Stiri economice
EXCLUSIV O firmă din America vine să vândă RCA ieftin în România. Când începe, ce mașini, ce șoferi și ce orașe țintește

Watford Insurance a notificat deja Autoritatea de Supraveghere Financiară privind intenţiile sale şi a depus şi cerere pentru a intra în Biroul Asigurătorilor Auto din România(BAAR).
Aceasta înseamnă că peste o lună, cel târziu în luna iunie, ar trebui să înceapă să vândă pe piaţa locală.
Intaro, compania carea va administra operaţiunile Watford în România, a demarat deja procedurile pentru stabilirea tarifelor, a ţintelor de vânzări, dar şi pentru dezvoltarea canalelor de vânzare. Din informaţiile Capital, Watford a trimis deja drafturi de contract către cei mai mari brokeri locali din domeniul asigurărilor.
Firma se va concentra exclusiv pe segmentul persoanelor fizice şi vrea o cotă de piaţă de 2% în primul an de activitate.
Ținta predilectă vor fi şoferii din oraşe mici şi medii, pentru care Watford intenţionează să facă cele mai bune oferte. Motivul pentru care firma se va concentra în astfel de zone este că numărul şi gravitatea accidentelor este mai mică în localităţile mai puţin aglomerate.
De partea de instrumentare a dosarelor de daună se va ocupa Păvălaşcu Risk Consultants, una dintre cele mai mari firme locale din domeniul regularizării daunelor.
Watford Insurance are ca acţionar principal pe Watford Re, companie de reasigurare înregistrată în Bermude, cu un capital de 1,2 miliarde de euro, mai mult decât toată piaţa locală de RCA. Watford Re este, la rândul său, controlată de compania americană Arch, corporaţie cu o capitalizare bursieră de peste 13 miliarde de dolari.
Cei de la Intaro, care vor administra operaţiunile din România, precizează că sunt „o companie de servicii în domeniul asigurărilor înfiinţată de un grup de profesionişti din România cu experienţă vastă pe piaţa internă şi internaţională”.
Principalul investitor este Ellaal Goldberg S, societate cu acţionariat majoritar nord american care are ca obiect înfiinţarea şi dezvoltarea afacerilor pe teritoriul României. CEO al Intaro este Filip Stavrositu, fost director în cadrul Astra Asigurări şi unul dintre puţinii specialişti în domeniul reasigurărilor şi al asigurărilor de aviaţiei.
Evenimente
Ediție-eveniment Culisele Statului Paralel: Anca Alexandrescu dezvăluie păpușarii care conduc România din umbră
Bomba momentului – Anca Alexandrescu demască în această seară de la ora 21:00 cine sunt păpușarii care conduc din umbră România – de ce nu avem un lider de vârf la Davos, de ce țara noastră n-are niciun reprezentant la Consiliul de Pace al lui Trump și cât mai continuă să sfideze Nicușor Dan administrația de la Casa Albă. Cât ne costă șederea binomului înfometat Nicușor-Bolojan: au sărăcit populația și își perpetuează puterea, iar acum fug de ochii românilor furioși.
În această seară de la ora 21:00 decizia americanilor după raportul prezentat de George Simion, marile puteri care vor să preia România și cum se resetează Noua Ordine Mondială la summitul ignorat de Nicușor Dan.
În această seară, ediție eveniment Culisele Statului Paralel, cu Anca Alexandrescu.
Evenimente
Rabla 2026, între promisiunile Guvernului și avertismentul de anulare al Ministerului Mediului
Viitorul Programului Rabla în 2026 este marcat de incertitudini bugetare, însă președintele Administrației Fondului pentru Mediu (AFM) oferă primele indicii despre condițiile în care statul ar putea continua finanțarea.
Viitorul Programului Rabla în anul 2026 rămâne marcat de o incertitudine accentuată, fiind obiectul unor viziuni divergente între principalele instituții responsabile. În timp ce Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) își exprimă susținerea pentru continuarea schemei de finanțare, constrângerile bugetare și angajamentele asumate prin PNRR forțează autoritățile să ia în calcul restructurări majore sau chiar suspendarea programului.
Poziția AFM și contextul financiar nu prea favorabil
Președintele AFM, Florin Bănică, a confirmat că, deși instituția pe care o conduce dorește menținerea programului în 2026, o decizie finală nu a fost încă adoptată. După un an 2025 în care bugetul pentru persoanele fizice a fost de aproximativ 200 de milioane de lei, continuarea schemei depinde acum de negocierile guvernamentale. AFM se află într-un moment de reevaluare a resurselor, fiind implicată simultan în semnarea a numeroase contracte pentru alte proiecte de mediu aflate în derulare.
Impactul asupra industriei auto
Premierul Ilie Bolojan a oferit o perspectivă mai nuanțată, indicând faptul că Programul Rabla va continua în 2026, însă la o intensitate redusă. Această „diminuare” este dictată de necesitatea corelării subvențiilor cu nivelul producției naționale și cu limitele bugetului de stat. Scăderea progresivă a finanțărilor — de la 30.000 de unități în 2024 la 19.000 în 2025 — a alarmat deja industria auto. Reprezentanții constructorilor (ACAROM) avertizează că o reducere suplimentară a fondurilor ar putea pune în pericol aproximativ 5.000 de locuri de muncă în sectorul auto local, afectând direct competitivitatea economică a regiunii.
Avertismentul Ministerului Mediului: Anulare sau condiții stricte
La polul opus, Ministerul Mediului adoptă o poziție mai rezervată. Ministra Diana Buzoianu a avertizat că, în absența unui buget clar identificat, programul ar putea fi anulat în 2026. Prioritatea ministerului este redirecționarea fondurilor către finalizarea proiectelor din PNRR care riscă să piardă finanțarea europeană. În cazul în care Programul Rabla va supraviețui, ministerul propune reforme structurale, precum introducerea unei clauze de „protecționism european”, care să permită finanțarea exclusivă a vehiculelor fabricate în Europa, pentru a sprijini industria continentală în fața concurenței externe.
În prezent, situația rămâne în așteptare, decizia finală fiind condiționată de aprobarea bugetului de stat și de rezultatul consultărilor cu liderii industriei auto.
Evenimente
Institutul Clinic Fundeni are un nou director medical. Cine este doctorul Mihai-Adrian Dobra
Doctorul Dobra Mihai-Adrian, medic primar urologie și doctor în științe medicale, a fost numit în funcția de director medical la Institutul Clinic Fundeni.
Doctor în științe medicale, medic specialist în urologie cu experiență în chirurgia oncologică urologică, medicul Dobra Mihai-Adrian a finalizat recent un stagiu de pregătire la unul dintre cele mai importante spitale din Statele Unite Americii, unde l-a întâlnit pe unul dintre pionierii Urologiei de la care a primit informații prețioase și metode de dezvoltare în domeniu.
De-a lungul timpului, a urmat numeroase stagii de pregătire și de perfecționare în chirurgie urologică în centre importante din străinătate, în domenii precum litiaza reno-ureterală (Bristol, Marea Britanie), oncologia urologică (Arlington, Virginia, SUA) și chirurgia urologică (Ingolstadt, Germania), iar certificarea în chirurgia laparoscopică urologică a obținut-o la Strasbourg (Franța). Se adaugă și participarea la numeroase cursuri de specialitate și workshopuri, atât în țară, cât și în străinătate.
Noul director medical al Institutului Clinic Fundeni este este medic Primar Urologie în Programul Național de Transplant de organe, țesuturi și celule umane de la donator în moarte cerebrală și cadru universitar la Universitatea de Medicină și Farmacie “Carol Davila”.
Acesta are o experiență operatorie bogată și realizează și intervenții chirurgicale pentru cazuri complexe. De asemenea, se axează pe tratamentul multimodal complet minim invaziv al litiazei urinare, dar și pe chirurgia oncologică.
-
Evenimenteacum 2 zile
România rămâne ţara cu cea mai mare inflaţie din UE. Austeritatea lui Bolojan a aruncat în aer prețurile
-
Evenimenteacum 2 zile
Tupeul ministrului Muncii: Anul 2026 va fi greu pentru românii cu venituri mici
-
Evenimenteacum 2 zile
România, despăgubită cu 5,7 milioane de euro de către Guvernul olandez pentru furtul tezaurului dacic de la Muzeul Drents
-
Evenimenteacum o zi
Călin Georgescu, mesaj de forță pentru români: Sunteți ținuți de prea mult timp într-o stare de dezamăgire, menținută prin mecanisme de manipulare
-
Evenimenteacum o zi
Adrian Câciu îl desființează pe Ilie Bolojan: „Un NERO contemporan. A băgat România în recesiune pentru interesele personale. Ne-a mințit pe toți!”
-
Evenimenteacum 2 zile
Fermierii români participă la protestul masiv de la Strasbourg, împotriva acordului UE–Mercosur. Forțele de ordine, bombardate cu ouă. Realitatea PLUS transmite din mijlocul protestatarilor – LIVE TEXT / VIDEO
-
Featuredacum o ziDespre Anton (Tonino) Despre inima lui. Despre visuri la care nu renunță.
-
Evenimenteacum 21 de ore
Aurul și argintul ating noi maxime istorice pe fondul tensiunilor geopolitice







