Connect with us

Evenimente

Consiliul Local Ploiesti va fi chemat, de Andrei Volosevici – prin CSM Ploiesti, sa gireze un nou tun dat bugetului local de peste 1.500.000 de Euro/ O nouă instalaţie de nocturnă la Stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești/Ce se ascunde/acopera?

Publicat

pe

  1. Cu stupoare am asistat zilele acestea la o noua acţiune de dezinformare şi manipulare a presei si opiniei publice de catre un primar care, in disperare de a isi acoperi deturnarea de fonduri si abuzurile, a incercat sa atraga consilierii locali si Consiliul Judetean intr-o capcana PENALA.
    Pe un fond de emotie si santaj public si politic creat, la unison, cu firma franceza, cu eminenta ramanerii fara apa calda, etc, primarul a incercat sa para „Fata Mare”, uitand sa prezinte presei si opiniei publice modul dolosiv in care a actionat pentru prejudicierea bugetului local, respectiv deturnarea de fonduri realizata pentru favorizarea firmei Veolia.
    Nu ne vom referi in acest articol la o noua dezinformare a edilului Andrei Volosevici care a reacționat după ce Observatorul Prahovean a publicat articolul Primarul și directorul economic, protagoniști ai unui scandal uriaș pe holurile primăriei, prin care se dezvaluia la presiunile mari asupra Nicoletei Crăciunoiu pentru a schimba avizul dat de către direcția pe care o conduce, care a determinat consilierii locali să nu voteze hotărârea privind contractul cu Velolia Energie în condițiile propuse de primar.
    In fapt, pentru a scăpa de primar, directorul economic împreună cu alte colege s-ar fi baricadat în birou de unde nu ar fi ieșit decât după ce edilul s-ar fi retras în propriul birou.
    Aceasta informatie obtinuta, pe surse, de Observatorul Prahovean este REALA (confirmata de 7 (sapte surse aloe noastre din cadrul Primariei) si nu poate fi contestatat de nimeni, inclusiv de edil care a reactionat:
    „…P.S.: Cât despre afirmațiile legate de posibila alergătura cu reportofonul prin Primărie, nici măcar nu are rost sa comentez.”
    Normal ca nu se poate comenta evidenta ci doar este expusa  amenintarea prin care edilul incearca sa o realizeze, public, asupra Nicoletei Crăciunoiu cu o eventuala raspundere penala si a acesteia in tunul dat de gruparea sa bugetului local.
    Va prezentam azi doar un nou tun dat bugetului local, de minim 1.500.000 de Euro, prin care Consiliul Local va fi chemat sa gireze si sa acopere vechile fraude din mandatul lui Andrei Volosevici la stadionul Petrolul Ploiesti, fraude aflate pe rolul a doua dosare penale in lucru (ACTIVE) la DNA Structura Centrala.
    In fapt, din denunturile reciporce adesate unul altuia de catre Valeriu Răchită si Daniel Capra, fostul patron al Petrolului Ploiesti pe infractiunile savarsite unul si altul s-au initiat doua dosare penale care sunt cercetate si active la structura de parchet mentionata. In denuntul efectuat de Daniel Capra numele lui Andrei Volosevici este mentionat in postura urata, de faptuitor, in calitate de ordonator principal de credite.
    Nu vom aduce aici in discutie nici modalitatea dolosiva utilizata atunci, identica ca in cazul Veolia, cu „pastrarea” voita a unor „resturi” de plata de cca 500.000 de euro (cu toate ca si atunci exista prevedre bugetara) si Primaria Ploiesti a fost nevoita sa achite din bugetul local o suma de 3,5 milioane de euro, cu penalitati cu tot (nu face obiectul din acest articol, acestea urmand sa fie explicate ulterior).
    In acest dosar, cu foarte putin timp, a fost efectuata o expertiza referitor la instalaţia de nocturnă de la Stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, efectuata de Volosevici in vechiul mandat si de Valeriu Răchită actualul consiler al primarului si/sau al directorului CSM, caci nici dracu nu mai stie cine este la cate minciuni sunt lansate de cei doi.
    Iata ce dezvalui Stiri Actuale in 11.01.2021:
    „Declaraţii incredibile făcute de primarul Andrei Volosevici luni seară în emisiunea Neconvenţional de la Ploieşti TV!
    Întrebat de moderator ce atribuţii are Valeriu Răchită la CSM Ploieşti, edilul a răspuns: „Este angajat ca…antrenor la CSM Ploieşti. Nici nu există funcţia de consilier al directorului în organigrama CSM Ploieşti”!!!!
    Declaraţiile sunt incredibile, având în vedere declaraţiile publice ale fostului antrenor care de luni de zile participă la diverse emisiuni TV din postura de….consilier pe probleme de sport la CSM Ploieşti! Ba mai mult, presa centrala a preluat comunicatul CSM Ploieşti din luna iulie, comunicat prin care CSM anunţa angajarea lui Răchită în funcţia de consilier personal al directorului general.
    Implicarea lui Vivi Răchită la CSM Ploieşti a continuat şi după demisia lui Ştefan Grozea din funcţia de director al clubului, fostul antrenor reprezentând CSM Ploieşti la Adunarea Generală a Federaţiei Române de Fotbal pe data de 2 octombrie din postura de…consilier al directorului!
    Până aici, dacă ne luăm după o simplă căutare pe Google ne ducem spre….uzurpare de calităţi oficiale sau…într-o interpretare mai „dulce” a minciunilor spre un amărât de fals în declaraţii!
    (nr. Uzurparea de calităţi oficiale: infracţiunea constă în fapta unei persoane fizice care foloseşte, fără drept, o calitate oficială ce implică exerciţiul autorităţii de stat, acţiunea sa fiind însoţită sau urmată de îndeplinirea unui act legat de acea calitate)
    Nu de alta, dar acelaşi veşnic Răchită se lăuda în aceeaşi emisiune de la Ploieşti TV, pe data de 23 noiembrie 2020 că este consilier la CSM Ploieşti şi se ocupă de reorganizarea clubului şi de refacerea stadionului Ilie Oană!
    Avem totuşi nişte nelămuriri în legătură cu praful în ochii ploieştenilor aruncat în „măreaţa” emisiune Neconvenţional:
    – Ce grupă antrenează Valeriu Răchită la CSM Ploieşti?
    – În ce fel de structură sportivă, antrenorul îl concediază pe şeful secţiei?
    – Cum vor fi sancţionate declaraţiile false făcute de Valeriu Răchită timp de trei luni, declaraţii în care se bătea cu pumnul în piept că este consilier pe probleme de sport? (Ultimul interviu în care specifică funcţia falsă este acordat în data de 30.12.2020!!! )
    Sperăm ca organele abilitate să se autosesizeze în legătură cu încălcarea grosolană a legilor de către Vivi Răchită (protejat de diverse personaje politice din Ploieşti) şi să avem un punct de vedere oficial în legătură cu acest subiect!”


Despre comportamentul brutal si violent al stapanului Valeriu Răchită am tot scris…si noi!
Sa revenim la „oile” noastre!

Pentru a nu raspunde in solidar pentru suma de 1.500.000 Euro dupa expertiza efectuata in dosarul lui Daniel Capra, edilul cu gruparea sa si cu Valeriu Răchită au trecut urgent la un plan realizat, pas cu pas, pentru acoperirea prejudiciului efectuat in primul mandat.
Deoarece Ştefan Grozea nu indeplinea conditiile de loialitate pentru asumarea unei astfel de actiuni care implica raspunderea penala, la data de 12 ianuarie 2022, a revenit pe funcţia de consilier pe probleme de salubrizare în cadrul aparatului de specialitate al Primăriei Ploieşti.
Cu aceeasi data a fost numita o persoana care indeplinsete astfel de conditii.
Astfel, conform deciziei semnate de Primarul Municipiului Ploieşti, Andrei Volosevici, Melania Dragomir, director adjunct pe probleme juridice la CSM Ploieşti, exercita temporar funcţia de conducere vacantă, de director al clubului, până la ocuparea prin concurs a postului, post ocupat pana in prezent si va fi ocupat pana la acoperirea prejudiciului din mandatul trecut.


Astfel, sub masca de „Fata Mare” si de „Samaritean”, Andrei Volosevici si Valeriu Răchită au dat dispozitie (verbala, ca asa le place, doar „oral”) si CSM Ploiesti, prin Melania Dragomir, s-a conformat.
In fapt, Stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, casa echipei Petrolul Ploiești, liderul Ligii 2, a obținut, zilele trecute, Certificatului de Securitate pentru următorii doi ani, astfel că nu va avea probleme în a găzdui jocuri în sezoanele 2022-2023 și 2023-2024.
Totodată, arena ploieșteană urmează să beneficieze de o modernizare a instalației de nocturnă, prin înlocuirea celei actuale cu una la standardele actuale, dar, în viitorul apropiat, să aibă și un nou gazon, iar scaunele mătuite să fie schimbate.
Interesul celor doi sus mentionati este de reducere a valorii de inventar a instalatiei de nocturna pana aproape de zero, sa o caseze chiar daca pentru asta ar fi nevoiti sa o distruga intentionat.
Instalatia de nocturna a Stadionului Petrolul Ploiesti este in conditii foarte bune si corespunde din toate punctele de vedere, tehnic, aceasta nefiind uzata prin utilizare.
Certificatul de Securitate se reînnoieşte din doi în doi ani şi, chiar dacă acesta expira la finalul actualului sezon competitional, CSM Ploieşti a demarat din timp procedura de prelungire, întrucât documentul îi este necesar clubului Petrolul Ploieşti la dosarul de licenţiere pentru ediţia de campionat 2022-2023.
Certificatul implică avize de la Inspectoratul de Stat în Construcţii, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, Expert tehnic autorizat pentru instalaţia de nocturnă, Electrica, Direcţia de Sănătate Publică şi Jandarmerie.
Redeschis în septembrie 2011, Stadionul “Ilie Oană” are acreditare de categoria UEFA 4 şi va putea găzdui în continuare inclusiv meciuri internaţionale organizate sub egida Federaţiei Române de Fotbal sau a Uniunii Europene de Fotbal Asociaţie”, a informat CSM Ploiești la 15 martie.
”Gurile rele” spun că această modernizare a stadionul din Ploiești este, de fapt, o modalitate prin care să se sustragă niște bani publici. Investiția se va ridica, din informațiile Liga2.ro, la 600-700 de mii de euro.
În afară de patru becuri arse, nocturna actuală nu ar avea nicio problemă, însă administratorul stadionului, CSM Ploiești, a reușit să obțină o ”hârtie” din partea unei companii de profil, cum că aceasta nu mai este conformă cu standardele din zilele noastre. O nocturnă inaugurată în urmă cu 11 ani! Informația că la Ploiești se vrea schimbarea nocturnei a surprins chiar și reprezentanții EAD, deținătorii de drepturi TV din Liga 1 și Liga 2, care au un cuvânt greu de spus la omologarea stadioanelor.
Cei interesați direct de aceste modernizări au pus la pachet cu nocturna, pentru a avea cheluieli și mai mari, și schimbarea unor scaune la Tribuna O și Tribuna I, precizeaza si cei de la Prosport.ro in data de 17 martie 2022.
Mai mult, Andrei Volosevici a incercat sa il induca in eroare si pe Presedintele Consiliului Judetean Prahova:
„In urma unei discuţii pe care Primarul Municipiului Ploieşti, Andrei Volosevici, a avut-o cu Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Iulian Dumitrescu, în vederea menţinerii arenei la standarde ridicate, s-a convenit asupra semnării unui protocol prin care se va realiza înlocuirea instalaţiei de nocturnă cu una performantă, adaptată noilor tehnologii led folosite în domeniu”.
Prezentam aceste fapte/aspecte pentru ca cei din Consiliul Local Ploiesti sa NU poata nega ca NU au cunoscut aceste manevre dolosive, cu precizarea noastra, expresa, ca sunt doua dosare active la nivelul CENTRAL chiar pe tema instalației de nocturnă . Vom reveni cu dezvaluiri senzationale. (Cristina T.).

N.R – O precizare din partea redactiei Incisiv de Prahova.
Din mediul intim al edilului a reiesit ca acesta se considera cu imunitate, declarand, pe la „colturi” ca:
– „ala”, sef de Parchet este nasul dupa fosta sotie, deci nu se „baga” mai ales ca in cateva luni iese la pensie;
– „ala”, alt sef de Parchet nu se „baga” ca nu vrea sa deranjeze;
– „aia”, sefi prin IPJ Prahova ii am in „traista” si or sa faca joc de „glezne”
– „aia”, sefi de DGIPI am vorbit cu ei si intalnit (noi completam ca a si rugat sa ii „potcoveasca” pe contestatari, inclusiv pe cei de la Incisiv de Prahova);
– am fost plimbat pe la o ambasada de prietenelul meu francez si stau linistit…”am imunitate”;
Lumi paralele si legi paralele – doar in visele erotice se regasesc, este raspunsul nostru!
Pentru toate aceste considerente de mai sus, Incisiv de Prahova a depus plangere penala (pentru prejudicierea bugetului, pentru deturnare de fonduri, etc) la o structura centrala, explicand, detaliat, cu probe, de ce nu poate fi instrumentat, pe Prahova, un astfel de dosar penal. Le uram celor de la SIC Prahova „joc de glezne” pe mai departe.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Evenimente

Scena pop-indie autohtonă are un nou nume: Antonia Roman debutează la 19 ani cu albumul „Mechanics of the Heart”

Publicat

pe

De

Antonia Roman

Într-o industrie muzicală locală dominată adesea de formate comerciale rigide și rețete radiofonice repetitive, debutul discografic al Antoniei Roman Zbârcea propune o schimbare de paradigmă și un plus de prospețime. La doar 19 ani, la scurt timp după finalizarea studiilor liceale, tânăra artistă își marchează intrarea pe scena mainstream cu „Mechanics of the Heart”, un material lansat sub egida casei de discuri Nova Music. Albumul cuprinde zece piese conceptuale care radiografiază mecanismele emoționale, vulnerabilitatea și complexitatea relațiilor de iubire, totul analizat prin filtrul specific al Generației Z.

Fundația din spatele unui debut precoce

Parcursul muzical al Antoniei Roman nu este rezultatul unui algoritm de succes instantaneu pe rețelele sociale, ci consecința unei pregătiri constante începute încă din copilărie. La vârsta de 6 ani, aceasta a intrat pentru prima dată într-un studio de specialitate, urmând lecții de canto în cadrul Atelierului de Voce și Muzică, un proiect pedagogic și artistic dezvoltat în colaborare cu Loredana Groza.

Această etapă inițială s-a dovedit a fi pilonul central al evoluției sale ulterioare. Tot atunci a început colaborarea cu profesoara de canto Oana Brutaru, cea care avea să îi devină mentor pe termen lung. Relația profesională dintre cele două s-a extins dincolo de cursurile pentru copii, Antonia urmându-și profesoara la casa de discuri Nova Music pentru a-și rafina tehnica vocală și pentru a explora noi valențe interpretative. Această continuitate în pregătire i-a oferit artistei stabilitatea necesară pentru a trece de la simpla interpretare a unor cover-uri la exprimarea propriilor idei textuale și compoziționale.

Trecerea spre zona de songwriting s-a produs organic în perioada adolescenței. La vârsta de 15 ani, ceea ce a început ca un simplu proiect școlar s-a transformat în single-ul ei de debut, intitulat „Save Me”. Lansarea piesei nu doar că a validat potențialul creativ al tinerei în fața publicului și a specialiștilor din industrie, dar a și marcat punctul de plecare pentru un proiect mult mai ambițios: structurarea unui album complet, proces care s-a întins pe parcursul următorilor patru ani.

Producția și coordonatele stilistice ale albumului

Definitivarea materialului „Mechanics of the Heart” a fost realizată într-un parteneriat strâns cu producătorul Mihail Țirică, cel care a asigurat suportul tehnic și direcția sonoră pe parcursul anilor de lucru în studio. Din punct de vedere muzical, albumul se înscrie în curentele pop-indie și bedroom-pop, genuri care au câștigat o tracțiune masivă la nivel internațional în ultimul deceniu, dar care sunt încă în curs de dezvoltare pe piața din România.

Din punct de vedere liric și stilistic, piesele reflectă în mod direct influențele texturale și conceptuale ale unor artiste de referință din noua vână a muzicii pop globale:

  • Gracie Abrams: Se remarcă o apetență similară pentru confesiuni intime, aranjamente acustice minimaliste și texte centrate pe introspecție;
  • Olivia Rodrigo: Albumul preia dinamica instrumentală alternantă și modul direct, adesea nefiltrat, de a aborda dezamăgirile amoroase și dramele specifice adolescenței;
  • Billie Eilish: Influența se resimte în utilizarea unor texturi vocale calde, uneori șoptite, transpuse peste o producție atmosferică, axată pe stări și nuanțe discrete.

„Mechanics of the Heart” evită clișeele clasice ale pieselor de dragoste optimizate exclusiv pentru a deveni fundal sonor. Textul devine un spațiu de analiză a anxietății sociale, a atașamentului, a fricii de respingere și a procesului dificil de autodescoperire, teme recurente în rândul tinerilor de vârsta ei.

Strategia anului sabatic și tranziția academică spre Madrid

Spre deosebire de parcursul academic liniar ales de majoritatea absolvenților de liceu, Antonia Roman a optat pentru o decizie strategică: un an sabatic (gap year) dedicat în totalitate integrării sale în industria muzicală. Această perioadă nu a fost concepută ca o pauză, ci ca un interval de management intens, axat pe trei direcții clare: perfecționarea tehnicilor vocale în mediu de studio, studiul intensiv al chitarei ca instrument principal de suport pentru viitoarele compoziții și coordonarea campaniei de lansare a albumului de debut.

Din această toamnă, parcursul personal și profesional al artistei va suferi o schimbare geografică și academică majoră. Antonia se va stabili în Spania, urmând să studieze Științe Comportamentale și Sociale în cadrul renumitei IE University din Madrid.

Deși programul universitar din cadrul unei astfel de instituții impune rigori administrative și academice stricte, tânăra artistă a precizat că această mutare nu va reprezenta o ruptură de activitatea sa artistică. Din contră, studiul psihologiei și al dinamicii sociale este privit de aceasta ca o resursă directă pentru activitatea de compoziție. Cantoul, studiul instrumental și scrisul rămân elemente centrale în rutina sa zilnică, scopul fiind acela de a menține un echilibru între rigoarea academică de la Madrid și cariera muzicală aflată în plină ascensiune în România.

Antonia poate fi găsită pe contul său de YouTube, precum şi pe cel de Spotify.

Citeste in continuare

Evenimente

„Condu Prudent! Alege Viața!” a adus brașovenii față în față cu realitatea accidentelor rutiere, transformând siguranța rutieră într-o experiență trăită, nu doar explicată

Publicat

pe

De

Peste 1.000 de brașoveni au participat sâmbătă, 23 mai, la evenimentul „Condu Prudent! Alege Viața!”, una dintre cele mai ample inițiative de educație și conștientizare rutieră organizate la nivel local de Rotaract Kronstadt, alături de autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei auto și motorsportului. Timp de mai multe ore, participanții au avut ocazia să experimenteze, într-un mod controlat și interactiv, efectele reale ale accidentelor rutiere și importanța adoptării unui comportament responsabil în trafic.

Evenimentul, organizat împreună cu autorități, parteneri instituționali și reprezentanți ai industriei automotive și motorsportului, a avut ca obiectiv principal transformarea prevenției într-o experiență practică și accesibilă publicului larg.

Siguranța rutieră, adusă mai aproape de comunitate

Datele privind accidentele rutiere din România continuă să evidențieze necesitatea unor inițiative de educație și prevenție. În 2025, peste 3.000 de persoane au fost rănite grav în accidente rutiere, iar mai mult de 1.300 și-au pierdut viața pe șoselele din țară.

În acest context, campania „Condu Prudent! Alege Viața!” își propune să transforme informația teoretică într-o experiență directă, prin simulări și demonstrații care îi ajută pe participanți să înțeleagă concret impactul deciziilor luate în trafic.

Comunitatea și colaborarea dintre instituții fac diferența

Unul dintre cele mai importante elemente ale evenimentului a fost colaborarea dintre voluntari, autorități și partenerii implicați în proiect. Participanții au avut acces la demonstrații realizate de reprezentanții ISU Brașov, experiențe VR care simulează efectele consumului de alcool și ale distragerii atenției la volan, sesiuni dedicate siguranței copiilor în mașină și expoziții de automobile de competiție.

„Succesul acestui eveniment a fost posibil datorită unei colaborări solide între voluntari, autorități și parteneri privați. Suntem recunoscători instituțiilor locale – IPJ, ISU și Inspectoratului de Jandarmerie Brașov – precum și tuturor companiilor și organizațiilor care au susținut proiectul. Împreună am reușit să transmitem un mesaj clar: siguranța rutieră trebuie să devină o prioritate pentru întreaga comunitate”, a precizat Teodor Filip, Project Manager.

Conducerea defensivă și motorsportul, explicate direct de profesioniști

Pe parcursul evenimentului, participanții au avut ocazia să interacționeze cu instructori auto, specialiști în conducere defensivă și piloți de motorsport, care au explicat diferența dintre condusul sportiv și comportamentul responsabil în trafic.

„Poligonul este esențial în formarea unui șofer, pentru că acolo înveți gabaritul mașinii, poziționarea, frânarea, utilizarea oglinzilor și reacțiile de bază, fără presiunea traficului real. Abia după aceea ar trebui făcut pasul către circulația urbană. La fel de importantă este și înțelegerea sistemelor de siguranță ale mașinii: airbag-ul este proiectat să funcționeze împreună cu centura de siguranță, iar fără centură corpul ajunge prea repede în contact cu airbag-ul, care poate deveni periculos în loc să protejeze. Cele două sisteme trebuie privite ca un ansamblu de siguranță”, explică Alexandru Păun, trainer Academia Titi Aur.

Zona dedicată motorsportului a atras, de asemenea, un număr mare de participanți, care au putut vedea îndeaproape mașini de competiție și au discutat cu piloți profesioniști despre importanța disciplinei și a reflexelor corecte în trafic.

„Cele mai multe accidente se produc pentru că oamenii sunt grăbiți și conduc sub presiunea timpului. Noi încercăm să le transmitem că viața de zi cu zi nu este o probă specială de raliu și că prioritatea trebuie să fie întotdeauna siguranța. Am venit la acest eveniment pentru a fi mai aproape de comunitatea din Brașov și pentru a le arăta oamenilor că motorsportul înseamnă, înainte de toate, disciplină, responsabilitate și siguranță. Pe lângă prezentarea mașinilor de competiție, încercăm să le explicăm participanților cât de importante sunt reflexele corecte și deciziile responsabile în trafic”, a declarat Andrei Gîrtofan, pilot la ProRally.

Campania „Condu Prudent! Alege Viața!” face parte dintr-un proiect național desfășurat în mai multe orașe din România, printre care București, Alba Iulia, Cluj-Napoca, Sibiu și Târgu Mureș, având ca obiectiv principal reducerea numărului de accidente prin educație, prevenție și implicarea activă a comunității.

Proiectul a fost organizat cu sprijinul partenerilor și sponsorilor: Allianz Țiriac, Accenture, Coresi, Autoliv, Academia Titi Aur, ISU, IPJ, IJJ, Pro Rally Racing Team (ERA), OC Racing Team, LS Driving Academy, Siguranța Auto Copii, Lifetime Events, Ugly Bikers, Oaki, Crust Focacceria și Panoramic.

Despre Rotaract

Rotaract este o organizație internațională dedicată tinerilor cu vârste de peste 18 ani, care dezvoltă proiecte de voluntariat, educație, leadership și implicare comunitară. Parte a familiei Rotary International, Rotaract reunește tineri profesioniști și studenți care își propun să genereze schimbări pozitive în comunitățile din care fac parte, prin inițiative sociale, educaționale, culturale și civice.

Sursa articol: BVON.ro

Citeste in continuare

Evenimente

Scrisoarea Repatriot către românii din afara granițelor

Publicat

pe

De

E TIMPUL SĂ VORBIM CU OCCIDENTUL: ROMÂNIA – STAT UE ȘI NATO – A FOST ATACATĂ DE O DRONĂ RUSEASCĂ

Dragi români de pretutindeni,

Vă mulțumim pentru mesajele voastre de solidaritate și vă trimitem chemarea noastră de a acționa neîntârziat oriunde ați fi în lume.

Vineri, 29 mai, noaptea în jur de ora 2.00 AM o dronă rusească Geran-2 (Shahed) a lovit acoperișul unui bloc cu 10 etaje de pe strada Brăilei din Galați.

Impactul a provocat o explozie puternică și un incendiu. O mamă și copilul ei de 14 ani au fost răniți. Zeci de familii au fost evacuate în miezul nopții. Panica s-a instalat în tot orașul.

Cu o deviație de câțiva metri a traiectoriei, drona ar fi intrat direct într-unul dintre apartamente.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat ferm:

„Întreaga responsabilitate pentru acest incident îi aparține Federației Ruse.”

Pentru prima dată de la începutul războiului, Rusia a provocat victime omenești pe teritoriul unui stat NATO și UE. Nu a fost un accident. Drona a zburat o distanță semnificativă pe teritoriul României înainte de a lovi un bloc de locuințe civile.

Noi, românii, am deschis larg porțile și inimile pentru milioane de refugiați ucraineni. Sute de mii de Ucraineni au găsit protecție și siguranță în țara noastră. I-am primit, i-am ajutat, i-am sprijinit cu resursele unei țări care nu este bogată, dar care știe ce înseamnă demnitate și solidaritate.

Acum a venit rândul nostru să cerem solidaritate.

Rusia a trecut o linie roșie extrem de gravă. A testat reacția Alianței pe teritoriul unui stat membru UE și NATO, și a produs victime. Dacă nu răspundem ferm și unitar acum, mâine același lucru se poate întâmpla la Varșovia, la Riga, la Vilnius, la Helsinki, la Berlin, la Paris sau la Londra.

Pericolul nu mai este teoretic, el este real și a ajuns în casele românilor.

RePatriot lansează un CALL TO ACTION urgent către întreaga diasporă română:

Deveniți chiar astăzi vocea României în țările în care trăiți. Vorbiți cu vecinii, colegii, prietenii și, mai ales, cu autoritățile și aleșii locali.

Ce puteți face concret, chiar acum:

  1. Sensibilizați opinia publică locală

Postați pe rețelele sociale (Tiktok, Facebook, X, Instagram, LinkedIn) în limba țării în care locuiți: „O dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați, România – stat NATO și UE. O mamă și un copil de 14 ani au fost răniți. Războiul lui Putin nu mai este doar despre Ucraina. El a ajuns deja pe teritoriul UE și NATO. Dacă nu oprim Rusia acum, următorul oraș ar putea fi al vostru.”

  1. Contactați direct autoritățile

Trimiteți un email sau un mesaj parlamentarului, senatorului, europarlamentarului, consilierului local sau primarului din zona voastră de exemplu:

„Ca român rezident în [orașul/țara], vă solicit sprijin public pentru România după atacul rusesc asupra civililor din Galați. O dronă rusească a provocat victime pe teritoriul unei țări UE și NATO. Vă rog să susțineți întărirea apărării Flancului Estic și sancțiuni mai dure împotriva Rusiei.”

  1. Distribuiți masiv mesajul:

„Lideri ai Occidentului: Rusia a atacat teritoriul NATO la Galați – acționați acum!

Dorim ca apărarea aeriană a NATO să intercepteze amenințările mai devreme, cât încă sunt pe teritoriul Ucrainei, nu doar după ce intră în spațiul NATO, tocmai pentru a evita escaladarea și pentru a demonstra forță. O zonă tampon este necesară pentru apărare eficientă”

  1. Acțiuni suplimentare cu impact

– Faceți un video scurt pe TikTok/Instagram/Reels explicând situația celor din țara în care locuiți.

– Organizați o scrisoare deschisă semnată de comunitatea românească din orașul vostru.

– Vorbiți și spuneți la cât mai multă lume că Europa și NATO trebuie să aibă o voce comună împotriva atacurilor pe teritoriile sale.

Românii au contribuit mult la dezvoltarea  țărilor unde trăiesc, crează și muncesc. Acum avem nevoie ca aceste țări să stea alături de România, înainte ca Rusia să aducă războiul și în casele lor.

Noi, cei din țară, ne pregătim și acționăm după cum cer vremurile, întărind România acolo unde este cea mai expusă.

Împreună suntem mai puternici decât cred ei. Vocea noastră unită contează și poate face diferența.

Distribuiți acest mesaj în toate grupurile de români, paginile comunitare și chat-urile de diaspora. Cu cât acționăm mai rapid și mai unit, cu atât mesajul nostru va avea mai multă forță. O reacție largă va ajuta România și o va face mai sigură.

RePatriot – Conectăm românii de pretutindeni pentru un Acasă mai sigur.

Echipa RePatriot este acum în Madrid și pregătește ultimele detalii pentru conferința de azi, la care se așteaptă participarea a peste 90 de antreprenori, investitori, profesioniști și lideri români din România, Spania, Franța, Anglia și Germania. Oameni care construiesc, conectează comunități și caută oportunități de colaborare dincolo de granițe. Mai multe aici.

Despre Repatriot

Repatriot este o comunitate globală de antreprenori români care promovează reconectarea diasporei cu România prin inițiative de business, educație și leadership civic. Misiunea Repatriot, proiect RBL, este de a întări încrederea între români, oriunde s-ar afla, și de a susține dezvoltarea unei Românii moderne, prospere și libere. Mai multe pe www.repatriot.ro.

Citeste in continuare

TOP ARTICOLE