Evenimente
Academia de Politie, smenuri, plagiate si…normal, “amante”! Bani la greu…/UN NOU SCANDAL
Structura DNA ST Ploiesti, probabil in cardasie cu Structura Centrala, incearca cu disperare sa musamalize un caz grav de coruptie si crima organizata unde avem si fonduri europene dar si iz de „servicii secrete”. In numerele viitoare vom publica si inregistrari audio zdrobitoare, cu spagi, trafic de influenta, etc.
Cu toate ca OLAF cunoaste situatia reala, DNA incearca sa acopere acest caz sinistru in care este implicata multa lume „buna”.
Este vorba de dosarul penal nr 214/P/2018 inregistrat la unitatea de elita de la DNA ST Ploiesti.
Culmea, cu toate ca la DNA ST Ploiesti nu mai activeaza nici un procuror, unitatea functionand doar cu o sefa de pe la Buzau si un procuror de serviciu, aceasta unitate „sustine” ca s-a inceput urmarirea penala in „rem”, pentru fapte, in mod fals – deoarece in acest dosar nu s-a efectuat nici un act de urmarire penala. Obiceiurile lui Onea, Negulescu Giruela, Alfred Savu etc sunt perpetuate in prezent.
Faptiuitori in acest caz sunt:
- Primarul Targovistei – Stan Daniel Cristian Jr;
- Viceprimarul Radulescu Catalin;
- Managerul de proiect – Dir Daniela Popa care detine si functia de dir economic in cadrul primariei, personaj sustinut de un fost ofiter SRI dar si de alte „structuri” conform investigatiilor noastre;
- Asistent manager proiect – Stanescu Ciprian Jr;
- Directorul Executiv Directia Managementului Proiectului- ing Ciobanu Aurel;
- Directorul General al SC ALPHACONSULT& ENGINEERING SRL;
- Ing Dragomir Ionut de la ALPHACONSULT& ENGINEERING SRL si, atentie, clientul nostru despre care am mai scris o groaza,
- BERNA THEODOR.
Tehenologica Radion SRL, firma omului de afaceri Theodor Berna, fostul consilier al lui Băsescu, trimis în judecată și mai apoi denunțător al Direcției Naționale Anticorupție se află pe lista scurtă a firmelor care vor primi gaze ieftine. Conform listelor publicate de ANRE, firma va primi, între aprilie și septembrie 9769 mwh din sistemul național, la un preț de 68 lei/mwh.
Firma, specializată în construcția de drumuri, se laudă, pe site-ul ei, cu realizarea a peste 1000 de șosele, și este de mai bine de 6 ani în procedura falimentului. Este deținută, în proporție de 99,9% de omul de afaceri Theodo Berna, unii dintre clienții vechi ai Direcției Naționale Anticorupție.
În 2014, Tehodor Berna a fost reținut și pus sun învinuire de către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, într-un dosar de evaziune fiscala și, ulterior, trimis în judecată pentru un prejudiciu de 120 de milioane de lei. El a stat în arest între 19 august 2014 și 13 noiembrie, ulterior fiind plasat sub arest la domiciliu. Theodor Berna era acuzat că a făcut afaceri ilegale cu reţeaua de firme-fantomă a unui alt celebru suspect de evaziune – guvernamental din dosarul lui Victor Ponta, Marcel Păvăleanu. În dosarul acestuia, au apărut indicii că Tehnologica Radion ar fi spălat bani. lovitura de graţie împotriva omului de afacerei a venit de la foştii colaboratori şi angajaţi ai lui Berna, care au recunoscut la Parchet implicarea acestuia în afacerile necurate.
Despe acest personaj vorbim, personajul care prin amumite “parghii” a corput si/sau a incercat sa mituiasca totul in Targoviste, sa nu mai vorbim de “blatul” pe care l-a semnat cu cei de la DNA ST Ploiesti in urma utilizarii acestuia ca denuntator mincinos si martor cu identitate protejata.
Minutul 1.96.95:
Constructor:
“Eu am adus materialele,le am introdus pe situatia itermediara de lucrari,pentru a putea sa ajung sa ma judec cu primaria (intrucat nu se respecta clauzele contractuale pentru achizitionarea materialelor si plata lor),trebuie respinsa plata materialelor de factorii autorizati,dar dumneavoastra spuneti ca Dana Popa(prietena procurului Onea-Ploiesti,manager de proiect) nu va lasa nici macar sa le semnati.”
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
“Nu Dana respinge, ci Ciprian Stanescu si Aurel Ciobanu, dar o resping verbal, catre mine, nu au curaj sa raspunda in scris”
Constructor:
Pai domne asta inseamna ca ei isi bat joc de contract atunci.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Hai sa lamurim treaba de procurare si nu stiu ce…cand s-a discutat treaba de plata in custodie pentru (una din firmele executante) cu PAFSIN-ul de 800, numai de PAFSIN era vorba nu stiu daca era vorba si de camine, au venit toti au verificat pe teren materialele respective fiind procurate ,inseamna ca au fost si platite.
Constructor:
Nu domne plata in custodia (prevazuta in contract) inseamna garantia pentru producator ca isi ia banii,in cazul asta la astia(firma executanta).
Cu de I s-a platit toata teava? Ma apuc si eu si bag 10m maine o bag la plata pe toata.Mi se accepta?
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
NU!
Constructor:
De ce?
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Pentru ca atat s-a discutat pe tema asta incat mie deja mi se ridica patul in cap. Cand s-a platit catre o alta firma, nu erau atatea discuti pe tema asta si singurul care a venit si a batut apa in piua pe problema asta a fost Madam Ionica care zice uite domne eu am adus teava asta in santier dar trebuie sa imi recuperez banii si atunci facem proces verbal de cusodie si imi platiti materialul,dar s-a respins plata in custodie.
Constructor:
Atunci de ce ulterior i s-a platit materialele?
Toata teava!?
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Nu, nu toata.
Constructor:
Ba da, domne, toata!
Tot PAFSINUL de 800,pe care l-au incasat pe tot in silul 2.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Aproximativ,probabil ca da,o sa verific sa vad.
Constructor:
Atunci eu de ce nu pot sa incasez???
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Atunci am avut acceptul verbal si al lui Dana Popa(Prietena lui ONEA) si al viceprimarului(Catalin Radulescu-Omul lui Berna)
Constructor:
…
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Ca sa faca treaba asta am vorbit cu Dana Popa (Prietena lui ONEA),cred ca era si viceprimarul (Catalin Radulescu-Omul lui Berna), si le-am spus –Domne uitati ce vor astia, se poate?
-Raspuns Dana:Domnule Zota ,in principiu se poate daca vrea si consultantul.
Si am dat telefon lui Ionut Dragomir, ca am zis sa ii ajut sa demareze lucrarea cu promisiunea lor ferma ca vor ingropa 50 m si el le plateste toata teava ,cu conditia ca intr-un timp foarte scurt sa monteze tot ce le plateste.Intre timp ati venit dumneavoastra si ati montat dar cu teva dumneavoastra.
Constructor:
Da domne, am montat si teava lor si mi-am aprovizionat si platit si teava mea, in speranta ca ma veti trata la fel. Bun. Daca ingrop si eu acum 50m de teava, mi se platesc si mie toate materialele? (VALOAREA MATERIALE 1 MIL 200 ADUSE PE SANTIER SI RECEPTIONATE DE CATRE BENEFIACIAR)
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Nu! ,Pentru ca este un precedent, cum sa mai semnez inca o data asa ceva, inseamna ca sunt nebun.
MInututul 7.56.96:
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
O sa vorbsc cu Telor sa accepte sa va recuperati paguba,daca accepta …nu stiu…dar daca le spun eu cred ca accepta si urmeaza sa va recuperati banii in silul urmator (NU S-AU MAI RECUPERAT NICIODATA).
Constructor:
….de unde stii tu ca Dana nu este pe mana cu cel care a primit banii pe toate materialele, noi nu suntem vazuti bine de ea si noua nu ne accepta…lor le-au acceptat. Pai daca lor le-a aprobat si le-a si platit inseamna ca pe ei ii tine inginerul (Ionut Dragomir) in brate si pe mine ,nu…
Min 17:46:59
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
In toate notele de sedinta,primarul a promis ca va veti incasa banii, ca se vor plati.
Min 31:07:26
Dirigintele de santier, Zota Pantelimon recunoste ca Ciprian Stanescu cere notele de sedinta in forma bruta dupa care le falsifica cum vrea el,redam convorbirea:
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Notele de sedinta se dau in forma bruta vruta, dupa care Stanescu face completari, se adauga in notele de sedinta probleme pe care voi nu le-ati spus.
Constructor:
Domnul Zota, stiti cum sa tineti de caietul ala in care va notati problemele disutate la sedinta….stiti cum….ca de Biblie .Stati linistiti ca vor fi intrebati Domnii Stanescu si Ciobanu cu ce drept falsifica ei inscrisuri oficiale.
Ascultati ma bine ce va spun, numerotati-va paginile la caiet si informati pe Ionut Dragomir ca detineti caietul cu adevaratele discutii din cadrul sedintelor…va spun pentru binele dumneavoastra. Ca sa devina treaba lui in continuare si a celor care il influenteaza sa le modifice.
Min 38:10:06:
Constructor:
Domnul Zota ,ce ati masunat astazi, este lucrare efectuata de mine”?.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Sunt de accord, dar banii sunt incasati de o alta firma.
Constructor:
Singura solutie pentru mine este sa sistez lucrarile, pentru ca nu pot sa investesc la nesfarsit si banii mei sa ii incaseze altii.
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Nu stiu daca este o solutie.Singura soutie este sa se discute cu firma care a incasat banii sa le opreasca din situatia lor si sa va dea banii dumneavoastra.
Urmeaza o discutie intre diriginetele de santier si inginerul Ionut Dragomir in care acesta ii traseaza dispozitii lui Zota cu ce trebuie facut.Dupa ce inchide el urmeaza :
Minutul 4:42:90
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Trebuie sa discuti problema ca de la patron la patron cu Berna.
Constructor:
Nu discut eu cu Berna domnu…..
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Nu discuti?
Constructor
Eu cu infratorii nu discut!
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Da…E un infractor periculos.Daca eram un tip slab si puneam botul cand el(Berna) mi-a desenat pe hartie un 1 cu niste zerouri? Pe cuvantul meu…si eu am luat hartia si am rupt-o si I-am pus-o in fata…nu stiu ce a inteles el…m-a intrebat de telefon…si eu I-am raspuns ca de telefon nu ma despart ca nu am ce sa ascund ca nu discut nimic in afara legii
Raspuns Berna: pai nu dar stiti ca se interpreteza
Constructor:
Domnul Zoat ce v-am zis eu sa va feriti…mai tineti mine cand m-ati chemat pe mine sa-mi spuneti ca v-a invitat Berna la Bucuresti prin intermediul sefului de proiect?…ati vazut acum escrocul a venit el la Targoviste…sa va dea bani..
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Da….Nu…sa mi propuna
Constructor:
Da….sa va propuna sa va dea bani.
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Eu nu am luat nici un ban si pentru faptul ca eu aveam tel la mine si el(Barna) avand telefonul in masina si stiti ce se zice ca baietii cu ochii albastri te pot asculta si daca ai telefonul inchis si daca ai scoasa bateria…
Constructor:
Domne, te asculta cand ai ceva de ascuns.Dar noi daca nu avem nimic de ascuns….
Minutul 6:54:18
Constructor:
Eu va spun un lucru..nici la Targoviste dumneavoastra nu trebuia sa va intalniti cu el, trebuia sa va feriti sa dati ochii cu jigodia aia
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Acum stiind mult mai multe,intradevar,trebuia sa refuz.Din ce punct de vedere….
Constructor:
Este o terta persoana fata de contract!
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
In ce calitate ma intalnesc eu cu asta? El este seful Telorului????
Nu este, sunt altii bagati la inaintare…eu stiam la vremea respective ca este director general al Telorului…asa stiam, mi-a spus vicele (Catalin Radulescu-omul lui Barna)…si eu nu mai stiu pe cine am intreba de mi-a spus asta…da bine nu sunt eu singurul care s-a intalnit cu Barna in Targoviste…primarul (Cristian Daniel Stan)in ce calitate s-a intalnit cu Berna? Dupa aia alta treaba …a iesit o data primarul (Cristian Daniel Stan) din sedinta si s-a dus in birou sa vorbeasca cu Barna…si s-a intors suparat in sedinta..foarte suparat si a zis “Domne nu raspunde Barna”.
Minutul 1.96.95:
Constructor:
“Eu am adus materialele ,le am introdus pe situatia intermediara de lucrari, pentru a putea sa ajung sa ma judec cu primaria (intrucat nu se respecta clauzele contractuale pentru achizitionarea materialelor si plata lor), trebuie respinsa plata materialelor de factorii autorizati,dar dumneavoastra spuneti ca Dana Popa (NR-prietena procurului Onea-Ploiesti, manager de proiect) nu va lasa nici macar sa le semnati.”
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
“Nu Dana respinge, ci Ciprian Stanescu si Aurel Ciobanu, dar o resping verbal, catre mine, nu au curaj sa raspunda in scris”
Constructor:
Pai domnule, asta inseamna ca ei isi bat joc de contract atunci?.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Hai sa lamurim treaba de procurare si nu stiu ce…cand s-a discutat treaba de plata in custodie pentru (una din firmele executante) cu PAFSIN-ul de 800, numai de PAFSIN era vorba nu stiu daca era vorba si de camine, au venit toti au verificat pe teren materialele respective fiind procurate ,inseamna ca au fost si platite.
Constructor:
Nu domnule, plata in custodia (prevazuta in contract) inseamna garantia pentru producator ca isi ia banii, in cazul asta la astia (firma executanta).
Cum de i s-a platit toata teava? Ma apuc si eu si bag 10 m, maine o bag la plata pe toata. Mi se accepta?
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
NU!
Constructor:
De ce?
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Pentru ca atat s-a discutat pe tema asta incat mie deja mi se ridica patul in cap.Cand s-a platit catre o alta firma,nu erau atatea discuti ipe tema asta si singurul care a venit si a batut apa in piua pe problema asta a fost Madam Ionica care zice uite domne eu am adus teava asta in santier dar trebuie sa imi recuperez banii si atunci facem proces verbal de cusodie si imi platiti materialul,dar s-a respins plata in custodie.
Constructor:
Atunci de ce ulterior I s-a platit materialele?
Toata teava!?
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Nu,nu toata.
Constructor:
Ba da,domne,toata!
Tot PAFSINUL de 800, pe care l-au incasat pe tot in silul 2.
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Aproximativ,probabil ca da,o sa verific sa vad.
Constructor:
Atunci eu de ce nu pot sa incasez???
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Atunci am avut acceptul verbal si al lui Dana Popa(Prietena lui ONEA) si al viceprimarului(Catalin Radulescu-Omul lui Berna)
Constructor:
…
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Ca sa faca treaba asta am vorbit cu Dana Popa (N R – Prietena lui ONEA Lucian de la DNA ST Ploiesti), cred ca era si viceprimarul (Catalin Radulescu-Omul lui Berna), si le-am spus –Domne uitati ce vor astia,se poate?
-Raspuns Dana:
Domnule Zota, in principiu se poate daca vrea si consultant.
Si am da telefon lui Ionut Dragomir, ca am zis sa ii ajut sa demareze lucrarea cu promisiunea lor ferma ca vor ingropa 50m si el le plateste toata teava ,cu conditia ca intr-un timp foarte scurt sa monteze tot ce le plateste.Intre timp ati venit dumneavoastra si ati montat dar cu teva dumneavoastra.
Constructor:
Da doamneee, am montat si teava lor si mi-am aprovizionat si platit si teava mea, in speranta ca ma veti trata la fel.Bun.Daca ingrop si eu acum 50m de teava ,mi se platesc si mie toate materialele? (VALOAREA MATERIALE 1 MIL 200 ADUSE PE SANTIER SI RECEPTIONATE DE CATRE BENEFIACIAR)
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Nu ,pentru ca este un precedent, cum sa mai semnez inca o data asa ceva ,inseamna ca sunt nebun.
MInututul 7.56.96:
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
O sa vorbsc cu Telor sa accepte sa va recuperati paguba,daca accepta …nu stiu…dar daca le spun eu cred ca accepta si urmeaza sa va recuperati banii in silul urmator (NU S-AU MAI RECUPERAT NICIODATA).
Constructor:
….de unde stii tu ca Dana nu este pe mana cu cel care a primit banii pe toate materialele,noi nu suntem vazuti bine de ea si noua nu ne accepta…lor le-au acceptat. Pai daca lor le-a aprobat si le-a si platit inseamna ca pe ei ii tine inginerul (Ionut Dragomir) in brate si pe mine ,nu…
Min 17:46:59
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
In toate notele de sedinta, primarul a promis ca va veti incasa banii,ca se vor plati…
Min 31:07:26
Dirigintele de santier, Zota Pantelimon recunoste ca Ciprian Stanescu cere notele de sedinta in forma bruta dupa care le falsifica cum vrea el,redam convorbirea:
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Notele de sedinta se dau in forma bruta vruta ,dupa care Stanescu face completari, se adauga in notele de sedinta probleme pe care voi nu le-ati spus.
Constructor:
Domnul Zota, stiti cum sa tineti de caietul ala in care va notati problemele disutate la sedinta….stiti cum….ca de Biblie. Stati linistiti ca vor fi intrebati Domnii Stanescu si Ciobanu cu ce drept falsifica ei inscrisuri oficiale.
Ascultati ma bine ce va spun, numerotati-va paginile la caiet si informati pe Ionut Dragomir ca detineti caietul cu adevaratele discutii din cadrul sedintelor…va spun pentru binele dumneavoastra. Ca sa devina treaba lui in continuare si a celor care il influenteaza sa le modifice.
Min 38:10:06:
Constructor:
Domnul Zota ,ce ati masunat astazi,este lucrare efectuata de mine.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Sunt de accord,dar banii sunt incasati de o alta firma.
Constructor:
Singura solutie pentru mine este sa sistez lucrarile, pentru ca nu pot sa investesc la nesfarsit si banii mei sa ii incaseze altii.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Nu stiu daca este o solutie.Singura soutie este sase discute cu firma care a incasat banii sa le opreasca din situatia lor si sa va dea banii dumneavoastra.
Urmeaza o discutie intre diriginetele de santier si inginerul Ionut Dragomir in care acesta ii traseaza dispozitii lui Zota cu ce trebuie facut. Dupa ce inchide el urmeaza:
Minutul 4:42:90
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Trebuie sa discuti problema ca de la patron la patron cu Barna.
Constructor:
Nu discut eu cu Barna domnule’…..
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Nu discuti?
Constructor:
Eu cu infratorii nu discut!
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Da…E un infractor periculos.Daca eram un tip slab si puneam botul cand el (Barna) mi-a desenat pe hartie un 1 cu niste zerouri? Pe cuvantul meu…si eu am luat hartia si am rupt-o si i-am pus-o in fata…nu stiu ce a inteles el…m-a intrebat de telefon…si eu I-am raspuns ca de telefon nu ma despart ca nu am ce sa ascund ca nu discut nimic in afara legii
Raspuns Barna: pai nu dar stiti ca se interpreteza
Constructor:
Domnul Zota ce v-am zis eu sa va feriti…mai tineti mine cand m-ati chemat pe mine sa-mi spuneti ca v-a invitat Barna la Bucuresti prin intermediul sefului de proiect?…ati vazut acum escrocul a venit el la Targoviste…sa va dea bani..
Raspuns diriginte de santier,Zota Pantelimon:
Da….Nu…sa-mi propuna
Constructor:
Da….sa va propuna sa va dea bani.
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Eu nu am luat nici un ban si pentru faptul ca eu aveam tel la mine si el (Barna) avand telefonul in masina si stiti ce se zice ca baietii cu ochii albastri te pot asculta si daca ai telefonul inchis si daca ai scoasa bateria…
Constructor:
Domne, te asculta cand ai ceva de ascuns.Dar noi daca nu avem nimic de ascuns….
Minutul 6:54:18
Constructor:
Eu va spun un lucru..nici la Targoviste dumneavoastra nu trebuia sa va intalniti cu el, trebuia sa va feriti sa dati ochii cu jigodia aia
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
Acum stiind mult mai multe, intradevar, trebuia sa refuz. Din ce punct de vedere….
Constructor:
Este o terta persoana fata de contract!
Raspuns diriginte de santier, Zota Pantelimon:
In ce calitate ma intalnesc eu cu asta? El este seful Telorului????
Nu este , sunt altii bagati la inaintare…eu stiam la vremea respectiva este director general al Telorului…asa stiam ,mi-a spus vicele (Catalin Radulescu-omul lui Barna)…si eu nu mai stiu pe cine am intreba de mi-a spus asta…da bine nu sunt eu singurul care s-a intalnit cu Berna in Targoviste…primarul (Cristian Daniel Stan)in ce calitate s-a intalnit cu Barna? Dupa aia alta treaba …a iesit o data primarul (Cristian Daniel Stan)din sedinta si s-a dus in birou sa vorbeasca cu Barna…si s-a intors suparat in sedinta..foarte suparat si a zis “Domne nu raspunde Barna”.
Evenimente
JUDO MAI APROAPE DE COPII, ÎN SECTORUL 2!
În cadrul parteneriatului dintre Federația Română de Judo și Primăria Sectorului 2 București, la Școala Gimnazială nr. 39 a avut loc o nouă acțiune dedicată promovării judo-ului și valorilor sale în rândul copiilor.
La invitația Federației Române de Judo, ACS Motiuashi București, club din Sectorul 2, a prezentat celor aproximativ 100 de elevi participanți la programul „Școala de Vară” o demonstrație prin care cei mici au putut descoperi o parte dintre tainele frumosului nostru sport.
🥋 Sportivii Bârziloiu Darius, Grigore Darius, Dincă Victor și Smărăndeanu Mircea au prezentat elemente specifice judo-ului, într-o întâlnire în care sportul s-a împletit firesc cu educația, disciplina și respectul.

Un moment aparte l-a reprezentat faptul că Bârziloiu Darius, Grigore Darius și Dincă Victor sunt chiar elevi ai Școlii Gimnaziale nr. 39, revenind de această dată în fața colegilor lor în calitate de judoka.
Demonstrația a fost coordonată de Sensei Adrian Szekely, antrenor coordonator al ACS Motiuashi și vicepreședinte al Federației Române de Judo, alături de Dorel Rumega, președintele Colegiului Central al Arbitrilor din cadrul Federației Române de Judo.

ACS Motiuashi București este condus de președintele clubului, Violeta Becelea Szekely, și reprezintă unul dintre cluburile de judo active chiar în comunitatea Sectorului 2.
🤝 Mulțumim Primăriei Sectorului 2 pentru deschiderea și sprijinul acordat acțiunilor prin care sportul ajunge mai aproape de copii, precum și conducerii Școlii Gimnaziale nr. 39, în mod special domnului director adjunct Dan Gheorghe, pentru primire și implicare.

Pentru Federația Română de Judo, asemenea acțiuni reprezintă mai mult decât simple demonstrații sportive. Ele sunt o investiție în educație, în caracter și în generațiile care vin.
Judo-ul începe pe tatami, dar lecțiile sale rămân pentru toată viața. 🥋❤️
Evenimente
O româncă din Top 100 Români de Pretutindeni atrage 500.000 de lire sterline pentru startup-ul său din Marea Britanie
FlairMakers, compania fondată de Raluca Epureanu, construiește infrastructura digitală pentru o nouă piață a muncii în HoReCa și este deja prezentă în România
O româncă plecată din Constanța, care a ajuns să lucreze la cel mai înalt nivel în industria ospitalității mondiale, atrage acum capital britanic pentru compania pe care a construit-o între Londra și România.
FlairMakers, startup-ul fondat de antreprenoarea română Raluca Epureanu, a încheiat o rundă de finanțare pre-seed de 500.000 de lire sterline, condusă de SFC Capital, unul dintre cei mai activi investitori seed din Marea Britanie, alături de investitori angel. Compania dezvoltă o platformă digitală pentru industria ospitalității și este deja activă atât în Marea Britanie, cât și în România. Recent, FlairMakers a fost desemnată Hospitality, Tourism & Events StartUp of the Year în cadrul London UK StartUp Awards 2026.

Pentru RePatriot, povestea FlairMakers este mai mult decât succesul unei companii. Este un exemplu concret al felului în care diaspora poate transforma experiența internațională în capital, tehnologie, know-how și rețele care creează valoare și pentru România.
„Raluca Epureanu este un exemplu remarcabil al unei generații de români care nu mai trebuie privită prin paradigma plecării și întoarcerii. Ea arată că există ceva mult mai puternic: conectarea. Poți pleca din Constanța, poți construi o carieră internațională extraordinară, poți învăța în marile centre ale lumii și apoi poți construi o companie globală care operează și în România. Pentru noi, acesta este sensul profund al RePatriot. Nu vrem doar ca românii din diaspora să se întoarcă acasă. Vrem ca România să fie conectată permanent la competența, capitalul și energia lor. FlairMakers este o dovadă că această legătură poate produce valoare reală.”, spune Marius Bostan, inițiator RePatriot.
De la Constanța la Oxford și de la Marriott la propriul startup
Raluca Epureanu are o experiență de aproximativ 20 de ani în industria ospitalității, construită pe patru continente și în 30 de țări.
A absolvit Academia de Studii Economice din București, apoi a urmat un Executive MBA la Saïd Business School, University of Oxford, devenind prima româncă beneficiară a bursei Forté pentru femei în cadrul unui program EMBA. În 2022, a fost inclusă de Poets & Quants în clasamentul „The Best & Brightest Executive MBAs”.
Timp de peste 15 ani, Raluca a lucrat pentru Marriott International, unde a parcurs drumul de la un stagiu în Statele Unite până la poziția de Senior Director of Events pentru regiunea Asia-Pacific, cu sediul la Hong Kong. În acest rol a coordonat o organizație care acoperea 750 de hoteluri, 23 de branduri din 24 de țări și o echipă de 175.000 de oameni.
În 2023, Raluca Epureanu a fost inclusă în Top 100 Români de Pretutindeni, inițiativa RePatriot care recunoaște anual performanțele profesioniștilor și antreprenorilor români din diaspora.
Astăzi, experiența acumulată în marile organizații ale industriei este transformată într-o companie de tehnologie care încearcă să schimbe modul în care oamenii și companiile lucrează în HoReCa.
Ce face, de fapt, FlairMakers?
Pe înțelesul tuturor: FlairMakers ajută un hotel sau un restaurant să găsească rapid oamenii potriviți atunci când are nevoie de ei, iar profesioniștilor le permite să-și transforme experiența într-o carieră mai flexibilă și mai multe surse de venit.
Un hotel poate avea nevoie de un bucătar pentru un weekend aglomerat, un restaurant poate avea nevoie de un somelier, un eveniment poate necesita personal suplimentar, iar o companie poate avea nevoie temporar de un manager cu experiență.
În locul recrutării clasice sau al rețelelor informale de recomandări, FlairMakers creează un sistem digital în care companiile pot accesa profesioniști independenți verificați. Dar platforma nu se oprește la „matching”. Ea integrează verificarea, trainingul, conformitatea, contractarea, plățile și controlul calității – exact acele elemente care fac dificilă astăzi colaborarea flexibilă la scară.
De aceea, FlairMakers poate fi privită nu doar ca o platformă de recrutare, ci ca infrastructură digitală pentru o nouă piață a muncii în HoReCa.
„Noi construim acest sistem”
Raluca Epureanu, co-fondator și CEO FlairMakers explică schimbarea pe care încearcă să o producă FlairMakers: „Ospitalitatea a pornit dintotdeauna de la premisa că există doar două moduri de a lucra: angajare sau agenții. Există și un al treilea, iar cei mai buni profesioniști din industrie îl trăiesc deja: același somelier lucrează ture în trei localuri, ține cursuri de degustare și oferă consultanță pentru liste de vinuri. Un singur set de competențe, mai multe surse de venit. Nimeni nu a construit însă sistemul care să facă acest model sustenabil, așa că totul funcționează pe grupuri de WhatsApp și pe favoruri. Noi construim acest sistem. Industria se tot întreabă cum să îi aducă pe oameni înapoi. Răspunsul este simplu: să nu le mai ceară să se încadreze într-un model pe care l-au respins deja.”
Este ideea care stă la baza ceea ce compania numește „portfolio career” – o carieră în care un profesionist își poate valorifica aceeași competență în mai multe contexte, pentru mai mulți clienți și prin mai multe surse de venit.
Nu doar o platformă. Infrastructura din spatele ei
Pentru ca acest model să funcționeze într-o industrie în care siguranța, calitatea și conformitatea sunt esențiale, tehnologia trebuie să rezolve problemele mai puțin vizibile ale colaborării.
Alexis Sikorsky, co-fondator și CTO FlairMakers, explică de ce: „Nimeni nu adoptă talentul flexibil la scară până când nu sunt rezolvate părțile mai puțin spectaculoase: identitate, verificare, conformitate, contractare, plăți internaționale. Un grup hotelier nu va rezerva un freelancer cu aceeași încredere cu care angajează un om cu contract permanent decât atunci când platforma preia toată această responsabilitate. Runda de față finanțează exact acest nivel, astfel încât un local din Londra și unul din București să funcționeze pe aceeași infrastructură.”
Finanțarea atrasă va susține dezvoltarea produsului și tehnologiei, precum și extinderea rețelei FlairMakers în Marea Britanie. În paralel, compania are deja activitate în România și a încheiat recent un parteneriat cu Academia de Studii Economice din București, universitatea absolvită de Raluca.
Următoarea schimbare: cariera nu mai trebuie să însemne un singur angajator
Massimiliano Savarese, co-fondator și Human Capital Expert FlairMakers, vede în schimbarea propusă de companie o transformare mai largă a pieței muncii: „Am văzut această schimbare în alte industrii de-a lungul carierei mele în zona de capital uman: profesioniști veritabili care trec la cariere de tip portofoliu și companii care au nevoie de acces flexibil la talent verificat. Ospitalitatea este următoarea. Majoritatea platformelor se opresc la matching; FlairMakers a mers mai departe și a construit infrastructura completă, de la training și conformitate până la plăți și controlul calității. De aceea i-am susținut din prima zi.”
Un apel către HoReCa din România: viitorul este deja aici
RePatriot îi invită pe managerii din industria ospitalității să testeze noul model. Managerilor din HoReCa le spunem: dacă aveți nevoie de oameni buni, verificați FlairMakers. Platforma vă oferă acces la profesioniști din operațiuni, management și zona executivă, fără să fiți limitați de modelul tradițional de recrutare.
Iar dacă lucrați în HoReCa, înscrieți-vă pe FlairMakers. Piața muncii se schimbă, iar viitorul aparține tot mai mult profesioniștilor care își pot transforma competențele în proiecte, oportunități și mai multe surse de venit.
flairmakers.com – platforma pentru noua generație de profesioniști din HoReCa
FlairMakers și lecția pentru România: diaspora poate aduce capital de încredere, nu doar bani
Povestea FlairMakers se leagă direct de o altă inițiativă susținută de RePatriot: RO-SEIS, mecanismul propus pentru stimularea investițiilor private în startup-urile românești.
Raluca Epureanu este inițiatoarea RO-SEIS, propunere prezentată în premieră la prima masă rotundă RISE România, găzduită de Senatul României la 22 aprilie 2026, sub patronajul RePatriot și cu susținerea unei coaliții de 14 organizații din ecosistemul antreprenorial. Mecanismul este inspirat de schema britanică SEIS și urmărește să creeze condițiile prin care capitalul privat să fie orientat către startup-uri cu potențial de creștere.
Este aceeași filozofie care stă în spatele RePatriot: românii din diaspora nu sunt doar o comunitate care trimite bani acasă. Sunt antreprenori, investitori, profesioniști, cercetători, manageri și creatori de rețele internaționale. În ultimii ani, RePatriot a urmărit tocmai această transformare: de la relația emoțională cu diaspora la o relație bazată pe încredere, dialog, oportunități și dezvoltare.
„FlairMakers ne arată foarte concret ce înseamnă o Românie conectată la diaspora. Raluca nu a adus doar o idee în România. A adus experiență acumulată în 30 de țări, standarde învățate într-o companie globală, educație de la Oxford, o echipă internațională, tehnologie și acces la capital. Asta este forța adevărată a diasporei. Noi nu construim doar evenimente ci construim încredere. Iar încrederea poate deveni capital, capitalul poate deveni investiție, investiția poate deveni companie, iar compania poate crea locuri de muncă și prosperitate.”, spune Marius Bostan, antreprenor și investitor în serie.
Despre RePatriot
RePatriot este o inițiativă a Romanian Business Leaders care urmărește reconectarea românilor din diaspora cu România prin antreprenoriat, investiții, transfer de know-how și proiecte de dezvoltare. Printre proiectele RePatriot se numără Top 100 Români de Pretutindeni, inițiativa anuală de recunoaștere a performanțelor românilor din diaspora, precum și proiecte dedicate investițiilor și transferului de competență, inclusiv RISE România și propunerea RO-SEIS. RePatriot nu construiește doar legături între România și diaspora, construiește punți prin care talentul, capitalul și experiența românilor din lume pot deveni forțe de dezvoltare pentru România.
Despre FlairMakers
Platforma FlairMakers: www.flairmakers.com este o platformă de tip talent-as-a-service pentru industria ospitalității, care conectează companiile cu profesioniști freelance verificați și gestionează infrastructura necesară colaborării: training, conformitate, contracte, plăți și controlul calității. Platforma acoperă trei niveluri de expertiză – operațiuni, management și executive & advisory – și operează în Marea Britanie și România.
Contacte media:
RePatriot – Andra Maxim, manager comunicare – andra@vossreview.com | telefon +40 726 550 801
Raluca Epureanu, co-fondator și CEO FlairMakers – raluca@flairmakers.com | +44 777 400 7434
Evenimente
Cum a transformat Nicușor Dan o notă de trecere într-un mesaj de stabilitate
Recenta decizie a agenției de rating Fitch de a menține calificativul României – într-un moment de puternică presiune macroeconomică – aduce în prim-plan mecanismele subtile din spatele echilibrului politic și financiar al țării. O analiză atentă a contextului arată că, dincolo de bilanțul dificil al executivului, factorul determinant pentru încrederea piețelor internaționale a fost garanția instituțională și credibilitatea personală oferite de la Palatul Cotroceni.
Un sprijin politic dus până în ultimul moment
Comportamentul public al președintelui Nicușor Dan după prezentarea evaluării Fitch ilustrează o strategie de protejare a stabilității naționale. Deși raportul agenției putea fi interpretat și speculat politic ca un eșec al executivului, președintele a ales o abordare temperată, evitând să adauge tensiune peste o situație deja fragilă.
Acest gest confirmă o realitate politică importantă: susținerea acordată Guvernului Bolojan și partidelor din coaliție a fost fermă și necondiționată până în ceasul al 13-lea, inclusiv după încheierea mandatului. Prin refuzul de a escalada verbal situația, președintele a oferit o dovadă clară de toleranță și sprijin față de stabilitatea guvernamentală, prioritizând interesul general în detrimentul reglărilor de conturi politice.
Miza din spatele cifrelor și dinamica negocierilor cu Fitch
Contextul financiar pe care s-a sprijinit decizia agenției este unul extrem de complex. Evaluarea inițială a experților Fitch arăta spre o retrogradare iminentă a ratingului suveran, decizie justificată de tabloul economic dificil: presiunile inflaționiste care au afectat puterea de cumpărare, deciziile de înghețare a salariilor și pensiilor și riscul persistent de a fi încadrați la categoria de risc major (junk).
În ciuda acestor vulnerabilități și a presiunii uriașe pe finanțele publice, autoritățile române au reușit să evite scenariul negativ. Întrebarea esențială este cum a fost posibil acest lucru, în condițiile în care datele economice brute erau deja cunoscute de piețe.
Răspunsul nu a stat în prezentarea unor indicatori noi, ci în garanțiile de conduită fiscală. În timp ce autoritatea altor actori politici s-a erodat considerabil pe parcursul mandatului, Nicușor Dan a rămas interlocutorul strategic în care partenerii externi au avut încredere totală.
Presedinția ca garant al disciplinei bugetare
Miezul deciziei agenției Fitch se regăsește în angajamentul ferm comunicat de președinte: indiferent de fluctuațiile politice, de negocierile dintre PSD, PNL și celelalte partide sau de componența viitorului guvern, linia de sobrietate bugetară va fi menținută sub stricta sa supraveghere.
Garanția oferită piețelor financiare s-a bazat pe câteva puncte cheie:
- Continuitatea reformelor: Asigurarea că disciplina fiscală nu va depinde de configurația politică de la Palatul Victoria.
- Rigurozitatea legii bugetului: Angajamentul că viitorul buget va fi construit pe baze solide și reale, eliminând riscul derapajelor financiare din anii precedenți.
- Autoritatea instituțională: Poziționarea președintelui ca ancoră de stabilitate capabilă să impună limite clare în gestionarea banului public.
Un răgaz crucial pentru economia națională
Obținerea acestei reevaluări oferă României o gură de aer absolut necesară pentru recalibrarea politicilor economice. În timp ce bilanțul guvernamental a lăsat în urmă vulnerabilități vizibile, intervenția și credibilitatea președintelui Nicușor Dan au fost elementele care au înclinat balanța, împiedicând retrogradarea financiară și menținând țara pe o trasă de stabilitate.




