Stiri economice
Revoltător! Pădure protejată TĂIATĂ pentru a se construi un cartier de lux. Cine locuiește aici

Dovadă că amenzile, plângerile penale şi procesele nu au reuşit să îi oprească pe proprietarii de terenuri să construiască după bunul plac.
Şase sute de hectare din pădurea Făget sunt protejate. Şi totuşi aici a apărut de ani buni un cartier de vile în care locuiesc medici, arhitecţi, fotbalişti, oameni de afaceri sau actori.
De la înălţime se vede clar cum pădurea a fost pusă la pământ din loc în loc şi deşi primăria acordase iniţial autorizaţii doar pentru case de vacanţă, zona a devenit raiul dezvoltatorilor imobiliari.
Tot perimetrul era în anul 2007 – arie protejată. Însă, în 2011, la presiunea proprietarilor de terenuri, Agenţia de Mediu a redesenat harta sitului.
Primăria a interzis din 2014 orice construcţie în pădurea Făget însă în zadar. Municipalitatea nu a precizat deocamdată câţi proprietari au fost traşi la răspundere.
“Sunt foarte multe fose care apar pe pârâuri în zonă, sunt case care se extind ilegal şi primăria Cluj greşeşte că nu trimite inspectori pentru a vedea dacă se respectă autorizaţiile de construcţie.”, a declarat Adrian Dohotaru, deputat, activitst de mediu.
Şi acum se construieşte acolo pentru că spun activiştii de mediu dezvoltatorii au găsit diferite portiţe de lege.
Din cauza numărului mare de procese cu proprietarii caselor din Pădurea Făget, primăria din Cluj-Napoca a precizat că va oferi un răspuns în legătură cu construcţiile ilegale în perioada următoare.
În Cheile Dâmbovicioarei – o altă zonă protejată – aceeaşi situaţie. O cabană a fost ridicată sub stâncă, în Parcul Naţional Piatra Craiului, fără nicio autorizaţie, chiar de fostul viceprimar al comunei Rucăr.
Fostul viceprimar a plătit şi 7000 de lei amendă pentru că a făcut modificări în albia râului, fără autorizaţie. Susţine însă că aşa locul arată…mai frumos.
Şi în Parcul Natural Defileul Mureşului superior a apărut o fermă de animale. Deşi a fost somat să demoleze construcţia, proprietarul susţine că nu are de gând să facă asta pentru că spune el are drepturi depline asupra pământului moştenit de la rude, scrie Știrileprotv.ro.
Evenimente
Bolojan recunoaște dezastrul pe care el și Ciolacu îl lasă în urmă: Suntem într-o criză bugetară. România se împrumută un miliard de euro săptămânal
Președintele interimar Ilie Bolojan recunoaște, cu doar câteva zile înainte de a părăsi postul, dezastrul economic pe care el și guvernul condus de Marcel Ciolacu îl lasă în urmă. După ce a comparat România „cu un organism slăbit de boală, vulnerabil la orice fel de virus”, Bolojan a recunoscut că țara este în criză, că gradul de îndatorare crește cu o viteză amețitoare și că majorarea taxelor şi impozitelor pare inevitabilă.
„Suntem practic într-o criză bugetară, pentru că România cheltuie mai mult decât îşi permite, de mulţi ani. Avem deficite mari, de aproximativ 9%, anul trecut. Pentru a acoperi această diferenţă dintre veniturile ţării noastre şi cheltuielile mult mai mari pe care le facem, trebuie să ne împrumutăm şi practic ne împrumutăm cu aproximativ 1 miliard de euro săptămânal, ceea ce a făcut ca în ultimii ani datoria României să crească cu o viteză destul de mare.
Acest lucru înseamnă că în fiecare an plătim dobânzi mai mari, plătim sume mult mai mari pentru acoperirea acestor dobânzi, ceea ce va face ca într-un an-doi, dacă nu corectăm lucrurile, să fim în situaţia în care Guvernul devine practic o agenţie de plăţi, nu mai poate face nimic pentru dezvoltare”, a declarat preşedintele interimar Ilie Bolojan într-o emisiune radio, potrivit News.ro.
„O altă provocare importantă este să menţinem ratingul de ţară sigură, în care se poate investi. Cu cât gradul de încredere a investitorilor este mai scăzut, cu atât costurile împrumuturilor sunt mai mari, dobânzile sunt mai mari, riscurile de ţară sunt mai mari şi asta este o provocare, a mai precizat Bolojan.
Evenimente
George Simion, avertisment sumbru: „Orice creştere de taxe reprezintă recesiune”
Liderul suveraniștilor români atrage atenția asupra pericolului ascuns al creșterii taxelor, care automat va duce la declanșarea unei puternice recesiuni economice.
Candidatul AUR la alegerile prezidenţiale George Simion a declarat, marţi, că orice creştere de taxe reprezintă recesiune şi avem de reglat, în primul rând, munca, care trebuie încurajată, nu supraimpozitată. El a mai spus că trebuie să fim mândri de ce am realizat în 1800, în 1900, în construcţia Transfăgărăşanului, pentru că au fost români de-ai noştri şi asta înseamnă suveranitate şi independenţă naţională, nu izolationism.
”Vrem ca toţi antreprenorii să fie egali şi să îşi plătească corect taxele care nu se vor majora. Orice creştere de taxe reprezintă recesiune. Aşa că noi avem de reglat, în primul rând, munca, care trebuie încurajată, nu supraimpozitată”, a precizat George Simion într-o dezbatere.
Nu vom mări taxele importante care vizează mediul antreprenorial. Sunt companii care nu îşi plătesc taxele corect în România şi acolo trebuie să intervenim, dar în dialog cu mediul de afaceri. Lărgirea bazei de impozitare, prin dezvoltarea domeniilor precum construcţiile şi agricultura, este singura noastră şansă de a evita recesiunea”, a declarat Simion.
”Sunt aici pentru a discuta şi pe modelul Pactului de la Snagov, pentru aderarea noastră la Uniunea Europeană şi la NATO, din 1995, care a funcţionat. Eu nu văd decât economia ca parte a acestui program de ţară, conform programului oferit de Aspes, pe următorii 20 de ani, conform strategiei elaborate de Academia Română, care totuşi are şi ea un rol la fel ca şi Camera de Comerţ şi Industrie, ca şi Biserica noastră naţională”, a mai spus liderul AUR.
”Trebuie să fim mândri de ce am realizat în 1800, în 1900, în construcţia Transfăgărăşanului, pentru că au fost români de-ai noştri. Asta înseamnă suveranitate şi independenţă naţională, nu izolationism”, a mai spus el.
Evenimente
INDICELE ROBOR LA 3 LUNI A SCĂZUT LA 7,20%
Indicele ROBOR la trei luni, principalul reper pentru costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut marți la 7,20% pe an, față de 7,31% înregistrat în ședința precedentă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Este cel mai redus nivel din 30 ianuarie 2023.
La începutul anului 2025, indicele se situa la 5,92%, dar a cunoscut o ușoară creștere începând cu 6 mai, la scurt timp după primul tur al alegerilor prezidențiale.
Și ceilalți indici ROBOR au înregistrat scăderi: cel la șase luni, folosit în calculul dobânzilor la creditele ipotecare, a coborât la 7,36%, iar ROBOR la 12 luni a ajuns la 7,42%.
În același timp, indicele de referință pentru creditele consumatorilor (IRCC), aplicabil creditelor noi în lei, este de 5,55% pe an, în scădere de la 5,66%, reflectând tendința de stabilizare a costurilor creditării în contextul evoluției pieței interbancare.
Sursa: Realitatea Financiara
-
Evenimenteacum 2 zile
BURSA DE VALORI BUCUREȘTI A CÂȘTIGAT APROAPE 17 MILIARDE DE LEI ÎNTR-O SĂPTĂMÂNĂ
-
Uncategorizedacum o zi
5 greșeli pe care să le eviți atunci când cumperi o mașină second hand
-
Evenimenteacum o zi
Tribunalul a dat undă verde exploatării de gaze Neptun Deep din Marea Neagră. „O victorie importantă”, a transmis ministrul Sebastian Burduja
-
Evenimenteacum 2 zile
BRD NU MAI ACCEPTĂ TEMPORAR BACNOTELE DE 50 USD
-
Evenimenteacum o zi
TRUMP SUSȚINE TARIFE DE 80% PENTRU IMPORTURILE DIN CHINA, ÎN PRAGUL DISCUȚIILOR COMERCIALE BILATERALE
-
Uncategorizedacum o zi
Fii mai activ – alege să folosești bicicleta, prin oras
-
Evenimenteacum 22 de ore
Victor Negrescu propune prelungirea PNRR cu 18 luni
-
Evenimenteacum o zi
PREMII DE MILIOANE LA LOTO 6/49. PESTE 4 MILIOANE DE EURO CÂȘTIGATE LA EXTRAGEREA DE DUMINICĂ