partide. Au avut mașinării de vot, bani, au apărut pe la alte televiziuni decât Realitatea.

Anca Alexandrescu a dus o campanie pe cont propriu, de fapt, cont propriu…sigur a contat că este ajutată de Realitatea TV, dar ea a fost mai mult în această campanie – jurnalista de la Realitatea decât să spunem: candidata, chiar dacă e independentă politic. Cred că a primit foarte multe voturi, nu în calitate de lider al suveraniștilor, ci în calitate de lider al opoziției. Eu cred că ea asta trebuie să se afirme pentru că, practic, noi nu avem…adică la ora actuală opoziția este anticipată de mai multe formațiuni. N-are importanță că sunt suveraniste, nesuveraniste, e vorba de opoziție. Opoziția nu este unită și din acest punct de vedere, Anca Alexandrescu a luat voturile pe care le-a luat și cred că nu numai de la suveraniști, ci și de la alte partide și de la nehotărâți pentru că s-a constituit ca jurnalist în opoziție, în critica actualei puteri. Deci, ea este marele câștigător.

Sper să nu cadă într-o capcană pe care văd că vrea să i-o întindă presa PSD-istă chiar și anume…că, de fapt, e un eșec și că trebuia să câștige locul I. În actualele condiții, așa cum s-a desfășurat campania și în condițiile României de azi, care este fixată în niște alianțe…e un scor excepțional.

Marele perdant este Nicușor Dan. 

Citeste in continuare

Evenimente

Makaveli: „Gelu Vișan trebuie izolat și exclus din mișcarea suveranistă”

Publicat

pe

Alexandru Zidaru, cunoscut sub titulatura de Makaveli, consideră că Gelu Vișan face jocuri murdare cu scopul de a boicota mișcarea suveranistă din România.

„Nu știu de ce se consideră naționalist. Nu poți fi naționalist, tu care contactezi jumătate din ifluenceri că să boicotezi votul pentru Anca Alexandrescu. Este vorba despre cei de la „România Te Iubesc”, despre Mario. I-a contactat ca să o tragă în jos pe Anca Alexandrescu și întreaga mișcare suveranistă. El a încercat o sabotare a acestei mișcări. Presupun ca e trimis de RTV. Știu că era la Realitatea, avea pat aici, iar de când a ajuns la RTV a vrut să spargă această mișcare. Are câțiva oameni pe social media care boicotează mișcarea suveranistă. Cred că domnul Georgescu va avea și el o poziție pe această temă.

Oamenii nu sunt informați, au auzit această pastilă cu „spital SRI”, și au căzut în plasă. Cineva i-a dat mai mult decât i-ați dat voi. El ne-a spus că are salariu de la Realitatea, că a prins un contract. Acum l-am văzut la RTV, de unde încearcă să denigreze Realitatea Plus. Este o ură din partea unora, ce vine din partea domnului Gelu Vișan. Am înțeles că nu o susține pe Anca Alexandrescu, dar nu mai dezbina mișcarea suveranistă. Lumea credea că este purtător de cuvânt al lui Georgescu, dar nu cred că domnul Georgescu se asocia cu un violator de adolescente. Noi muncim, avem credință, iar el vine și bagă zâzanie, îi montează să dezbine. Dai in Simion un an de zile, e ciudat. Nu a zis nimic de Nicușor Dan și de Bolojan. Ar trebui exclus și izolat el și toți cei ca el care trag în jos acest proiect suveranist”, a declarat Makaveli.

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE